25 czerwca 2018, imieniny obchodzą: Łucja, Wilhelm, Dorota, Witold

13°
Bielsko-Biała
25.06.2018
  • Wilgotność: 73%
  • Wiatr:płn 3km/h

jutro: 17°pojutrze: 18°13°
artykul,cieszyn_problemy_wokol_gory_zamkowej,55437.htmlcieszyn_problemy_wokol_gory_zamkowej

Wydarzenia

2017-05-18 12:48 (Komentarze: 1)      

Cieszyn: Problemy wokół Góry Zamkowej


W Cieszynie powstał zespół ds. zagospodarowania terenów wokół Góry Zamkowej – to decyzja burmistrza, Ryszarda Macury. Dziewięcioosobowe gremium ma przed sobą cztery zadania związane z uporządkowaniem kluczowych dla miasta przestrzeni.

Pierwszy problem to Zamkowa 1, czyli dalsze losy budynku po pogranicznikach. Przypomnijmy, że w ostatnich latach dawna strażnica przy Moście Przyjaźni była wykorzystywana przez kilkanaście organizacji pozarządowych, które jesienią 2015 roku musiały się stamtąd wyprowadzić. Miasto, szukając pomysłu, ogłosiło konkurs na zagospodarowanie przygranicznego terenu. Wygrała Grażyna Kołder, a zwycięska praca zakłada zburzenie budynku przy Zamkowej 1 i wybudowanie nowego, niewielkiego obiektu z tarasem, który może służyć jako kawiarnia. Jest tam mowa również o skwerze i sztucznej plaży nad Olzą.

Zwycięska koncepcja będzie punktem wyjścia prac zespołu ds. zagospodarowania Góry Zamkowej. Efektem ma być takie wypracowanie projektu, w którym Zamkowa 1 stanie się elementem spójnym ze zmieniającym się otoczeniem, gdyż w ramach polsko-czeskiej współpracy rewitalizacji zostanie poddany odcinek Alei Piastowskiej, od ulicy Zamkowej do Sportowej.

Drugie zadanie stojące przed zespołem to przebudowa parkingów przy ulicy Dojazdowej. Kolejny problem z kolei stanowi pielęgnacja terenów zielonych Góry Zamkowej. Nie jest to nowy temat, gdyż kilka lat temu w sąsiedztwie najbardziej rozpoznawalnych zabytków polskiej architektury w Cieszynie miał już miejsce „zielony remanent”. – Chcemy jeszcze raz dokonać analizy i zgodnie z jej wynikami podjąć działania porządkujące przestrzeń i odsłaniające również najważniejsze elementy Wzgórza Zamkowego. Nie chcielibyśmy ingerować zanadto w zieloną przestrzeń. Musi to być rozwiązanie ekologiczne i jednocześnie uwzględniające prezentację walorów terenu – mówi Ryszard Macura.

Ostatnie zadanie zaciekawi z pewnością miłośników sportu, gdyż dotyczy modernizacji hali widowiskowo-sportowej i sprawi, że w Cieszynie będą mogły być rozgrywane mecze hokeja. – Istnieje możliwość rozbudowania obiektu i poszerzenia jego funkcjonalności dla sportów zimowych, między innymi dla hokeja. Na dzień dzisiejszy zaplecze, a dokładniej mała przestrzeń szatni, ogranicza pełną funkcjonalność hali – wyjaśnia Ryszard Macura.

Zespołowi przewodniczy Stanisław Kawecki, sekretarz miasta, a w jego skład wchodzą ponadto: Cezary Cieńciała, naczelnik Wydziału Sportu, Aleksander Dorda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn, Wiesława Górska, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Renata Karpińska, kierownik Biura Promocji, Informacji i Turystyki, Arkadiusz Skowroński, naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta, Wiesław Sosin, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Anna Syrokosz, główny specjalista Wydziału Strategii Rozwoju Miasta.

szyk

Powiaty: Cieszyn

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
5-5=*

seba, 2017-05-18 godz. 19:45
Po pierwsze to wy......pier....dolić żuli śmierdzących,obescanych z okolic mostu i Góry Zamkowej.Menele jedne,policja powinna też się zająć tzw."dilerką",powodzenia.
OK, zamknij