18 lutego 2018, imieniny obchodzą: Szymon, Konstancja, Maksym, Flawian

Bielsko-Biała
18.02.2018
  • Wilgotność: 87%
  • Wiatr:płn 2km/h

jutro: -8°pojutrze: -1°-6°
artykul,magurka_juz_bez_smieci,55864.htmlmagurka_juz_bez_smieci

Pod patronatem

2017-06-03 20:58 (Komentarze: 5)      

Magurka już bez śmieci!


Szósta edycja akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT” przeszła do historii. W sobotę, 3 czerwca, odbyła się trzecia, finałowa tegoroczna jej odsłona. Ze śmieci oczyszczano tym razem rejon Magurki Wilkowickiej.

Przedsięwzięcie organizuje bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W tym roku najpierw zbierano odpadki pozostawione przy szlakach Baraniej Góry. Akcja odbyła się 22 kwietnia, a pisaliśmy o tym tutaj. Następnie 27 maja „na celowniku” znalazły się śmieci w okolicy Babiej Góry (fotorelacja z tej akcji tutaj). Teraz przyszedł czas na Magurkę Wilkowicką. Poszczególne grupy dzieci, młodzieży i dorosłych wychodziły z różnych miejsc, by spotkać się na polanie obok schroniska, gdzie tradycyjnie czekały ognisko z kiełbaskami oraz konkursy. Nie zabrakło wręczenia pucharów i dyplomów dla poszczególnych grup oraz osób zaangażowanych we wsparcie akcji.

- Na naszej trasie było sporo śmieci – na przykład duży kawałek styropianu, kombinerki, puszki po piwie czy opakowania po papierosach. Widzieliśmy też różne zwierzęta – wiewiórkę, żabę i olbrzymie mrówki – mówią Zosia, Iza, Natalia, Milena, Patrycja, Karolina, Jakub, Nataniel i Mateusz – wszyscy ze szkolnych kół PTT z Libiąża, Trzebini i Chrzanowa.

- My zbieraliśmy dużo butelek szklanych, papierków i worków foliowych – mówi Joanna Rozmus-Cader, opiekunka grupy i prezes Stowarzyszenia „Wichura” z Pszczyny.

W sprzątaniu Magurki wzięło udział 266 osób, w tym 191 dzieci i młodzieży. Zebrano łącznie około 1800 litrów śmieci. Natomiast w całej tegorocznej akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2017” wzięły udział łącznie 823 osoby, w tym 579 dzieci i młodzieży, którym ze szlaków Beskidów Małego, Śląskiego i Żywieckiego udało się zebrać 7880 litrów wszelkiego rodzaju odpadków.

W sprzątaniu Magurki wzięły udział następujące grupy: Oddział PTT w Bielsku-Białej, Szkolne Koło PTT „Pionowy Świat” przy Gimnazjum nr 11 w Bielsku-Białej, Szkolne Koło PTT „Groniczki” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kozach, Szkolne Koło PTT „Halniaki” przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kozach, podopieczni Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z Międzyświecia, Oświęcimia i Żywca, Stowarzyszenie „Wichura” z Pszczyny, Szkolne Koła Krajoznawcze PTT przy I LO im. Stanisława Staszica w Chrzanowie, Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie, Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini, Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Libiążu oraz Powiatowym Centrum Edukacji w Chrzanowie, a także pracownicy Grupy Kęty oraz Avio Polska.

- Dziękujemy Zakładom Przetwórstwa Mięsnego „Hańderek” z Buczkowic oraz Piekarni Capri z Rybarzowic za kiełbaski i chleb oraz naszemu głównemu sponsorowi Grupie Kęty. Jesteśmy również wdzięczni gminie Wilkowice za odbiór śmieci, a gospodarzom schroniska na Magurce za ciepłe przyjęcie – mówi prezes bielskiego oddziału PTT Szymon Baron.

Patronat medialny nad akcją sprawują już tradycyjnie Regionalny Portal Informacyjny beskidzka24.pl i „Kronika Beskidzka”.

Autorką fotoreportażu jest Magdalena Nycz.

mn

Powiaty: Bielsko-Biała, Oświęcim, Żywiec

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
1+9=*

Ja, 2017-12-06 godz. 04:44
Nie rozumiem dlaczego z dzieci robi się sprzątaczki. To naganne aby sprzątały ten syf. Ciekawe ile z nich i czym się zaraziło. Dlaczego rodzice na to pozwalają?
oo, 2017-11-07 godz. 07:46
Śmieci Śmieciami leżą koło szlaków i łatwo je posprzątać, gorsi są koledzy na motorach krosowych gdzie rozjeżdżają nasze piękne góry. Widziałem ostano bandę około dziesięciu krosów bez rejestracji tylko jeden miał spodnie z Bielskiego klubu motorowego - i gdzie policja, pseudo ekolodzy inne służby.
Kw2, 2017-08-23 godz. 00:19
Nieaktualny tytuł. Magurka już ze śmieciami. Szedłem i widziałem.
xxx, 2017-07-04 godz. 21:00
Magorke to trzeba posprzątać z tego pięknego budynku ktory koło schroniska zafundowaly władze gminy takie szkaradztwo trudno spotkac gdziekolwiek indziej
Turysta, 2017-06-04 godz. 21:33
Super inicjatywa, choć smutne, że pseudo-turyści zostawiają tyle śmieci na szlakach...
OK, zamknij