17 lipca 2018, imieniny obchodzą: Aneta, Bogdan, Aleksy, Jadwiga

17°
Bielsko-Biała
17.07.2018
  • Wilgotność: 97%
  • Wiatr:zach 7km/h

jutro: 18°16°pojutrze: 19°16°
artykul,olimpiada_gimnazjalistow_w_bielskim_v_lo,7713.htmlolimpiada_gimnazjalistow_w_bielskim_v_lo

Wydarzenia

2013-01-06 13:27 (Komentarze: 0)      

Olimpiada gimnazjalistów w bielskim V LO


5 stycznia, już po raz ósmy, V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej stało się areną rywalizacji najzdolniejszych młodych matematyków z regionu śląskiego i części Małopolski. W zawodach II stopnia Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów spotkało się tu prawie 130 uczniów szkół gimnazjalnych.

Jednym z pomysłodawców i inicjatorów zorganizowania OMG był nauczyciel V LO w Bielsku-Białej - Tomasz Szymczyk. Dziś jest on członkiem Komitetu Głównego OMG i koordynatorem ogólnopolskim z ramienia tego komitetu. Drugą osobą związaną z bielską „Piątką” zaangażowaną w organizowanie olimpiad dla młodzieży gimnazjalnej jest Bogusław Gardaś, również nauczyciel w tej szkole, a zarazem przewodniczący Komitetu Okręgowego OMG na województwo śląskie. Dzięki ich zaangażowaniu Bielsko jest widocznym punktem na mapie OMG. Wszystkie z ośmiu rywalizacji na II poziomie, od początku historii matematycznych olimpiad dla gimnazjalistów w okręgu śląskim, organizowane były w bielskim V LO.

Tak było i w tym roku. Pomimo niedawnych przenosin do nowego, ale wymagającego remontu budynku na ul. Lompy, „Piątka” dała radę. W sobotnich zawodach udział wzięło prawie 130 młodych matematyków z okręgu śląskiego, a także kilkoro z Małopolski, m.in. z Kęt, Andrychowa, dla których Bielsko było wygodniejsze ze względu na odległość, jaką dzieli ich miejsce zamieszkania od Krakowa, gdzie musieliby dojechać. Wszyscy uczestnicy, podobnie jak ich konkurenci w całej Polsce, musieli w ciągu 3 godzin rozwiązać 5 zadań ułożonych przez Komitet Główny OMG. Na ostateczne wyniki trzeba będzie poczekać do połowy lutego. Po zakończeniu zawodów arkusze z całej Polski trafiły do Warszawy, gdzie Komitet Główny wyłoni ok. 200 prac, których autorzy spotkają się w finale 16 marca.

Równolegle do zawodów młodych olimpijczyków w budynku „Piątki” odbyło się także Olimpijskie Seminarium dla nauczycieli matematyki szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W ramach szkolenia odbyły się wykłady przedstawicieli Komitetu Głównego OMG, wstęp na nie był bezpłatny, a zainteresowani otrzymali także materiały informacyjne.

B.M.

Powiaty: Bielsko-Biała

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
9+3=*

OK, zamknij