21 sierpnia 2018, imieniny obchodzą: Franciszek, Franciszka, Joanna, Pius

19°
Bielsko-Biała
21.08.2018
  • Wilgotność: 85%
  • Wiatr:płn 2km/h

jutro: 26°15°pojutrze: 29°19°
artykul,czy_kurs_tanca_sprawi_ze_bedziesz_pewniejszy_siebie,59733.htmlczy_kurs_tanca_sprawi_ze_bedziesz_pewniejszy_siebie

Kultura i rozrywka

2017-10-30 13:24 (Komentarze: 0)      

Czy kurs tańca sprawi, że będziesz pewniejszy siebie?


Tańczyć każdy może...

Tańczyć można w każdym wieku, bez względu na wykonywany zawód i status społeczny. Wiele zależy od muzycznych preferencji oraz od predyspozycji ciała. - Można by rzec, że dużo zależy od wieku kursanta, ale biorąc pod uwagę swoje instruktorskie doświadczenie – szczerze przyznam, że niekoniecznie. Znam starsze Panie, które w swoim zaangażowaniu i wykonaniu choreografii nie odstają od nastolatków - stwierdza Joanna Sieja, instruktor i właściciel jednej z bielskich szkół tańca, DANCE#LOVEit.

Studio działa w Bielsku-Białej od kwietnia bieżącego roku. Powstało na bazie dawnego, działającego od wielu lat, Studia Tańca South Motion. Nowa właściciel sukcesywnie wdraża swoje koncepcje na rozwój tego miejsca, rozwijając je jako centrum promocji tańca wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Więcej na temat szkoły na www.danceloveit.pl. A wracając do stwierdzenia, że tańczyć każdy może... Tak naprawdę dużo zależy tu od poziomu pewności siebie, a także od ogólnego postrzegania siebie jako osoby, która tańczy. Bo taniec to nie tylko ruch, ale trochę też gra aktorska.

Pewność siebie w tańcu i z tańca

Czy pewność siebie sprawia, że szybciej łapiemy taneczny ruch, szybciej zapamiętujemy kroki i choreografię? Czy też może właśnie to praca nad rozwojem umiejętności tanecznych i świadomość pierwszych jej efektów podnosi pewność siebie? Stanowczo jedno i drugie założenie jest prawdziwe.

Oczywiście jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tańcem, np. na takim kursie Salsy Kubańskiej w parach, albo Salsy Solo dla Pań, albo uczęszczasz do całkiem nowej grupy Modern Jazzu lub Hip-Hopu, możesz odczuwać lekki dyskomfort. Bo w końcu to nowe miejsce, otaczają Cię obcy ludzie, zaczynasz uczyć się nieznanych dotąd umiejętności. Właśnie to jest kurs. Uczenie polega na tym, że czasem coś wychodzi od razu, a czasem trzeba to powtórzyć wiele razy zanim krok, figura czy ruch „zaskoczy”. Bo wbrew ogólnemu przekonaniu, taniec to nie tylko praca ciała, to przede wszystkim praca umysłowa, to praca nad koordynacją i skupieniem. Ale warto to przeczekać, bo jak już widać pierwsze efekty ćwiczeń, jak już zauważamy, że nasz ruch się upłynnia, że pojedyncze ruchy stają się całymi elementami, że opanowujemy coraz dłuższe choreografie, że to wszystko zaczyna współgrać z muzyką, z instrumentami, melodią, rytmem, energią utworu... Jak już zauważymy, że nasze biodra falują, klatki kręcą się, nasze ręce i nogi „wydłużają się”, a ciało „rośnie do sufitu”, łapiąc co raz lepszą równowagę... Co raz ogarnia nas ogromna euforia i satysfakcja, bo realizujemy nasz cel, bo nasze ciało wreszcie zaczyna nas słuchać, bo zaczynamy w tym ruchu wyglądać ładnie, powabnie, lekko, męsko, kobieco, luzacko, elegancko, seksownie, czyli tak jak tego oczekujesz, tak jak chcesz się wyrazić na zewnątrz.

To musi podnosić pewność siebie... bo idziesz na imprezę i wiesz, że na parkiecie wyglądasz dobrze, bo znajomi to widzą, bo rodzina to widzi, bo partner jest jakby bardziej zazdrosny... To musi podnosić pewność siebie, bo ćwiczysz i Twoje ciało produkuje kolejne dawki endorfin, bo ten ruch cię odstresowuje, bo jedziesz na zawody wraz z zespołem i zdobywasz kolejne wysokie miejsce.

Wyizolowanym być...

Taniec to przede wszystkim tzw. Izolacje ciała. Jedną ze szkół tańca w Bielsku-Białej, gdzie takie zajęcia są organizowane jest DANCE#LOVEit na ul. Powstańców Śląskich 6. Podczas lekcji Izolacji ciała nauczysz się między innymi; robić falki, kręcić klatką kółka, kręcić ramionami w różnym kierunku, shakeować czyli nabijać szybki rytm różnymi częściami ciała, nauczysz się poruszać różnymi częściami ciała w innym rytmie... tak – między innymi to wszystko nakłada się na ruch taneczny. Na te zajęcia uczęszczają osoby tańczące różne style, ale też takie, które po prostu poszukują ciekawej formy fitnessu.

Jaki styl tańca najlepiej wyrazi Ciebie?

Czym kierować się przy wyborze stylu tańca? Najlepiej energią, którą niesie ze sobą konkretny styl. Na przykład Reggaeton i Contemporary to jak ogień i woda, Salsa i Bachata to też style całkiem odmienne charakterem; wykonaniem, flow i brzmieniem muzyki. Jeśli nie jesteś pewien, czego spodziewać się po danej nazwie stylu, wrzuć odpowiednie hasło do przeglądarki You Tube. Od razu zorientujesz się, czy to jest taniec, którego chciałbyś się uczyć. A poza tym w większości szkół tańca, tak jak i w DANCE#LOVEit, zawsze początkiem sezonu organizowane są Dni Otwarte podczas, których zainteresowani wchodzą na bezpłatne zajęcia pokazowe. Istotne jest też to, czy osoba zainteresowana kursem tańca, chciałaby nauczyć się tańczyć w parze, czy bardziej interesuje ją kurs solo prowadzony „do lustra”, np. kurs Dancehallu lub Bachaty Solo dla Pań. Czy lubi rytmy latino, czy jednak jej nóżka podryguje w rytm bardziej komercyjnych kawałków? Czy chciałaby swoje umiejętności wykorzystać na organizowanych w Bielsku-Białej licznych salsowych imprezach, czy bardziej interesuje ją rozwój jedynie na sali tanecznej.

Twoje dziecko tańcząc nabierze pewności siebie

Czy zajęcia taneczne pomogą w kształtowaniu pozytywnej pewności siebie u Twojego dziecka? Oczywiście. Zajęcia rytmiczno-taneczne poprzez regularne ćwiczenia mięśni i ścięgien oraz zintensyfikowane dotlenianie mózgu, wpływają przede wszystkim na prawidłowy rozwój fizyczny dziecka. Są fantastyczną formą gimnastyki, a więc doskonałym sposobem na przeciwdziałanie nadwadze. Zaspokajają nie tylko potrzeby ruchowe Twojej pociechy, ale także rozwijają szereg jego dyspozycji psychofizycznych, takich jak pamięć, koncentracja uwagi, spostrzegawczość, refleks czy koordynacja wzrokowo-ruchowa. Aktywizując ciało i umysł dziecka rozwijają jego wrażliwość, wyobraźnię i kreatywność oraz mobilizują do pracy nad samym sobą. To często polecany przez psychologów sposób na złagodzenie dziecięcych kompleksów, nieśmiałości i lęków, to wspomniany już sposób na zbudowanie poczucia własnej wartości. Zajęcia taneczne uczą również działania w grupie. W zasadzie im wcześniej dziecko zacznie tańczyć, tym lepiej. W studiu DANCE#LOVEit grupy dziecięce zawiązywane są już dla 5-latków, np.: Modern Jazz od 5 lat, Male Jazziki 7-12 lat. Hip-Hop / Dancehall 9-13 lat. Są to grupy jednocześnie przygotowujące do kolejnych etapów tanecznego rozwoju, jakim jest zespół taneczny dla dzieci, a potem dla młodzieży.

Potrzeba realizacji celów i pasji u nastolatka

Nic tak nie podkręca wiary we własne możliwości, jak kolejne sukcesy wieńczące pracę. Jednym z najprostszych dowodów na odniesiony sukces jest zajęcie czołowego miejsca w konkursie, udział w spektaklu kończącym sezon lub zrealizowanie tworzonego przez wiele miesięcy projektu. Z jednej strony taniec to dobra zabawa i sposób na nawiązywanie kontaktów międzyludzkich,z drugiej - taniec jest rodzajem sztuki, sposobem na wyrażenie emocji podczas procesu interpretacji muzyki poprzez ruch ciała.

Tańczysz, czy trenujesz taniec?

Taniec profesjonalny charakteryzuje się ustaloną techniką wykonania i oceniany jest również za przekaz. Osoby, które decydują się na realizowanie swojej tanecznej pasji w bardziej wymagającej formie, wchodzą na salę po kilka razy w tygodniu, poddając ciało kilkugodzinnym, nierzadko bardzo wysiłkowym treningom. Podczas długich i intensywnych ćwiczeń tancerze przekraczają swoje psychiczne i fizyczne ograniczenia, a przy tym realizują piękną pasję, a często nawet swoje marzenia. Tutaj już w grę wchodzi ciężka praca i determinacja. W tym miejscu zaczynają się zobowiązania wobec trenera lub pozostałych członków zespołu. Istotna staje się też samodyscyplina i umiejętność motywowania się do kolejnych artystycznych działań, do uczestnictwa w kolejnych próbach zespołu. Dochodzą do głosu emocje o różnym zabarwieniu, które często trzeba trzymać na wodzy. A nie jest to takie proste, bo euforia i satysfakcja przeplatają się z zazdrością i zniechęceniem. Ale to jest właśnie pasja. Dla młodzieży, która już nie tylko „tańczy”, ale „trenuje taniec”, staje się on jednym z ważniejszych aspektów życia i pozytywnym wypełniaczem czasu wolnego.

Czy w takim razie warto brać to na siebie?

Warto! Bo stan ducha podczas kolejnych pokazów, emocje towarzyszące konkursom, ten fakt bycia na scenie, często bardzo pozytywny i energetyczny odbiór show ze strony publiki, to niezapomniane przeżycia, które rekompensują każdy wysiłek i niedogodności związane z przygotowaniem projektu.

W studiu tańca DANCE#LOVEit działają przede wszystkim zespoły tańca współczesnego: Sigma, Modern Motion, Mała Sigma, prowadzone przez jednego z najlepszych pedagogów i choreografów - Ewelinę Tomiczak. Zespoły te zdobywają pierwsze miejsca w wielu festiwalowych konkursach. Półka wręcz ugina się od statuetek i pucharów. Co jakiś czas przeprowadzane są nabory do wspomnianych grup tanecznych, warto więc polubić stronę studia na Facebooku @danceloveit, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje o nowych kursach, naborach do zespołów i warsztatach tanecznych. Studio jest właśnie na etapie rozwoju zaawansowanych grup w innych stylach tanecznych, np. z Reggaetonu, Salsy, Bachaty. Pod skrzydłami wspomnianego studia swoje artystyczne usługi oferuje także eventowa Grupa taneczna Diamonds www.diamonds-taniec.pl. Jeśli szukasz ciekawej atrakcji, która podrasuje program Twojej imprezy firmowej, przyjęcia weselnego, urodzin, otwarcia siedziby firmy, targów – zgłoś się do nas, przygotujemy dla Ciebie ofertę z repertuarem artystycznym dostosowanym do klimatu eventu.

Po co komu taniec?

Podsumowując: po co komu taniec? I czy taniec podnosi pewność siebie? Mimo że nie wydaje się taki ważny i niezbędny do życia, jest nam - ludziom – bardzo potrzebny. Potrzebujemy go, bo to fantastyczna forma ogólnego rozwoju na wielu istotnych płaszczyznach. Bo poprzez taniec możesz się wyrazić. Bo w nim realizujesz pasję i przeżywasz więcej i bardziej. To aktywność, która zbliża ludzi. Rozwijaj taniec, by podejmować działanie i aby być szczęśliwym.

mod

Powiaty: Bielsko-Biała, Cieszyn, Oświęcim, Sucha Beskidzka, Wadowice, Żywiec

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
5+7=*

OK, zamknij