20 czerwca 2018, imieniny obchodzą: Diana, Bogna, Bogumiła, Florentyna

22°
Bielsko-Biała
20.06.2018
  • Wilgotność: 77%
  • Wiatr:zach 1km/h

jutro: 28°10°pojutrze: 16°
artykul,jaworze_wyrabali_autostrade,59048.htmljaworze_wyrabali_autostrade

Wydarzenia

2017-10-07 21:33 (Komentarze: 13)      

Jaworze: Wyrąbali autostradę


Jaworze ma autostradę - leśną. Jak przekonuje wójt, nadleśnictwo nie musiało poświęcać lasu na jej budowę, bo normalnych dróg nie brakuje. Wystarczyło się dogadać.

W Jaworzu trwa budowa nowej leśnej drogi. Początek ma przy ulicy Cisowej, prowadzącej w stronę Nałęża, niedaleko skrzyżowania z ulicą Słoneczną. Mieszkańcy nie mogli uwierzyć, gdy zobaczyli, że urokliwa leśna ścieżka błyskawicznie zamieniła się w gruntową drogę o szerokości około 5 metrów, ze skarpami i nasypami. Będzie miała długość około kilometra.

Gdzieniegdzie jeszcze widać nieuprzątnięte pozostałości po wycince. Na poboczu zaroiło się od świeżo ściętych pokaźnych drzew. Po interwencji mieszkańca wybrał się tam Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza. - Byłem zaskoczony nową „wyharataną” przez las autostradą. Wygląda to strasznie - przyznaje.

- Ta droga była nam niezbędna. Jak inaczej mielibyśmy wywieźć drewno z rejonu Błatniej? - mówi Hubert Kobarski, szef Nadleśnictwa Bielsko. - Sami musieliśmy zadbać o połączenie z drogą powiatową, bo straciliśmy inne możliwości. Ludzie zawsze narzekają na te leśne drogi, ale później chętnie nimi chodzą, bo okazują się wygodne. Zresztą lasy są otwarte i zapraszamy do korzystania z tego odcinka.

Nadleśniczy irytuje się, bo uważa, że doszło do błazenady w sprawie ograniczenia tonażu do 2,5 ton na ulicy Wrzosowej, z której wcześniej leśnicy korzystali. - Wystarczy, że jakiś radny rzuci na sesji problem i od razu stawiają znak. Nas o zdanie nie pytano, tylko zabroniono nam tamtędy jeździć - tłumaczy. Wójt Jaworza wskazuje na to, że znak na wniosek radnych i mieszkańców stoi od czasów kadencji poprzedniego wójta i że w ostatnich latach nie był dla leśników przeszkodą. Zapewnia, że każdy mieszkaniec, a także i nadleśnictwo może się zwrócić z pismem o to, by uczynić dla niego wyjątek i dopuścić ruch ciężki. - Od Lasów Państwowych żadne pismo w tej sprawie nigdy nie wpłynęło. Gdyby tylko zostało złożone, to Rada Gminy i starosta bielski zajęliby się tą sprawą. Można było osiągnąć porozumienie i uniknąć budowy leśnej drogi - twierdzi.

Aktualizacja

Myliłby się ten, kto by pomyślał, że świeżo wyrąbana przez las „autostrada” może wyglądać jeszcze gorzej. Bo może. I to jak!

Mieszkańcy, którzy skontaktowali się z redakcją mówili o swoim oburzeniu związanym z tą „inwestycją”. Informują, że w tym miejscu jest... jeszcze gorzej. - Wybraliśmy się tutaj na spacer. Ale nie można było przejść tą drogą. Została zawalono ogromnymi stertami ziemi i gruzu do budowy drogi. Wspięłam się na jedną z nich i oniemiałam. Cały teren wygląda jak plac budowy... pasa startowego. Zniknęły już wcześniej ścięte drzewa, ale w dalszym ciągu pozostały powyrywane korzenie. Teraz tędy nie można w ogóle przejść. Zresztą, kto chciałby chodzić w krajobrazie księżycowym... - irytuje się jaworzanka.

mk

Powiaty: Bielsko-Biała

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
2+4=*

Wojtek, 2017-11-26 godz. 22:06
Odnalazła się pospółka z zaoranego potoku na Bierach
Olek, 2017-10-11 godz. 20:10
Tomek uzdrowisko było 100 lat temu teraz to przeludniony zakopcony brudny grajdołek.
Tomek, 2017-10-11 godz. 12:43
Skandal Jaworze to uzdrowisko
Viktor., 2017-10-11 godz. 10:39
Aby las był zawsze piękny i młody to musi być cały czas rżnięty i nasadzany nowy jak kobieta ale brudasy eko tego nie zakumają.
krtek, 2017-10-09 godz. 12:09
"Ta droga była nam niezbędna. Jak inaczej mielibyśmy wywieźć drewno z rejonu Błatniej?" - typowe podejście komercyjnych chodowców lasu - las służy do produkcji drewna. Nie wierzcie w ich zapewnienia o ochronie przyrody, rżną tylko dla kasy! Teraz pewnie zaczną wycinać "chore" buki ze zboczy Błatniej - to się dopiero opłaca, nie toco świerki!
L.R., 2017-10-09 godz. 08:57
Urzędnicy Ratusza przyszli do pracy i od razu widać odpowiednie łapki na wsparcie szefa.
fik, 2017-10-09 godz. 07:50
To jest droga leśna? Zapraszam w BeskidŻywiecki zobaczyć autostrady leśne
Ema, 2017-10-08 godz. 19:00
Mały Mi to szyszka i Szatan rydzyk niszczy Polskie lasy w milionach sztuk a nie kilkanaście tu aby było dobrze dojechać w razie pożaru itp tylko ciemnota jak ty widzi inaczej jak nasz pis.
Mały MI, 2017-10-08 godz. 18:45
Poprzedni rząd ograbił lasy na prawie 2 mld złotych.Miało to rozwiązać problemy drogowe na styku lasów i gmin. Jedyne co przybyło to znaki drogowe z ograniczeniami tonażu.
Prof., 2017-10-08 godz. 14:24
Z dawien dawna wiadomo, że dzięki drogom rozwijała się cywilizacja ludzka.OK, zamknij