21 sierpnia 2018, imieniny obchodzą: Franciszek, Franciszka, Joanna, Pius

19°
Bielsko-Biała
21.08.2018
  • Wilgotność: 85%
  • Wiatr:płn 2km/h

jutro: 26°15°pojutrze: 29°19°
artykul,cieszyn_relikwie_sw_floriana,64509.htmlcieszyn_relikwie_sw_floriana

Wydarzenia

2018-05-07 08:14 (Komentarze: 7)      

Cieszyn: Relikwie św. Floriana


6 maja strażacy-ochotnicy z cieszyńskiej dzielnicy Bobrek i mieszkańcy, wzięli udział w niezwykłej uroczystości. Oto do kościoła parafialnego Imienia Najświętszej Marii Panny wprowadzone zostały relikwie św. Floriana – patrona strażaków.

Przed pierwszą poranną mszą świętą sprzed strażnicy OSP Bobrek wyruszyła procesja z relikwiami św. Floriana. U wejścia do kościoła młodzież przekazała relikwie księdzu proboszczowi Antoniemu Deworowi. W trakcie mszy poświęcenia dokonał ksiądz dziekan Stefan Sputek. Homilię wygłosił ks. mitrat Mikołaj Ginajko z Kościoła Prawosławnego na Ukrainie.

Pośród licznych gości, których witał prezes OSP Cieszyn Bobrek, nie zabrakło burmistrza Cieszyna Ryszarda Macury.

Autorem fotoreportażu jest Krzysztof Marciniuk.

mrc

Powiaty: Cieszyn

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
9+6=*

historia zatacza koło, 2018-05-10 godz. 09:49
To nie są żadne kości tylko napletek z sikawki "świętego strażaka" Floriana. Czczenie bogów i półbożków zwanych dziś świętymi to nic innego jak pogańskie tradycje pozostałe po Rzymianach oddających pokłony bogom słońca, miłości czy wody. Nie bez powodu KK nazywa się Rzymskim. Teraz, niegdysiejsi bogowie mają imiona świętych patronów i tak np. grecką Afrodytę zastąpił św. Walenty a Artemidę zastąpił św. Hubert. Jest ich tylu że brakuje imion w kalendarzu a starożytni Rzymianie czy Grecy za swój brak fantazji mogą się tylko wstydzić. Ciekawi mnie tylko taki np. Dyzma-Patron złodziei albo Alfons- Patron zakonu Redemptorystów ( znamy jednego takiego redemptorystę za którego nie jedna babcia dałaby się ogolić). Czekać tylko kiedy ci pseudochrześcijanie zaczną walić w tamtamy i skakać przez ognisko.
St@n, 2018-05-09 godz. 22:26
@Filip - czy masz jakieś badania DNA i wiesz, że to są kości św. Floriana a nie reszki kurczaka z obiadu u wujka Józka ze Skoczowa ? Powtarzam Ciemnogród do potęgi a jak by nie było jest 2018 rok :-)) i podobno żyjemy w cywilizowanym kraju w środku Europy. ( słowo cywilizowany nie dotyczy zdradzieckich pisowskich mord ).
mam kości z kurczaka, 2018-05-09 godz. 17:31
@Filip - Kawałek kości. Hmmm. I co dalej? Może wyjaśnisz co ten kawałek kości oznacza? To jakiś magiczny gnat? Katolicy w to wierzą? Jeśli tak, to niedługo pewnie zaczną wierzyć w magiczną moc tego co zostawili przodkowie, czy papież w po przetrawieniu. To musi pierdyknąć.
Filip, 2018-05-09 godz. 07:43
do St@n: Kawałek kości św. Floriana. Nie wiesz - nie odzywaj się.
St@n, 2018-05-08 godz. 05:30
@Gość -przypominam rotę przysięgi strażackiej : Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka uroczyście ślubuję . Być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnicy państwowej i służbowej, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej. A ty dalej liż tyłek czarnej mafii.
Gość, 2018-05-07 godz. 23:06
Ciemnogród to będziesz miał Ty jak się będziesz Palił !!!! Zapamiętaj na zawsze !!!!! I Strażacy nie dojadą do takiego małpiszona jak Ty !
St@n, 2018-05-07 godz. 11:50
Ale Ciemnogród - jakie to niby były te relikwie ???
OK, zamknij