25 czerwca 2018, imieniny obchodzą: Łucja, Wilhelm, Dorota, Witold

18°
Bielsko-Biała
25.06.2018
  • Wilgotność: 54%
  • Wiatr:płn 4km/h

jutro: 18°pojutrze: 19°14°
artykul,pamiec_wiecznie_zywa_,54721.htmlpamiec_wiecznie_zywa_

Wydarzenia

2017-04-21 12:43 (Komentarze: 0)      

Pamięć wiecznie żywa...


W marcu 1941 roku rozpoczęły się trwające kilka tygodni wysiedlenia mieszkańców Brzezinki i innych okolicznych miejscowości. Dziś przy Tablicach Pamięci w Brzezince mieszkańcy, społecznicy i samorządowcy obchodzili 76 rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

Obchody rozpoczęły się modlitwą za przodków, którzy doświadczyli deportacji. Antyfonę "Pod Twoją Obronę" zaintonował  proboszcz ks. Józef Święcicki. O wciąż żywych emocjach i o szacunku dla tych, którzy znaleźli siły, żeby odbudować dom, rodzinę i tożsamość mówił wójt gminy Oświęcim Albert Bartosz. – Niech ich walka o normalność w tak ogromnie trudnym czasie będzie dla nas nie tylko przyczynkiem do składania hołdu, ale również inspiracją na co dzień do podejmowania trudu odnawiania tego, co zniszczone - zaapelował.

Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Brzezince przedstawiła program, w którym powojenne utwory Edwarda Stachury, Marka Grechuty i Jana Pietrzaka zabrzmiały zaskakująco adekwatnie do upamiętnianej tego dnia rocznicy,  tak samo jak klasyczne strofy Adama Asnyka. W uroczystościach wzięli również udział, składając kwiaty przy Tablicach Pamięci, starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, zastępca wójta gminy Oświęcim Mirosław Smolarek, dyrektor Samorządowego Centrum Usług Wspólnych Halina Musiał, przewodniczący Rady Gminy Piotr Śreniawski, sołtys Brzezinki Andrzej Ryszka, radni Grzegorz Hatłas, Krzysztof Harmata i Maciej Majerski, a także delegacje Stowarzyszenia Poszkodowanych przez III Rzeszę, Ochotniczej Straży Pożarnej, szkoły i przedszkola w Brzezince, Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia Górników oraz Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci.

wojcio

Powiaty: Oświęcim

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
5+7=*

OK, zamknij