16 lipca 2018, imieniny obchodzą: Eustachy, Maria, Benedykt, Marika

17°
Bielsko-Biała
16.07.2018
  • Wilgotność: 65%
  • Wiatr:zach 0km/h

jutro: 19°16°pojutrze: 20°16°
artykul,malopolska_kolekcja_w_bielsku-bialej,56597.htmlmalopolska_kolekcja_w_bielsku-bialej

Kultura i rozrywka

2017-06-30 21:19 (Komentarze: 0)      

Małopolska kolekcja w Bielsku-Białej


Do 20 sierpnia w Galerii Bielskiej BWA można oglądać wystawę wybranych prac z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.

Gromadzi ona dzieła powstałe po 1989 roku. Liczy obecnie blisko 450 obiektów wystawowych ponad 50 autorów i zespołów autorskich. Są wśrod nich na przykład Wilhelm Sasnal, Leon Tarasewicz czy Zbigniew Libera. - Wystawa w Bielsku-Białej jest jedną z trzech najbardziej obszernych prezentacji tej kolekcji – mówi Jan Trzupek, prezes Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej i kurator wystawy. - Obejmuje ona zarówno rysunek, malarstwo czy rzeźbę, jak i nowsze środki wyrazu, takie jak wideo, fotografia, obiekty lub instalacje. Oprócz polskich autorów, postanowiliśmy przyjrzeć się artystom z „bliskiej zagranicy”, w związku z czym posiadamy dzieła ze Słowacji, Czech, Węgier, Białorusi, Ukrainy czy Chorwacji.

Ponieważ w kolekcji znajdują się dzieła z przełomu tysiącleci, ich tematyka odnosi się często do doświadczenia i pamięci posttotalitarnej, estetyki postkomunistycznej czy szerzej historii nowoczesności. Jedną z prezentowanych prac jest "Revolution" Krištofa Kintery - sugestywna rzeźba przedstawiająca odwróconego do ściany chłopca, który co jakiś czas... uderza głową w ścianę. Uwagę widzów przyciągają też "Gry" Katarzyny Józefowicz - konstrukcja z 21 tysięcy... klocków.

Podczas wernisażu wystawy odbył się performans mieszkającej w Krakowie japońskiej artystki Miho Iwaty, której prace znajdują się w kolekcji Fundacji.

W czasie wakacji wstęp do Galerii Bielskiej BWA kosztuje symboliczną złotówkę.

mn

Powiaty: Bielsko-Biała

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
8+1=*

OK, zamknij