23 maja 2018, imieniny obchodzą: Emilia, Iwona, Leoncjusz, Michał

17°
Bielsko-Biała
23.05.2018
  • Wilgotność: 66%
  • Wiatr:wsch 2km/h

jutro: 23°11°pojutrze: 23°12°
artykul,dziady_na_ministerialnej_liscie,51595.htmldziady_na_ministerialnej_liscie

Wydarzenia

2017-01-07 08:00 (Komentarze: 5)      

"Dziady" na ministerialnej liście!


To ogromne wyróżnienie dla zespołów kolędniczo-obrzędniczych z Żywiecczyzny.

Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego "Kolędowanie dziadów noworocznych na Żywiecczyźnie" zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

- To podejmowanie wysiłku zachowania pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego - napisał między innymi w swojej decyzji minister Piotr Gliński.

ps

Powiaty: Żywiec

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
3-2=*

Tadek Butor, 2017-01-10 godz. 21:57
diadek trza sie troche znać na tradycji bo w gminach Milówka,Rajcza oprócz dziadów chodzili też szlachcice a wiesz dziadek co oni robili?Pewnie nie. A do rzeczy dwoje ludzi doprowadziło do tego ,ze dziady,szlachcice na dobre nie znikneły z miejscowości wymienionych wyżej.Sp Dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie Jan Dorman i Tadeusz Trębacz..Cudowną rzeczą była fachowa opieka Muzeum Etnograficznego w Krakowie z Panią Bogucką..Szxkoda,że nie ma już purytańskich jurorów jak prof.Rajfus/fonetycznie/ i Rajszycel/fonetycznie? no i dobrodusznego śp Pana Miksta.
dziadek, 2017-01-07 godz. 22:40
Gest ten utwierdza miejscowych decydentów w słuszności kreowania średniowiecznych wzorców kulturowych. Zamiast rzeczowej edukacji kulturalnej skłania się miejscowy lud do jedynych wzorów z zaprzeszłych czasów. Tak wypromowany obrządek mający swe korzenie w świeckiej tradycji nie będzie miał, jak się dotychczas przekonujemy, działań edukacyjnych. Kolorowe, głośne i agresywne zachowania przebierańców, często zdopingowanych alkoholem, są całkowicie obce wzorcom kulturowym wypływającym z obrzędowości chrześcijańskiej.
sesik, 2017-01-07 godz. 20:15
Czy za tym idzie dotacja. Skoro jest wpis powinny być tez pieniądze.
xxx, 2017-01-07 godz. 14:09
Dzisiaj przeczytałam na beskidzkie24j listę aktualnych wiadomości (wydarzeń) "Luzy w schronisku dla bezdomnych "Dziady" na ministerialnej liście! Maków P.: Trzej Królowie niczym z Biblii Orszak Trzech Króli przeszedł przez Stryszawę (wideo) Mucharz: Z Trzema Królami przez wioskę Orszaki Kacpra, Melchiora oraz Baltazara w Międzybrodziu Żywieckim Czaniec: Orszak Trzech Króli z grochówką Cieszyn: Trzej Królowie i Prezydent Królewski orszak przeszedł przez Żywiec Lanckorona: Królowie pokłonili się Panu Wadowice: Przybyli Trzej Królowie" Jeżeli wszędzie pokazali się królowie ( i to w takiej masie), to pytam- jak się czuje najjaśniejszy którego "katolicka Polska" niedawno "koronowała na króla Polski"? Chciałoby się zaśpiewać- "królik tu, królik tam..." A teraz poważnie- czy naprawdę nic ważniejszego w regionie się nie wydarzyło podczas ostatnich dwóch dni?
gorol, 2017-01-07 godz. 09:26
Dziad wspiera dziadów i fajnie że dziad myśli co się mało mu zdarza.
OK, zamknij