25 maja 2018, imieniny obchodzą: Borys, Grzegorz, Urban, Magdalena

14°
Bielsko-Biała
03.01.2018
  • Wilgotność: 0%
  • Wiatr: 3km/h

jutro: pojutrze: 
artykul,nocny_protest_pod_bielskim_sadem,56979.htmlnocny_protest_pod_bielskim_sadem

Wydarzenia

2017-07-16 22:41 (Komentarze: 81)      

Nocny protest pod bielskim sądem


Dzisiaj w nocy pod Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej odbył się protest przeciwko planowanym zmianom w sądownictwie. Wzięło w nim udział około stu osób, w tym około trzydziestu sędziów okręgu bielskiego.

O 21.00 naprzeciw budynku sądu przy ulicy Cieszyńskiej protestowali sędziowie z Bielska-Białej, Żywca i Cieszyna, adwokaci, kuratorzy, przedstawiciele środowiska prawniczego i mieszkańcy. W rękach mieli znicze i świece, które ułożyli pod ścianą obok wejścia do Sądu Okręgowego. Skandowali m.in.: „Demokracji nie oddamy!” i „Precz z kaczorem”. Odśpiewali Hymn Polski.

- To spontaniczny protest. Byłoby z nami więcej sędziów, ale mamy okres urlopowy. Protestujemy przeciw niekonstytucyjnym zmianom, które faktycznie będą czystką. Można się zastanawiać, czy nie zbliża się śmierć demokracji - powiedział „beskidzkiej24” sędzia z okręgu bielskiego.

Jak ogłosiło Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, które wzywało do udziału w proteście, odbywa się on „w związku z przyjętymi przez Sejm zmianami w Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych oraz ujawnionym w nocy projektem PiS ustawy o Sądzie Najwyższym, których uchwalenie oznacza koniec demokratycznego państwa prawa i wprowadzenie jednolitej i niekontrolowanej władzy w Państwie”.

Autorem fotoreportażu jest Marcin Kałuski.

mk

Powiaty: Bielsko-Biała

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
3-1=*

Emeryt , 2017-07-23 godz. 20:50
Widzę tu mojego sąsiada ubeka, ludzi z platformy i ich rodziny.Ale pomijając to Polacy lubicie nadstawiać karku za bielskiej elity,to nie o nas się walczy ale o to żeby było jak przed reformą.Wolicie politykę ciepłej wody,szkoda mi was.
Renata , 2017-07-23 godz. 00:24
Brawo PiS najwyższy czas na reformę Sądów
don Vito Corleone, 2017-07-22 godz. 21:36
Dzisiejsi Misiewicze i pisiewicze to dopiero hołota bez wykształcenia i przygotowania.Te złodzieje obsiadły wszystko co się rusza i na drzewo nie ucieka.Złodziej na złodzieju i złodziejem pogania.
Tadeusz, 2017-07-22 godz. 20:25
“Tak dla przypomnienia. Gdzie byli ci, którzy płaczą i krzyczą, że PiS rozwala Państwo, gdy działo się to: 1) Afera taśmowa 2) Afera hazardowa 3) Afera wyciągowa 4) Afera stadionowa 5) Afera autostradowa 6) Afera stoczniowa 7) Afera AmberGold 8) Afera Elewarru 9) Afera z informatyzacją MSW 10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru 11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa “wybieranie” jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci) 12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych 13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł) 14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn 15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów) 16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł) 17) Podniesienie VAT-u na wszystko 18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców 19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych 20) Podniesienie akcyzy na paliwo 21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa) 22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego 23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego – tzw. opłaty zapasowej 24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!) 25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego 26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego 27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego 28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO 29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej 30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń 31) Przyjęcie ustawy o “bratniej pomocy” (tzw. ustawa 1066) 32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno -ustawodawczymi 33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 – 2013 34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych 35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty) 36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie) 37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego 38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej 39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów); 40) Ograniczenie potencjału militarnego 41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej 42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi) 43) Sprzedaż Ciechu”
Becia, 2017-07-22 godz. 14:06
Zarzucać komuś ułomność będąc samym ułomnym to bezczelność.Kasta rządząca jest sama zdegenerowana i żeby zrzucić z siebie odpowiedzialność głośno krzyczy "łapać złodzieja".Stary numer złodziei,wypróbowany i zawsze skuteczny.
Jarek, 2017-07-22 godz. 14:00
No cóż, 30% protestujących to przedstawiciele owej "nadzwyczajnej kasty". A byłoby ich jeszcze więcej, gdyby nie okres urlopowy! :) Każdy, kto choć raz miał kontakt z tą szacowną skądinąd instytucją wie jak dalece jest ona ułomna i że zmiany są konieczne. Swoją drogą patrząc na te zdjęcia... Zapadający zmrok, zagubieni ludzie, płonące znicze, smutek... skojarzenia z jakimś pożegnaniem... Ale w tym przypadku, pożegnamy bez żalu.
szperacz, 2017-07-22 godz. 08:00
Sędziowie z Niemiec i Czech: zamach na rządy państwa prawa "Nie możemy milczeć" - napisała we wspólnym oświadczeniu elita czeskiego wymiaru sprawiedliwości. Zaniepokojeni są także niemieccy sędziowie. Forsowana przez PiS reforma sądownictwa oznacza koniec rządów państwa prawa w Polsce – uważa Niemiecki Związek Prawników. – Codziennie dochodzą do nas apele o pomoc od polskich kolegów, którzy są zszokowani planami polskiego rządu – powiedział przewodniczący Niemieckiego Związku Prawników Jens Gnisa. Jak zaznaczył, celem polskiego rządu jest stworzenie "sterowanego politycznie wymiaru sprawiedliwości, w którym ulegli sędziowie i prokuratorzy są marionetkami". Warunek dla unijnych dotacji Polska jest na drodze do dyktatury, dlatego Komisja Europejska powinna pozbawić ją prawa głosu w UE – stwierdził Gnisa. Zaapelował do rządu Niemiec i UE, aby uzależnić przyznawanie funduszy europejskich od przestrzegania zasad praworządności. Nie jest dopuszczalne, by UE w takim stopniu wspierała finansowo państwo, które narusza podstawowe wartości, jakimi są praworządność i podział władzy. Głos z Czech: bezprecedensowy atak W debatę o kontrowersyjną reformę sądownictwa włączyli się także sędziowie najwyższych sądów czeskich. W piątek opublikowali oświadczenie zatytułowane "Nie możemy milczeć". Po sparaliżowaniu Trybunału Konstytucyjnego i podporządkowaniu mediów publicznych może teraz dojść do bezprecedensowego ataku na niezależność polskiego sądownictwa – głosi dokument. Sędziwie podkreślają, że zagrożone są w Polsce zasady demokratycznego państwa prawa. Oświadczenie podpisali prezesi czeskiego Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Najwyższego Sądu Administracyjnego oraz Rzeczniczka Praw Obywatelskich. Czechy i Polska współpracują ze sobą w ramach Grupy Wyszehradzkiej, do której należą także Węgry i Słowacja.
WSKiSM, 2017-07-22 godz. 07:54
Bolszewia pisowska zniknie tak szybko jak się pojawiła.Ten katobolszewicki twór prędzej czy później jako hołota polityczna zniknie,to nie ten czas i nie ten naród ,aby przyjął jakiekolwiek dyktatorskie rządy.To nie z Polakami.Możesz pisiarski pomiotle zaklinać rzeczywistość,ale amen czeka ten pisoidalny twór.
Tadeusz, 2017-07-22 godz. 00:40
Nie wierzycie, że się uda tym razem? Że niby ich, zwykłych Polaków, jest znacznie więcej i w razie czego czapkami nas nakryją? Tamci wbrew pozorom są leniwi i ustępliwi — wielu nastawi drugi policzek. Wystarczy nas kilkaset tysięcy w Warszawie, bierzemy Parlament, Sąd i Telewizję — i z mocnym wsparciem zagranicy — przejmujemy władzę! Tym razem na zawsze! Że to niedemokratyczne? Że pachnie Targowicą? A kto zwycięzców będzie pytał? My sami będziemy pisali historię. Resztę tak się spacyfikuje, tak urobi, że więcej temu głupiemu narodowi nie przyjdzie do głowy, żeby odzyskać podmiotowość we własnym kraju i urządzić go według własnych upodobań. Wzywamy więc wszystkich przeciwników rządu na barykady! Niech to będą naprawdę masowe manifestacje! Idące w setki tysięcy! Wzywamy do przemocy! Do blokowania! Do walenia dechą! Wszystko bowiem wskazuje na to, że “bój to jest nasz ostatni!”!. Jak się teraz nie uda, to “partia zagranicy” w Polsce i postkomuna znikną na zawsze. Amen.
Gabi, 2017-07-21 godz. 22:31
Tak, jest napaść pisiarstwa na wolność Polaków,tak ciężko wywalczoną,a dyktator kur***el chce ją odebrać.Nie uda mu się,ludzie już zrozumieli o co chodzi,a zwłaszcza młodzi.Pogonią te wredne gęby, obrzucające inaczej myślących błotem.OK, zamknij