16 lipca 2018, imieniny obchodzą: Eustachy, Maria, Benedykt, Marika

17°
Bielsko-Biała
16.07.2018
  • Wilgotność: 65%
  • Wiatr:zach 0km/h

jutro: 19°16°pojutrze: 20°16°
artykul,lustrzane_wizje,32257.htmllustrzane_wizje

Kultura i rozrywka

2015-05-02 00:15 (Komentarze: 0)      

Lustrzane wizje


Świat odbijający się w tafli jeziora, okularach przeciwsłonecznych, okiennej szybie, kropli rosy czy nawet oko jako zwierciadło duszy. Tak między innymi artyści zobrazowali motyw przewodni najnowszej wystawy w tomickiej galerii sztuki Bałysówka – „Lustro”.

Niektórzy podeszli do tematu dosłownie, malując na przykład nagą kobietę podziwiającą swoje kształty w zwierciadle. Najtrudniej mieli rzeźbiarze, ale świetnie wybrnęli z problemu. Tadeusz Maj wkomponował kawałki lusterek w kolekcję drewnianych figurek, a Jan Bednarz sprytnie uniknął obcego sobie motywu - wyrzeźbił bardzo stropionego diabełka i opatrzył go podpisem: „Lustro? Nigdy!”... Pomysłodawczynią głównego wątku tegorocznej ekspozycji była Elżbieta Siwek, malarka z Suchej Beskidzkiej specjalizująca się w akwareli.

Prace przygotowało 26 malarzy, rzeźbiarzy i fotografów, głównie z powiatu wadowickiego, ale także suskiego i oświęcimskiego oraz nieliczni z nieco dalszych rejonów Polski, choć często związani z naszymi stronami, jak na przykład Marcel Gałuszka, który wprawdzie mieszka w Łodzi, ale pochodzi z Wadowic i przeżył tam 30 lat. Oprócz wymienionych już osób swoje dzieła wystawili: Edward Figlewicz, Andrzej Filipiec, Emilia Gąsienica-Setlak, Grzegorz Giermek, Maria Koman, Janina Kurnik, Tadeusz Kurnik, Rafał Lenart, Irena Lurie-Chudy, Marek Łasak, Ireneusz Młynarczyk, Grażyna Obersztyn, Józef Ogiegło, Krzysztof Pływacz, Mira Sabatowicz (właścicielka galerii), Joanna Szymańska, Urszula Toczko, Tatiana Tokarczuk, Andrzej Wrona, Roman Wróbel, Zofia Wróbel oraz Zbigniew Zając „Cortez”.

Są też prace dzieci uczęszczających na zajęcia w brzeźnickim Centrum Kultury i Promocji. Najmłodsza autorka to sześcioletnia Patrycja Fudała, która w bardzo abstrakcyjnej manierze namalowała delfina wyskakującego ponad morskie fale. Wystawę można będzie oglądać do końca kwietnia 2016 roku.

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska

eda

Powiaty: Bielsko-Biała, Cieszyn, Oświęcim, Sucha Beskidzka, Wadowice, Żywiec

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
6-5=*

OK, zamknij