22 sierpnia 2018, imieniny obchodzą: Maria, Cezary, Tymoteusz, Zygfryd

17°
Bielsko-Biała
22.08.2018
  • Wilgotność: 59%
  • Wiatr:wsch 1km/h

jutro: 29°19°pojutrze: 28°16°
artykul,paczkowy_konkurs_w_cieszynie,62310.htmlpaczkowy_konkurs_w_cieszynie

Kultura i rozrywka

2018-02-08 14:45 (Komentarze: 2)      

Pączkowy konkurs w Cieszynie


W Cafe Muzeum w Cieszynie odbyła się druga edycja konkursu na najlepszy kreplik Księstwa Cieszyńskiego. Kreplik to w gwarze Śląska Cieszyńskiego po prostu pączek, czyli przysmak zjadany z upodobaniem przez wiele osób w Tłusty Czwartek.

Jurorzy nie mieli łatwego zadania. Przygotowano bowiem dla nich aż 13 różnych rodzajów pączków. Z powidłami, ze śmietaną, w czekoladzie, obsypane kokosem, lukrowane, pudrowane, nadziewane adwokatem i ozdobione skórką pomarańczową… Palce lizać! Ale tylko jeden okazał się najlepszy z najlepszych. Był to pączek z konfiturą różaną wykonany przez cukiernię ze Strumienia. Drugie miejsce zajął kreplik z piekarni w Zebrzydowicach, a trzeci był wyrób serwowany przez piekarnię z Czeskiego Cieszyna.

W jury zasiedli: Marian Dembiniok, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Teresa Wałga, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie oraz Chwytak, cieszyński producent muzyczny. Przewodniczącym kulinarnego gremium był Michał Bałazy, kucharz, vloger, Ambasador Kulinarny Polski. W ocenie brany był uwagę wygląd, smak oraz zapach ciastka.

Autorką zdjęć jest Dorota Krehut-Raszyk.

szyk

Powiaty: Cieszyn

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
6+3=*

TomaszN, 2018-02-16 godz. 08:28
Zdecydowanie najlepsze pączki, jakie jadłem w życiu kupiliśmy dla firmy na tłusty czwartek od http://www.tortyprawdziwe.pl/ koniecznie sobie coś stamtąd zamówcie jak będziecie przejazdem na Mazowszu.
Bleeeeee, 2018-02-09 godz. 09:39
Jakie Księstwo Cieszyńskie???? Czyżby Cieszyniacy mieli przerosty ambicji? Najwyżej Ziemia Cieszyńska, albo Śląsk Cieszyński. Ta ziemia już dawno przestała być księstwem, a nazywanie tak regionu jest fałszowaniem rzeczywistości. Owszem, można sobie indywidualnie nakleić naklejkę z Księstwem Cieszyńskim, ale organizatorzy oficjalnych imprez powinni w ich tytułach stosować aktualne nazewnictwo.
OK, zamknij