20 lipca 2018, imieniny obchodzą: Czesław, Fryderyk, Hieronim, Seweryn

20°
Bielsko-Biała
20.07.2018
  • Wilgotność: 76%
  • Wiatr:płn 13km/h

jutro: 26°13°pojutrze: 24°15°
artykul,radziechowy-wieprz_kulturalne_za_i_przeciw,60032.htmlradziechowy-wieprz_kulturalne_za_i_przeciw

Wydarzenia

2017-11-13 18:03 (Komentarze: 37)      

Radziechowy-Wieprz: Kulturalne za i przeciw


Ponad pół roku temu radni gminy Radziechowy-Wieprz zdecydowali o połączeniu samorządowych jednostek - Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki z Gminną Biblioteką Publiczną. Fuzji przeciwny jest wójt Maciej Mika.

Pomysły na połączenie pojawiły się już kilka lat temu. Pod koniec marca tego roku na sesji Rady Gminy padł wniosek o rozważenie połączenia. Radny Stanisław Orliński podkreślał, że nowa jednostka byłaby sprawniej zarządzana i tańsza w utrzymaniu. Miesiąc później radni przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie połączenia dwóch jednostek, z których od stycznia 2018 roku miałoby powstać Gminne Centrum Kultury. W trakcie dyskusji radny Aleksander Juraszek zaznaczył, że to bardzo dobry pomysł, bo tak połączone siły mogą zdziałać o wiele więcej. Od tego czasu minęło już ponad pół roku. Wójt Maciej Mika nie kryje, że jest przeciwnikiem fuzji.

- Nie widzę sensu ani zasadności takiego łączenia. Aby mogło do niego dojść, potrzebna była zgoda Wojewódzkiej Rady Bibliotecznej, a ta wydała opinię negatywną. Profesor Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach, stwierdził, że aktualny stan i sytuacja naszej gminnej biblioteki dają podstawy, aby postrzegać ją jako ważną instytucję promującą różnorodne formy pracy na rzecz czytelnictwa w gminie. Z kolei zamiar połączenia jej z inną jednostką może świadczyć o niedocenieniu miejsca i roli tej instytucji przez władze samorządowe - podkreśla wójt.

Dodaje, że w rankingach, które opracowuje Biblioteka Śląska, dotyczących zasięgu czytelnictwa, zakupu nowości czy udostępnienia zbiorów, gminna biblioteka osiąga znakomite wyniki wśród tego typu placówek na Żywiecczyźnie.

- Dzięki działaniom dyrekcji naszej biblioteki była ona niekwestionowanym liderem wśród tego typu placówek, które brały udział w Programie Rozwoju Bibliotek w latach 2010-2015. To dzięki naszej jednostce, ogólnopolska sieć bibliotek publicznych, która liczy 900 placówek, usłyszała o gminie Radziechowy-Wieprz i jej wysokim poziomie zaangażowania mieszkańców w działalność biblioteki - dodaje wójt, który jednak nie odniósł się do naszego pytania, czy ostatecznie dojdzie do fuzji.

Zapewne sprawa powróci na najbliższej sesji Rady Gminy.

ps

Powiaty: Żywiec

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
1-3=*

kk, 2017-11-18 godz. 00:19
do W.P. tu nie jest potrzebny negocjator, tu jest potrzebny wyborca kierujący się aktualną wiedzą, zasadami moralnymi i 10 przykazaniami.
W.P, 2017-11-17 godz. 07:34
Przeczytałam wszystkie newsy i doszłam do wniosku że przydałby się negocjator.
mieszkaniec, 2017-11-16 godz. 19:44
Waga jest w realu, przedszkole nadal wirtualne.
amok, 2017-11-16 godz. 18:36
Taaa... Rado wspaniała koniecznie drugą wagę ustaw obok tej pierwszej z wmurowaną tablicą "dedykacja dla mieszkańca".
mieszkaniec, 2017-11-16 godz. 08:00
Naczelnemu reformatorowi polecam lekturę artykułu "Przedszkole jak marzenie". Można....można .
mieszkaniec, 2017-11-15 godz. 18:23
Jaka skrucha, jakie nawrócenie, znowu ma być to co już było?To by było straszne. Rado, tak trzymać , to co robicie jest super, w końcu ktoś się odważył wprowadzić zmiany, w mojej ocenie na lepsze. O rozliczenie wyborców niech się martwi ten, kto nimi straszy.
po kolei, 2017-11-15 godz. 17:23
Mowa jest o uchwale intencyjnej, która jeszcze nie ma skutków. To nie przeszkadza, że są inne uchwały wątpliwe ale te są nie do odwrócenia w dzisiejszych realiach. Przyjdzie nowa władza (jeśli przyjdzie) i może odwróci. Nadzieję można mieć kto chce.
naczelny reformator, 2017-11-15 godz. 12:01
To może przy okazji radni by jeszcze kilka innych uchwalonych przez siebie szkodliwych uchwał zmienili? Nigdy nie jest za późno na skruchę i nawrócenie. A czas rozliczeń przez wyborców zbliża się nieubłaganie...
po kolei, 2017-11-15 godz. 11:52
Jest podjęta uchwała intencyjna więc po coś jest, może powinna obowiązywać i wójta. Od tego trzeba zacząć, nie mówić teraz o referendum. Wójt może sporządzić projekt uchwały, skierować do rozpatrzenia rady odwołującej uchwałę intencyjną a nie głosić swoje poglądy wkoło. Jeśli dobrze uzasadni może radni po rozpatrzeniu na odpowiedniej komisji zmienią. Inni będą niezadowoleni ale już tak jest, że wszystkim się nie dogodzi.
po_sąsiedzku, 2017-11-15 godz. 08:55
zrobić referendum niech lud się wypowie i trzeba zadać pytanie kto jest za a nawet przeciwOK, zamknij