17 lipca 2018, imieniny obchodzą: Aneta, Bogdan, Aleksy, Jadwiga

18°
Bielsko-Biała
17.07.2018
  • Wilgotność: 89%
  • Wiatr:zach 0km/h

jutro: 19°16°pojutrze: 21°15°
artykul,miedzybrodzie_b_wianki_poplynely_swieto_morza_trwa,66009.htmlmiedzybrodzie_b_wianki_poplynely_swieto_morza_trwa

Kultura i rozrywka

2018-07-07 22:00 (Komentarze: 0)      

Międzybrodzie B.: Wianki popłynęły. "Święto Morza" trwa


W Międzybrodziu Bialskim trwa "Święto Morza". Nieodłącznym elementem tej imprezy o 82-letniej tradycji (!) jest konkurs wianków.

Wydarzenie ulokowało się w centrum tej miejscowości, nad brzegiem Jeziora Międzybrodzkiego. Wymyślono je w 1936 roku, czyli w czasie kiedy jezioro powstawało. Konkurs wianków to pamiątka symbolicznych zaślubin Polski z morzem, których w 1920 roku dokonał generał Józef Haller. Wrzucane do jeziora wianki mają popłynąć do morza i - tym samym - połączyć z nim beskidzki akwen.

Wianki przygotowali najmłodsi mieszkańcy gminy i w uroczystym pochodzie zanieśli je na brzeg jeziora. Tam odebrali je od nich WOPR-owcy i wywieźli na środek akwenu, aby mogły popłynąć do celu.

Dzisiaj na scenie ustawionej nad jeziorem koncert dała Orkiestra Dęta OSP z Międzybrodzia Bialskiego oraz zespoły Porąbani, J.J. Band i słynny Lombard. Kiedy wybrzmiały ostatnie akordy przyszła kolej na widowisko pirotechniczne, a po nim dyskotekę z DJ-em. Imprezę prowadził Irek Bieleninik. 

Jutro "Święto Morza" upłynie pod znakiem pikniku rodzinnego. W programie zawody wędkarskie, regaty, turniej piłkarski, występy i koncerty na scenie, strażackie pokazy i cała masa dodatkowych atrakcji.

Wszystkie szczegóły związane z imprezą, w tym transmisja z konkursu wianków - tutaj.  

Autorką fotoreportażu jest Beata Stekla.

best

Powiaty: Żywiec

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
6+4=*

OK, zamknij