19 sierpnia 2018, imieniny obchodzą: Bolesław, Jan, Borysław, Julian

17°
Bielsko-Biała
19.08.2018
  • Wilgotność: 60%
  • Wiatr:płn 4km/h

jutro: 29°16°pojutrze: 26°13°
artykul,final_tkb_w_zywcu_-_lipowianie_z_pucharem_kroniki,66605.htmlfinal_tkb_w_zywcu_-_lipowianie_z_pucharem_kroniki

Kultura i rozrywka

2018-08-05 21:00 (Komentarze: 1)      

Finał TKB w Żywcu - Lipowianie z Pucharem "Kroniki"


Nagrodami dla laureatów 49. Festiwalu Folklory Górali Polskich zakończono dzisiaj (5 sierpnia) w Żywcu 55. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Swój akcent miała i „Żywiecka Kronika Beskidzka”, która ufundowała puchar dla najlepszego zespołu z Beskidów. Trafił on do Lipowian z Lipowej!

Przypomnijmy, że w ramach 55. Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu od 27 do 31 lipca odbywał się 49. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Brało w nim udział 25 zespołów góralskich, a nasz region reprezentowało pięć: Brenna z Brennej, Istebna z Istebnej, Zbyrcok z Juszczyna, Lipowianie z Lipowej i Grojcowianie z Wieprza.

Jury Złote Żywieckie Serce przyznało zespołowi Młode Podhale z Nowego Targu za przedstawienie programu „Zielone Świątki”. Srebrne Żywieckie Serce otrzymał zespół Lipowianie z Lipowej za program „Pierzyniec u Jakubca”, a Brązowe Istebna z Istebnej za program „Na muzyce”.

Ponadto jury przyznało wyróżnienia regulaminowe za poszczególne elementy programu dla zespołów: Brenna z Brennej (za prezentację archaicznego kolędowania w Brennej), Zbyrcok z Juszczyna (za przedstawienie obyczajowości pasterskiej górali babiogórskich), Grojcowian z Wieprza (za repertuar pieśni i jego wykonanie oraz prezentację strojów), Podegrodzie z Podegrodzia (za dobrą muzykę i śpiew Lachów Sądeckich), Słopniczanie ze Słopnic (za zgodną z tradycją prezentację elementów obrzędu weselnego ze Słopnic), Przyszowianie z Przyszowej (za dobry śpiew oraz prezentację tańców Lachów Sądeckich), Górale Łąccy z Łacka (za prezentację obrzędowego bogactwa wesela łąckiego), Łastiwoczka z Przemkowa (za podtrzymywanie tradycyjnej muzyki i pieśni Łemków), Skalnik z Kamionki Wielkiej (za muzykę i dobre wykonanie tańców Lachów Sądeckich) i Mystkowianie z Mystkowa (za tradycyjny sposób grania kapeli, śpiew oraz estetykę śpiewu).

Dodatkowo komisja postanowiła przyznać dwa dyplomy honorowe dla zespołu Spod Kicek z Mordarki (za podjęcie tematyki pożegnania rekrutów na służbę u cysorza) i kapeli z zespołu Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic.

Wytypowano także zespoły, które wezmą udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Będą to: Lipowianie z Lipowej, Górale Łąccy z Łącka, Młode Podhale z Nowego Targu i Mystkowianie z Mystkowa.

Tradycyjnie, jak co roku, redakcja „Żywieckiej Kroniki Beskidzkiej” ufundowała specjalny puchar dla najlepszego zespołu z Beskidów. W tym roku trafił on do Lipowian z Lipowej. Puchar na ręce Brygidy Sordyl, kierownik zespołu i Pauliny Skrok, choreograf, wręczył Mirosław Galczak, prezes Wydawnictwa Prasa Beskidzka.

Podczas finału wręczono również nagrody dla zwycięzców konkursu kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

Złote Żywieckie Serca otrzymali: w kategorii kapele - Kapela Blachury i Ficka z Żywca i Jeleśni, grupy śpiewacze - Podegrodzcy Chłopcy z Podegrodzia, soliści instrumentaliści - Jan Michałczak z Kościeliska, soliści śpiewacy - Zofia Sordyl z Korbielowa oraz mistrz i uczeń – instrumentalista - Wojciech Wrzeszcz z Juszczyny.

ps

Powiaty: Żywiec

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
9-9=*

Ja:), 2018-08-13 godz. 06:33
BRAWO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
OK, zamknij