22 sierpnia 2018, imieniny obchodzą: Maria, Cezary, Tymoteusz, Zygfryd

15°
Bielsko-Biała
22.08.2018
  • Wilgotność: 61%
  • Wiatr:wsch 4km/h

jutro: 30°19°pojutrze: 28°16°
artykul,jezdnia_jak…_ksiezyc,64641.htmljezdnia_jak…_ksiezyc

Wydarzenia

2018-05-12 09:02 (Komentarze: 23)      

Jezdnia jak… księżyc


Legendy o dziurach w polskich szosach krążą po całej Europie. Również o tych, którymi naznaczona jest nawierzchnia drogi powiatowej wiodącej do Jordanowa przez Łętownię. Wprawdzie ich „sława” sięga tak daleko tylko za sprawą mieszkańców Jordanowszczyzny, którzy pracują za granicą, ale nie zmienia to faktu, że stan jezdni rzeczywiście woła o pomstę do nieba.

Słowa, które padają z ust niektórych kierowców jeżdżących drogą prowadzącą z Pcimia do Jordanowa zdecydowanie nie nadają się do druku. Na szczęście nie brak też osób, które swoje oburzenie potrafią wyrazić w bardziej dystyngowany sposób. – Począwszy od granicy z Tokarnią, przez całą prawie Łętownię ta droga jest jak księżyc. Pełna kraterów. Nie odważyłabym się przejechać nią po zmroku, ale nawet w biały dzień jest to niemałe wyzwanie. Niektórych dziur nie da się ominąć, gdy z naprzeciwka jadą inne samochody. Sprawa nie jest błaha, bo przecież chodzi nie tylko o wygodę kierowców, ale przede wszystkim o ich bezpieczeństwo. Co prawda po każdej zimie wyrwy są łatane, jednak efekty takiego remontu są bardzo krótkotrwałe. Tutaj potrzebna jest wymiana całej nawierzchni – twierdzi jedna z mieszkanek Łętowni.

Igor Głuc, naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych, Rozwoju i Dróg suskiego starostwa poinformował nas, że w planach na ten rok jest gruntowny remont ponad dwukilometrowego odcinka tej trasy, stanowiącego większą część ulicy Generała Maczka w Jordanowie. Będzie to inwestycja realizowana we współpracy z władzami miasta. – Natomiast jeśli chodzi o ewentualny remont drogi w Łętowni, wszystko zależy od tego, czy gmina wiejska Jordanów zdecyduje się partycypować w jego kosztach. Jeżeli będzie w stanie zabezpieczyć pieniądze na pokrycie pięćdziesięciu procent wartości inwestycji i wystąpi do władz powiatu z pismem w tej sprawie, na pewno podejmiemy temat – zapewnił.

Wójt gminy Jordanów Stanisław Pudo nie ukrywał irytacji słowami Igora Głuca, które mu zrelacjonowaliśmy: - Najłatwiej jest odbić piłeczkę i powiedzieć, że remont zostanie przeprowadzony, jeśli gmina do niego dołoży. Jednak utrzymanie tej drogi nie należy do naszych obowiązków. Możemy partycypować w kosztach, ale nie musimy. Obecnie radni stoją na stanowisku, iż nie będzie żadnych dopłat do tego remontu. Chyba że pan starosta zwróci się do nas z konkretną propozycją. Rozważymy ją, jeśli będziemy wiedzieli, jaką kwotę powiat zamierza przeznaczyć na ten cel i ile mielibyśmy dopłacić. Na razie nie możemy się o coś takiego doprosić. Od lat sytuacja wygląda tak, że sami bombardujemy starostwo różnego rodzaju propozycjami, niejako wymuszając wykonanie pewnych prac.

Jak dodał, ma nie najlepsze doświadczenia związane ze współpracą z powiatem. Gdy około dwa lata temu władze gminy zgodziły się dofinansować remont jednej z powiatowych dróg, nie miały wpływu na to, na którym odcinku zostanie on przeprowadzony. – Robili tam, gdzie chcieli, a nie tam, gdzie my uważaliśmy za stosowne – podkreślał. Starosta suski Józef Bałos, tak samo jak Igor Głuc, z początku sugerował, aby to gmina wystąpiła z propozycją partycypacji w kosztach remontu. Gdy jednak powiedzieliśmy, iż wójt czeka na pierwszy krok z jego strony, stwierdził krótko: - Dobrze. To również jest możliwe. 

eda

Powiaty: Sucha Beskidzka

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
1+5=*

klasyk, 2018-05-21 godz. 16:01
"Tylko upić się na chrzcinach i wiać stąd do Wołomina.... "
Taka gmina..., 2018-05-18 godz. 12:59
Gmina Jordanów ma liczne osiągnięcia, ostatnio w Kronice o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który kosztował krocie ,a WSA w całości unieważnił plan dla Osielca, wcześniej to samo stało się z Naprawą, Łętownią i Toporzyskiem. Kto za to zapłaci? Oczywiście podatnicy
siara bez ale, 2018-05-17 godz. 15:12
Nadzieja, że jest trochę lepszy niż Kociński. A to już wartość.
Ale siara..., 2018-05-16 godz. 20:48
Piszący tu pod różnymi nickami sam ze sobą prowadzi dialog. Typowa ustawka.
marzenia nie mają granic, 2018-05-16 godz. 15:55
Chodziło mi niżej o województwo wielkopolskie. Bo wielkie jest zawsze lepsze od małego.
marzenia nie mają granic, 2018-05-16 godz. 13:26
Można pójść dalej w marzeniach. Nie tylko zmienić powiat ale i województwo na małopolskie. Tam manna leci z nieba. A może przyłączmy USA do Polski.
Wiki, 2018-05-16 godz. 10:28
Podobno powiat jest w kiepskiej kondycji finansowej więc trzeba im pomóc zbankrutować to wtedy ich rozwiążą i po problemie bedzie
Maniek, 2018-05-16 godz. 10:27
Stanisław M. Pytanie do Ciebie co trzeba zrobić aby opuścić powiat?
Jozek, 2018-05-16 godz. 10:25
Wychodząc z powiatu nic nie tracimy bo dostajemy zero więc mniej niż zero nie dostaniemy możemy tylko zyskać. Więc rachunek jest prosty opuszczamy powiat suski. Wówczas rozwiążą powiat suski bo będzie za mały i tak chytry dwa razy straci.
Maria, 2018-05-15 godz. 18:02
Ktoś Tu mądrze napisał wybieramy wciąż jedną i tą samą osobę, Która dosłownie NIC ale to NIC nie pozyskała dla Jordanowa i każdy wie doskonale o kogo chodzi, Drogi są w opłakanym stanie, dziury brak chodników, jedna wielka biedota . gorzej niż no nie wiem na wsiach jest lepiej i ładniej niż u Nas. Głosujmy już w końcu na kompetentną osobę a nie wciąż na jedną i tą samą która tylko siedzi i nic nie robi.OK, zamknij