25 czerwca 2018, imieniny obchodzą: Łucja, Wilhelm, Dorota, Witold

18°
Bielsko-Biała
25.06.2018
  • Wilgotność: 54%
  • Wiatr:płn 4km/h

jutro: 18°pojutrze: 19°14°
artykul,przyszla_zima_i_smrod_z_komina,51603.htmlprzyszla_zima_i_smrod_z_komina

SMACZNIE, ZDROWO I STYLOWO

2017-01-07 10:02 (Komentarze: 0)      

Przyszła zima i... smród z komina


Temperatury coraz bardziej spadają, wieczory stają się chłodniejsze, w powietrzu czuć zaś nie tylko zimę, ale i... smród z kominów. Pomimo wielu akcji uświadamiających, nawoływań ekologów i lekarzy, wielu ludzi wciąż nie wzięło sobie do serca informacji, czym grozi palenie w piecu materiałami gorszej jakości lub nawet śmieciami.

Tę beztroskę czuć (i to dosłownie) szczególnie na osiedlach domków jednorodzinnych czy ulicach pełnych starych kamienic. Wieczorami ciężko tam głęboko odetchnąć bez obawy o swoje zdrowie. Ogrzewając dom fatalnej jakości opałem czy śmieciami, nie tylko ryzykujemy otrzymanie mandatu od Straży Miejskiej (nawet 500 złotych), ale przede wszystkim narażamy zdrowie i życie swoje, swoich bliskich oraz sąsiadów. Jak mówi cieszyński lekarz zajmujący się chorobami płuc, makro zanieczyszczenia, które wydobywają się z kominów mają fatalny wpływ na ludzkie zdrowie. - Głównym narządem narażonym na te zanieczyszczenia są płuca, ponieważ mają bezpośrednią styczność z tym, co się znajduje w powietrzu. Zanieczyszczenia wydobywające się z domowych kominów mogą wywoływać wiele chorób, głównie nowotwory oraz wszelkie inne choroby związane z uszkodzeniem płuc i niewydolnością oddechową. W tych dymach jest kilkadziesiąt i więcej środków rakotwórczych, które wdychamy – dodaje lekarz.

To, co wydobywa się z domowych kominów to tzw. niska emisja, czyli wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, pyły czy gazy. Na przykład dwutlenek węgla, benzoepireny, związki azotu i siarki. Jesienią i zimą powietrze może stać się więc prawdziwą tablicą Mendelejewa. Jak wynika z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, co roku jesienią oraz zimą stacje monitorujące jakość powietrza wykazują przekraczanie dopuszczalnych norm. Chodzi szczególnie o pył zawieszony PM10, PM2,5 oraz benzoepireny.

W powiecie cieszyńskim funkcjonują dwie stacje monitorujące jakość powietrza. Zlokalizowane są w Ustroniu oraz Cieszynie. Jak widać po wskazaniach z cieszyńskiej stacji, coraz wyższe jest stężenie pyłu zawieszonego PM10. Wczoraj, 6 stycznia, po raz pierwszy w tym roku doszło do przekroczenia normy 50 µg/m sześc. i stężenie pyłu wyniosło aż 60 µg/m sześc. Coraz bardziej wzrasta również poziom dwutlenku siarki, wczoraj wynosiło 25,7 µg/m sześc. a dopuszczalna ilość to 125 µg/m sześc. W Ustroniu było tylko nieco lepiej, ale i tak w chłodny wieczór 6stycznia stężenie pyłu zawieszonego PM10 poszybowało do ilości 53 µg/m sześc. i przekroczyło normę. Poziom dwutlenku siarki wyniósł zaś więcej niż w Cieszynie, bo 27,2  µg/m sześc.

mon

Powiaty: Cieszyn

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
1-9=*

OK, zamknij