16 lipca 2018, imieniny obchodzą: Eustachy, Maria, Benedykt, Marika

25°
Bielsko-Biała
16.07.2018
  • Wilgotność: 58%
  • Wiatr:płn 0km/h

jutro: 19°15°pojutrze: 19°16°
artykul,powiatowe_swieto_plonow,58392.htmlpowiatowe_swieto_plonow

Kultura i rozrywka

2017-09-11 18:10 (Komentarze: 0)      

Powiatowe święto plonów


Łętownia i gmina Jordanów były w tym roku gospodarzami Dożynek Powiatowych. Barwny dożynkowy korowód wyruszył spod remizy strażackiej do kościoła pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, który przed bramą tej zabytkowej, drewnianej świątyni został powitany przez ks. proboszcza Stefana Stypułę.

Podczas celebrowanej przez niego uroczystej mszy poświęcone zostały wieńce dożynkowe przygotowane na podbabiogórskie święto plonów przez koła gospodyń z poszczególnych gmin powiatu suskiego. Po mszy św. korowód - a w nim grupy wieńcowe, poczty sztandarowe, delegacje, mieszkańcy Łętowni i licznie przybyli tu goście - prowadzony przez miejscową orkiestrę dętą i starostów dożynek Ewę Kołodziejczyk i Stanisława Jabconia przeszedł na plac przyszkolny. Oficjalnego otwarcia dokonali starosta suski Józef Bałos i wójt gminy Jordanów Stanisław Pudo. Jako gospodarze dożynek odebrali oni z rąk starostów dożynkowych tradycyjne bochenki chleba. Własnoręcznie je podzielili i rozdzielili później wśród uczestników uroczystości.Głównym punktem święta plonów był Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego. Komisja Konkursowa po obejrzeniu wieńców przygotowanych przez 12 grup wieńcowych oraz wysłuchaniu prezentacji na scenie (ośpiewania wieńców) przyznała za wieniec tradycyjny pierwsze miejsce KGW „Naprawianki” z Naprawy, drugie KGW z Łętowni i KGW z Grzechyni, a trzecie KGW z Zawoi i Stowarzyszeniu „Nasza Skawica”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało KGW „Siedlisko” ze Stryszawy. Z kolei w kategorii wieniec współczesny największe uznanie w oczach komisji zdobyły wieńce: Koła Gospodyń z Białki (I miejsce), KGW z Bystrej Podhalańskiej (II miejsce) i KGW z Zachełmnej (III miejsce). Oprócz kół gospodyń, które wystawiły w konkursie grupy wieńcowe w dożynkach uczestniczyły też koła z Osielca, Wysokiej i Toporzyska oraz koło z Jordanowa Śląskiego.

W trakcie dożynek wręczone zostały także odznaczenia i nagrody dla rolników. Czterech rolników z jordanowskiej gminy: Kazimierz Medes, Wiesław Brzana, Tadeusz Hanusiak i Wiesław Tomczyk otrzymało odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a 10 wyróżniających się rolników z poszczególnych gmin z terenu powiatu suskiego dyplomy i nagrody rzeczowe. Starosta, wójt Stanisław Pudo i prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki wręczyli je Pawłowi Sajmborowi (Jordanów), Czesławowi Kudzi (Zawoja), Małgorzacie Brzezickiej-Radwan (Kojszówka), Stanisławowi Trzopowi (Sidzina), Anecie Pszczółce (Tarnawa Górna), Dorocie Rusin (Stryszawa), Wojciechowi Mrucowi (Bieńkówka), Janowi Grubarkowi Łętownia), Zbigniewowi Gościejowi (Łętownia).

Nagrody odebrali również laureaci konkursu „Na najpiękniejszy ogród przydomowy, obejście w gospodarstwie rolnym” organizowanego corocznie przez Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego, a we wręczaniu nagród uczestniczyli starosta Józef Bałos, wicestarosta Zbigniew Hutniczak, przewodniczący rady powiatu Ryszard Hadka i naczelnik Paweł Dyrcz. W obecności licznie zgromadzonej w tym dniu publiczności władze gminy postanowiły też wręczyć uroczyście odznaki „Zasłużony dla Gminy Jordanów”, a wśród nagrodzonych byli: Gabriela Korbel, Agnieszka Mroszczak i ks. Dariusz Czapnik. Po części oficjalnej na scenie zaprezentowały się jeszcze: „Niezłe Ziółka” z Toporzyska, KGW z Jordanowa Śląskiego, dzieci z przedszkola oraz ZS w Łętowni, orkiestra z Łętowni, i debiutujący na scenie Gminny Zespół Regionalny, a całość, po koncercie zespołu „Zbóje”, zakończył dożynkowy festyn.

Za sprawą Małopolskiej Izby Rolniczej uczestnicy niedzielnej imprezy mieli okazję posmakować różnych potraw z jagnięciny. Podczas trwania rolniczego święta swoje stoiska prezentowali m.in.: Stowarzyszenie LGD „Podbabiogórze”, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Małopolska Izba Rolnicza, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, SGB, Babiogórski Park Narodowy oraz twórcy ludowi.Organizatorem tegorocznych, XVI już, Dożynek Powiatowych byli: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, Urząd Gminy Jordanów oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Scenową konferansjerkę prowadziły: Gabriela Korbel (dyrektorka GOKSiP) i Elżbieta Makoś – Pacyga.

wojcio

Powiaty: Sucha Beskidzka

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
8+2=*

OK, zamknij