17 lipca 2018, imieniny obchodzą: Aneta, Bogdan, Aleksy, Jadwiga

18°
Bielsko-Biała
17.07.2018
  • Wilgotność: 89%
  • Wiatr:zach 0km/h

jutro: 19°16°pojutrze: 21°15°
artykul,chybie_basen_hotel_spa_uzdrowisko_,19166.htmlchybie_basen_hotel_spa_uzdrowisko_

Wydarzenia

2014-03-12 17:48 (Komentarze: 11)      

Chybie: Basen, hotel, spa, uzdrowisko...


Basen, hotel, spa, ośrodek rehabilitacyjno-leczniczy, dom seniora, baseny, tężnie i fontanny solankowe, pawilon botaniczny, park, ogrody, a nawet kemping - między innymi takie obiekty przewiduje koncepcja zagospodarowania terenów we Frelichowie, opracowana przez niedawno powstałe stowarzyszenie „Impuls”.

O tym, że pojawiły się plany utworzenie we Frelichowie w gminie Chybie kompleksu, który mógłby konkurować z beskidzkimi uzdrowiskami, już informowaliśmy. Obecnie są już znane szczegóły śmiałej koncepcji.

Z pomysłem utworzenia na trzydziestohektarowym terenie w pobliżu Jeziora Goczałkowickiego, który kiedyś pełnił funkcję pól irygacyjnych dawnej cukrowni, wyszło utworzone w listopadzie Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Żabiego Kraju „Impuls”. Tworzą je samorządowcy i przedsiębiorcy z Chybia i Strumienia.

Antoni Duźniak jest autorem koncepcji zagospodarowania terenu we Frelichowie. Myślą przewodnią całego kompleksu było wykorzystanie miejscowych bogactw naturalnych - solanki zabłockiej i borowin. - W naszej małej ojczyźnie mamy takie skarby, których żal byłoby nie wykorzystać. Dzisiaj „wędrują” one na przykład do uzdrowiska w Ustroniu - mówi Mirosław Wardas, prezes „Impulsu”, jednocześnie przewodniczący Rady Gminy w Chybiu. W centrum rozległej nieruchomości przewidziano budowę zespołu rehabilitacyjno-leczniczo-zdrowotnego, a tuż obok hotelu spa & wellness, wypożyczalni rowerów i pubu, pola namiotowego oraz dwóch dużych obiektów usługowych o jeszcze niesprecyzowanym przeznaczeniu. W pobliżu znajdywałby się jeden duży parking i kilka mniejszych. Dalej, baseny solankowe i borowinowe, tężnia, fontanna, pawilon botaniczny, ogród botaniczny i rozległy park ze ścieżkami, z widokiem na niewielkie stawy. W otoczeniu przyrody przewidziano budowę domu seniora. Spore części terenu w koncepcji zarezerwowano na potrzeby imprez plenerowych oraz park rozrywkowo-rekreacyjny, w którym mogłoby się znaleźć minizoo, park linowy i minigolf. Wyżej opisane miejsca byłyby opasane ścieżką rowerową. Nieco na uboczu, choć w sąsiedztwie kompleksu, zaplanowano budowę obiektów sportowo-rekreacyjnych: basenu z fitness, squashem i kręgielnią oraz boiskami do piłki nożnej, tenisa i koszykówki. W pobliżu byłby spory parking.

- Na razie tylko wstępna koncepcja, propozycje naszego stowarzyszenia. Połączyliśmy tu dwie myśli. Jedną, związaną z zagospodarowaniem trzydziestohektarowego terenu należącego do gminy Chybie i drugą, związaną z wykorzystaniem naszych bogactw naturalnych. Takiej koncepcji w Żabim Kraju jeszcze nie było. Jako że nie mamy szansy ściągnąć tu inwestorów z wielką produkcją, warto pójść w kierunku, który proponujemy. Wzorujemy się na innych miejscowościach, które skorzystały na takim podejściu. Oczywiście, nie obejdzie się tu bez inwestycji gminnych, a przede wszystkim prywatnych inwestorów, za którymi powoli będziemy się rozglądać. Postaramy się też o środki unijne - wyjaśnia Mirosław Wardas.

Stowarzyszenie złożyło już stosowny wniosek, by rozpocząć zmianę planu zagospodarowania przestrzennego we Frelichowie. - Liczymy, że za dwa lata zakończy się ta procedura. Tym bardziej, że mamy wsparcie samorządu - mówi prezes „Impulsu”.

Więcej na ten temat na profilu facebookowym stowarzyszenia.

mk

Powiaty: Bielsko-Biała, Cieszyn, Oświęcim, Sucha Beskidzka, Wadowice, Żywiec

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
1-2=*

mieszkanka, 2015-03-13 godz. 21:27
Stowarzyszenie "Impuls" proszę jak ładnie zaplanowała sobie zagospodarowanie przestrzeni, jeszcze przed konsultacjami z mieszkańcami. No cóż, od lat się nic nie zmieniło - zgrana ekipa "wizjonerów", za których projekty (rozbudowa amfiteatru, budowa nowej hali itp.) ponosi gmina wysokie koszty, a one lądują w koszu. Zajęcie jest, projektant opłacony i tak w kółko. Gdzie chodnik wzdłuż ul. Wyzwolenia, którego projekt był 8 lat temu wykonany? Może tak stworzyć bezpieczne drogi dla dzieci idących do szkół? Mam nadzieję, że nowy Wójt nie będzie tak "uległy" i realnie patrzył na "ciekawe idee stowarzyszenia".
sz, 2014-03-15 godz. 15:19
Koszmar, absurd, po pierwsze nikt tego nie zrobi, po drugie nikt nie utrzyma... Można zarobić na pomyśle, zgłaszając go do księgi rekordów guinessa, w jakiej kategorii? - planu na najdroższy przeciąg!
nick..., 2014-03-15 godz. 09:03
Śmiech na sali Panie Wardas... Obiekty Cukrownika wyremontujcie i... wreszcie toalety zróbcie w parku, a nie takie nierealne bzdury!!!
Aj, 2014-03-14 godz. 23:21
Trzeba przyznać ambitny plan... Ciekawe jakie koszty wykonania projektu poniosła gmina???? Podobnie było z rozbudową amfiteatru... wysoki koszt wykonania projektu - a projekt w koszu... No cóż, na takich właśnie farsach największe korzyści mają biura projektowe...
obywatel, 2014-03-14 godz. 13:53
A co z budową zakładów pracy i fabryk?!, w Chybiu straszna bieda.Może by tak Chybie dogadało się ze Strumieniem, i oba miasta by utworzyły specjalną strefę ekonomiczną, by ściągnąć kapitał i inwestorów, by ludzie mieli gdzie pracować i za co żyć. Jak na narazie to jest zwykła farsa i szopka, robiona pod publiczkę.
H., 2014-03-13 godz. 15:57
Juz nie wspominajac o drogach, za remont ulicy Targowej zabieraja sie od ladnych kilku lat. A tu sobie takie plany odnosnie hotelu SPA robia. Zalosne ...
GM, 2014-03-13 godz. 11:29
Kanalizację doprowadźcie do końca,bo mam już dosyć jazdy przełajowej do posesji!! A nie zajmujcie się mrzonkami!
mirek, 2014-03-13 godz. 10:22
Postawi tam sfere cztery, bo sfera trzy juz jest przy intermarche! :)
seba, 2014-03-13 godz. 09:49
Czyli w każdej gminie SPA,aquapark,itp.W każdym mieście do 100tys.mieszk.lotnisko.A jak!!!Wybory idą to każdemu miejscowemu kacykowi śnią się"szklanne domy".
pesymista, 2014-03-12 godz. 19:29
A kto będzie na tym zarabiał? Wątpliwe, że Gmina ...OK, zamknij