19 sierpnia 2018, imieniny obchodzą: Bolesław, Jan, Borysław, Julian

17°
Bielsko-Biała
19.08.2018
  • Wilgotność: 60%
  • Wiatr:płn 4km/h

jutro: 29°16°pojutrze: 26°13°
artykul,malowac_kazdy_moze,66661.htmlmalowac_kazdy_moze

Kultura i rozrywka

2018-08-08 20:21 (Komentarze: 0)      

Malować każdy może


W ramach tego projektu nawet osoby pozbawione zdolności plastycznych mogły zostać artystami, których obrazy prezentowane są na wystawach. I to bynajmniej nie abstrakcjonistami operującymi bezładnymi liniami i plamami koloru. Uczestnicy namalowali autoportrety, na których każdy autor jest w pełni rozpoznawalny! Jak to możliwe?

- Zauważyliśmy, że mało ludzi przychodzi na wernisaże wystaw. Postanowiliśmy ich zatem do tego zachęcić. A ponieważ najchętniej w takich wydarzeniach uczestniczą osoby bezpośrednio zainteresowane, doszliśmy do wniosku, że trzeba dać ludziom możliwość namalowania prac, które znajdą się na wystawie. Najpierw wymyśliliśmy Projekt Stacja, w ramach którego mieszkańcy gminy Brzeźnica zmierzyli się ze sztuką współczesną. A teraz zrodził się pomysł, by każdy namalował siebie – opowiada Bartosz Ślizewski z Bęczyna.

W ramach dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu „Malarskie Selfie - Autoportret Doliny Karpia” wszyscy chętni najpierw uczestniczyli w spotkaniach informacyjnych w Zatorze, Brzeźnicy i Bęczynie, w czasie których każdy z nich został sfotografowany. Następnie spotkali się ponownie, by namalować autoportrety na bazie wykonanych wcześniej zdjęć. Dostali podobrazia z naniesionymi konturami, które wypełnili kolorami. Powstało w ten sposób 60 wizerunków wiernie oddających rysy twarzy autorów prac. – Nazwaliśmy to malarskim selfie, aby podkreślić łatwość ich tworzenia – wyjaśnia Anna Kowal z Pracowni Twórczej BĘ202 w Bęczynie, opiekun artystyczny projektu.

Namalowane podczas warsztatów obrazy zostaną pokazane na dwóch wystawach. Wernisaż pierwszej odbędzie się 18 sierpnia o 18.00 w Izbie Regionalnej Doliny Karpia w Brzeźnicy. Prace będą tam prezentowane do końca miesiąca. Później trafią do Galerii Rynek 2 w Zatorze, gdzie można je będzie oglądać od 21 września do 5 października. 

eda

Powiaty: Wadowice

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
7-5=*

OK, zamknij