21 sierpnia 2018, imieniny obchodzą: Franciszek, Franciszka, Joanna, Pius

19°
Bielsko-Biała
21.08.2018
  • Wilgotność: 85%
  • Wiatr:płn 2km/h

jutro: 26°15°pojutrze: 29°19°
artykul,bb_tango_dla_bielskich_seniorow,6680.htmlbb_tango_dla_bielskich_seniorow

Kultura i rozrywka

2012-11-29 18:20 (Komentarze: 0)      

BB Tango dla bielskich seniorów


Jako miejsce ostatniego w tym roku pokazu tanga argentyńskiego, Stowarzyszenie Bielsko-Buenos Tango wybrało Dom Seniora „Jaworowa”. Wizyta, która miała miejsce 27 listopada, bardzo uradowała pensjonariuszy, poruszyła też miłośników tanga.

Miejscem spotkania z seniorami była tym razem pięknie odrestaurowana willa bielskiego fabrykanta Karola Jankowskiego, który jako pierwszy sprowadził do Bielska maszynę parową, rozpoczynając tym samym rewolucję przemysłową miasta. Piękne miejsce związane z historią idealnie pasowało do zorganizowania ostatniego w tym roku pokazu z cyklu, nazwanego przez pomysłodawców „Z seniorami w tango...”.

Oto, jak występ opisała bardzo wzruszona spotkaniem z seniorami przewodnicząca stowarzyszenia Anna Karol-Pietruszewska: - Spotkania z seniorami BB Tango rozpoczęło kilka miesięcy temu. Zostaliśmy zaproszeni w sumie do pięciu domów opieki. Nasze występy wywoływały czasem uśmiech na twarzach, a czasami nawet łzy w oczach mieszkańców, gdy słyszeli oni np. „Jesienne róże” czy „Ta ostatnia niedziela”. Wiadomo - stare polskie tanga to przecież ich młodość! Nasze pokazy rozpoczynały się za każdym razem bardzo uroczyście od tanga, poprzez tango-walce, a kończąc się radosną milongą. Seniorzy na początku pełni rezerwy, na koniec zawsze przyłączali się do nas i parkiet wypełniał się wszystkimi - nawet tymi, dla których wózek inwalidzki to na co dzień normalny sposób poruszania się. Z czasem i my doszliśmy do wprawy w tańcu z wózkami.

Tym razem na spotkanie z seniorami, miłośnicy tanga z BB Tango zaprosili także zaprzyjaźnionych z nimi tancerzy prowadzących Tango Bielsko. - Zaprosiliśmy Tomka Kopińskiego i Kasię Majdak, aby siłą swojej młodości zaczarowali seniorów, przenosząc się razem z nimi w ich najpiękniejsze lata. I udało się! To naprawdę piękny sposób, aby dając siebie, dać innym radość i uśmiech - mówi pani Anna. - Wierzcie mi, to nie tylko zabawa - to prawdziwa terapia! Nasz projekt to nie jednorazowa akcja. To stała współpraca, aby tam, gdzie jest to potrzebne, choć przez chwile zapomnieć o bólu i samotności. Wiem, że będziemy znowu u nich tak często, jak to tylko możliwe - dodaje.

Stowarzyszenie BB Tango nie ustaje w swoim dziele upiększania jesieni życia. Po ostatnim tanecznym spotkaniu, już planuje zorganizowanie objazdu zaprzyjaźnionych domów seniora, tym razem z mikołajkowymi prezentami.

B.M.

Powiaty: Bielsko-Biała

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
4-6=*

OK, zamknij