19 czerwca 2018, imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Romuald, Sylwia

19°
Bielsko-Biała
03.01.2018
  • Wilgotność: 0%
  • Wiatr: 1km/h

jutro: pojutrze: 
artykul,hazlach_pierwsza_taka_noc,55449.htmlhazlach_pierwsza_taka_noc

Kultura i rozrywka

2017-05-19 07:40 (Komentarze: 1)      

Hażlach: Pierwsza taka noc!


Po raz pierwszy gmina Hażlach aktywnie włączyła  się w ogólnopolską Noc Muzeów. Choć nie ma tu ani jednego muzeum, to zabytków w gminie nie brakuje. Gminny Ośrodek Kultury zaprosił 19 maja do Kończyc Wielkich.

Noc Muzeów w gminie Hażlach rozpoczęła się w pałacu hrabiny Gabrieli Thun und Hohenstein w Kończycach Wielkich. To tam w sali kominkowej Mariusz Makowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego mówił o tajemnicach pałacu i rodziny Thun und Hohenstein. Była też wystawa pamiątek po hrabinie, które nigdzie dotąd nie były pokazywane.

Niedaleko pałacu, przy kilkusetletnich dębach, opowiadano legendy kończyckie, a na folwarku swoją 110-letnią historię prezentowali strażacy z OSP Kończyce Wielkie. Otwarta dla zwiedzających była także kaplica Opatrzności Bożej przy pałacu oraz kościół św. Michała Archanioła. W największej drewnianej świątyni Śląska Cieszyńskiego, ksiądz proboszcz Andrzej Wieliczka, mówił o historii kościółka i parafii.

mrc

Powiaty: Cieszyn

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
6+5=*

Zaskoczony, 2017-05-22 godz. 22:02
Super sprawa, gratulacje za pomysłowość, dobrą organizację. Naprawdę pałac robił wrażenie, szkoda, ze niszczeje ale moze sie to wkrótce (po takiej promocji) zmieni. A kosciół to perełka. Reasumując dobrze że wreszcie sie zaczeła promocja gminy
OK, zamknij