16 lipca 2018, imieniny obchodzą: Eustachy, Maria, Benedykt, Marika

17°
Bielsko-Biała
16.07.2018
  • Wilgotność: 65%
  • Wiatr:zach 0km/h

jutro: 19°16°pojutrze: 20°16°
artykul,„wesele”_–_przezyjmy_to_jeszcze_raz,57514.html„wesele”_–_przezyjmy_to_jeszcze_raz

Kultura i rozrywka

2017-08-07 13:31 (Komentarze: 0)      

„Wesele” – przeżyjmy to jeszcze raz


W sobotę, 2 września odbędzie się szósta edycja akcji „Narodowe Czytanie”, której celem jest propagowanie polskiej literatury oraz wzmacnianie tożsamości narodowej.

W tym roku od Bałtyku po Tatry będzie czytany dramat Stanisława Wyspiańskiego – „Wesele”. Utwór powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Zaślubiny miały miejsce 20 listopada 1900 roku w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, wesele zaś w podkrakowskiej wsi Bronowice.

Wadowicka Biblioteka Publiczna aktywnie włącza się w projekt, organizując wspólne czytanie lektury. - Zapraszamy wszystkich chętnych do aktywnego uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji i zgłaszania chęci udziału we wspólnym czytaniu - informują organizatorzy akcji. - Czas spędzony z bohaterami „Wesela”, będzie okazją do inspirującej refleksji i przypomnienia sobie treści ważnych dla naszej historii i kultury. Będzie to także okazja do odpoczynku w miłej, literackiej atmosferze i przy pysznym poczęstunku (przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wysokiej).

 Zgłoszenia uczestnictwa w akcji (każdy może wystąpić w roli lektora) do 25 sierpnia. Adres: Wadowicka Biblioteka Publiczna – ul. Legionów 1, tel. 33 8234618, e-mail: wadowickabp@op.pl.

 

szpil

Powiaty: Wadowice

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
2+5=*

OK, zamknij