18 czerwca 2018, imieniny obchodzą: Marek, Elżbieta, Paula,

17°
Bielsko-Biała
03.01.2018
  • Wilgotność: 0%
  • Wiatr: 0km/h

jutro: pojutrze: 
artykul,brzeznica_fabryka_malych_melomanow,59165.htmlbrzeznica_fabryka_malych_melomanow

Kultura i rozrywka

2017-10-09 21:57 (Komentarze: 0)      

Brzeźnica: Fabryka małych melomanów


Dzieci z gminy Brzeźnica o muzyce klasycznej wiedzą więcej niż niejeden dorosły. W małym palcu mają też zasady savoir-vivre'u obowiązujące w filharmonii. To wszystko za sprawą cyklu comiesięcznych koncertów edukacyjnych, które odbywają się w brzeźnickim Centrum Kultury i Promocji.

W czasie „Muzycznych spotkań z Filharmonią Krakowską” dzieci poznają muzykę sławnych kompozytorów, uczą się rozróżniać brzmienie instrumentów, zgłębiają tajniki śpiewu operowego. Dowiadują się również, jak należy zachowywać się podczas koncertów. Dzięki temu, że biorą aktywny udział w tych niecodziennych lekcjach, potrafią z nich zapamiętać naprawdę dużo. Dzisiaj (9 października), w czasie pierwszego w tym roku szkolnym spotkania, dzieci próbowały samodzielnie rozróżniać rodzaje uwertur i intuicyjnie dopasowywać ich melodie do tytułów poszczególnych dzieł muzycznych. Miały też okazję przekonać się, jak ważną rolę pełni w orkiestrze dyrygent. Jeden z chłopców - Franek Szafran dostał do ręki batutę i według własnego uznania pokierował muzykami. Ci pilnie stosowali się do jego wskazówek, wzbudzając niemałą wesołość na widowni.

- Lata temu, gdy zapraszałem do nas muzyków i śpiewaków współpracujących między innymi z Filharmonią Krakowską, dowiedziałem się o realizowanych przez nich koncertach edukacyjnych dla dzieci. Zacząłem się wtedy starać, abyśmy mogli wziąć w udział w takim projekcie. Nie od razu się to udało, ale w końcu nawiązaliśmy współpracę, która trwa już od dwa tysiące dziesiątego roku – wspomina początki cyklu Kazimierz Mostowik, dyrektor CKiP w Brzeźnicy. Uczniowie uczęszczają na muzyczne spotkania przez trzy lata – od początku pierwszej klasy podstawówki do końca trzeciej.

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

eda

Powiaty: Wadowice

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
3-1=*

OK, zamknij