18 czerwca 2018, imieniny obchodzą: Marek, Elżbieta, Paula,

17°
Bielsko-Biała
03.01.2018
  • Wilgotność: 0%
  • Wiatr: 0km/h

jutro: pojutrze: 
artykul,endoproteza_-_problem_nie_tylko_seniorow,37677.htmlendoproteza_-_problem_nie_tylko_seniorow

SMACZNIE, ZDROWO I STYLOWO

2017-09-28 20:24 (Komentarze: 0)      

Endoproteza - problem nie tylko seniorów


Nieznośny ból w biodrze promieniujący aż do kolana, pojawiający się przy wstawaniu, chodzeniu, a nawet podczas leżenia – to problem doskonale znany wielu mieszkańcom Śląska Cieszyńskiego. Jak mu zaradzić? Co zrobić, gdy organizm odmawia posłuszeństwa?

Na te pytania będzie można znaleźć odpowiedzi podczas kolejnego wykładu w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. W ramach cyklu „Pro Salute” lekarz Mohamed Werdi Ali przybliży temat endoprotez bioder, począwszy od diagnozy do rehabilitacji. Spotkanie odbędzie się 27 października o 16.00 w sali konferencyjnej pawilonu diagnostyczno-zabiegowego.

– Początkowe objawy choroby mogą być dyskretne, ale zdecydowanie sygnalizują rozwijający się problem w stawie i z czasem stają się coraz bardziej dokuczliwe. Choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje ból, obrzęk i zmniejsza ruchomość w stawach, przez co w ostatniej fazie chorzy są niemal całkowicie pozbawieni możliwości poruszania się i wykonywania czynności dnia codziennego. Wtedy staw trzeba zastąpić sztucznym – mówi Mohamed Werdi Ali.

Zmiany w obrębie stawu biodrowego najczęściej pojawiają się u ludzi w średnim lub podeszłym wieku, ale coraz częściej protezoplastykę – wymianę stawu na protezę – trzeba wykonywać u ludzi młodych, nawet u 30-latków. Przyczyn szybszego „zużywania się” bioder jest kilka, m.in. coraz bardziej aktywny tryb życia, wzrost liczby urazów, w tym wypadków i kontuzji przy uprawianiu sportu. Niebagatelne znaczenie ma również coraz częściej obserwowana u Polaków nadwaga.

– Do zabiegu kwalifikuje się każda osoba, bez względu na wiek, u której badania kliniczne i radiologiczne wykazują objawy choroby zwyrodnieniowej na różnym tle, związanej na przykład z reumatoidalnym zapaleniem stawów, swoistym i nieswoistym zapalenia stawów, wadami rozwojowymi, różnego rodzaju zmianami pourazowymi czy przewlekłą sterydoterapią – wyjaśnia Mohamed Werdi Ali.

Od września ubiegłego roku w Szpitalu Śląskim w Cieszynie przeprowadzane są operacje endoprotez w trybie planowym. Wcześniej wykonywane były tylko w sytuacjach nagłych. Od początku 2015 roku do października wszczepiono nad Olzą 68 endoprotez. Czas pobytu w szpitalu waha się od 3 do 10 dni. Po operacji konieczne są wizyty u fizykoterapeuty rehabilitanta oraz wykonywanie odpowiednich ćwiczeń.

szyk

Powiaty: Cieszyn

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
8-6=*

OK, zamknij