16 lipca 2018, imieniny obchodzą: Eustachy, Maria, Benedykt, Marika

25°
Bielsko-Biała
16.07.2018
  • Wilgotność: 58%
  • Wiatr:płn 0km/h

jutro: 19°15°pojutrze: 19°16°
artykul,polsko-slowackie_swieto_w_brzeznicy,58372.htmlpolsko-slowackie_swieto_w_brzeznicy

Wydarzenia

2017-09-10 22:22 (Komentarze: 2)      

Polsko-słowackie święto w Brzeźnicy


Tegoroczne dożynki w gminie Brzeźnica urosły do rangi międzynarodowego Święta Wsi. Obchodzone były bowiem razem ze Słowakami z zaprzyjaźnionej Diviny, w ramach projektu „Polsko-słowacki rok obrzędów i zwyczajów w cyklu wydarzeń kulturalno-turystycznych”.

Uroczystości rozpoczęło poświęcenie placu i kamienia węgielnego pod budowę centrum medycznego-rehabilitacyjnego w Brzeźnicy. Następnie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w tej samej miejscowości odprawiona została msza pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Rysia. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy przeszedł na brzeźnicki Rynek. Orszak prowadziły połączone siły orkiestr dętych z Tłuczani i Łączan. Gdy już wszyscy zebrani ulokowali się wokół sceny, odbył się ceremoniał przekazania chleba. Gospodarz święta plonów, czyli wójt Bogusław Antos odebrał dwa pachnące świeżością bochny – jeden z rąk starostów dożynek, Beaty i Mirosława Mądrych z Brzezinki, a drugi od gości z gminy Divina.

Nieodzowną częścią dożynek w gminie Brzeźnica jest przekazanie wieńców i koszy obfitości osobom wybranym przez panie z kół gospodyń wiejskich. Kobiety uhonorowały w ten sposób samorządowców, kapłanów, a także zasłużonych rolników. Największy i najbardziej okazały wieniec – wypleciony z kłosów kościół, dzieło KGW z Marcyporęby, otrzymał ksiądz Jan Giądła, proboszcz parafii w tejże miejscowości. W czasie uroczystości odbyła się też prezentacja tradycyjnego stroju, jaki niegdyś nosiły kobiety w Brzeźnicy, a którego wygląd odtworzyła dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej Wiesława Jarguz.

Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas na rozrywkę i degustację smakołyków, wśród których nie zabrakło słowackich specjałów. Na scenie wystąpiły panie z KGW w Nowych Dworach, grupa Kumoszki z Paszkówki, chór Osieczanie z Osieka oraz zespół ludowy z Diviny. Wspaniały koncert dały też Czerwone Korale, czyli śpiewające panie ze Stowarzyszenia Nowoczesna Gospodyni. Gwiazdą wieczoru była kapela góralska Baciaraka. Imprezę zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami.

Święto Wsi zorganizowało brzeźnickie Centrum Kultury i Promocji we współpracy z wójtem Bogusławem Antosem, Stowarzyszeniem Nowoczesna Gospodyni, Ludowym Klubem Sportowym Nadwiślanka w Brzeźnicy oraz Kołem Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Strażą Pożarną i Radą Sołecką w Brzezince.

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

 

eda

Powiaty: Wadowice

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
8-3=*

ludek, 2017-09-11 godz. 22:36
Czy w gminie Brzeznica nie ma ani jednego prawdziwego rolnika , kpiny !!!
Wojtek, 2017-09-11 godz. 17:22
Piękna uroczystość, wspaniała pogoda tylko rolników brak.
OK, zamknij