18 czerwca 2018, imieniny obchodzą: Marek, Elżbieta, Paula,

17°
Bielsko-Biała
03.01.2018
  • Wilgotność: 0%
  • Wiatr: 0km/h

jutro: pojutrze: 
artykul,radziechowy_pod_matyska_jak_w_potopie,59115.htmlradziechowy_pod_matyska_jak_w_potopie

Kultura i rozrywka

2017-10-07 16:20 (Komentarze: 3)      

Radziechowy: Pod Matyską jak w "Potopie"


Pod radziechowską Matyską strzelały armaty i pistolety, było wiele huku, słychać było szczęk szabel, a do ataku ruszyła konna husaria. Tak wyglądała historyczna inscenizacja „Potopu szwedzkiego na Żywiecczyźnie”, która odbyła się w ramach Zaduszek Narodowych.

To uroczystość patriotyczno-religijna, która co roku odbywa się na szczycie góry, zwanej również Golgotą Beskidów, obok Krzyża Milenijnego. Jak podkreśla Jadwiga Klimonda, prezes Stowarzyszenia Dzieci Serc z Radziechów, radna powiatu żywieckiego i jedna z organizatorek wydarzenia, składa się ono z dwóch części.

- W pierwszej poświęconej czasom XVII-wiecznego potopu szwedzkiego odgrywanych jest kilka scen, między innymi odbicia z rąk Szwedów przez górali żywieckich króla Jana Kazimierza, napad i podpalenie wioski radziechowskiej i obrona Częstochowy. W tym wydarzeniu bierze udział kilkudziesięciu aktorów-amatorów ubranych w XVII-wieczne szaty. Staramy się w miarę możliwości oddać ducha i realia tamtych czasów - mówi Jadwiga Klimonda.

Po bitewnym zgiełku organizatorzy zaprosili wszystkich chętnych do odtańczenia poloneza na szczycie Matyski. Potem odprawiono mszę, a następnie odbył się apel poległych i dosypanie ziemi do Kurhanu Pamięci z kwatery „Ł” z warszawskich Powązek „Łączki” (miejsce pochówku pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945 – 1956) i z mogiły żołnierza wyklętego Marcjana „Cichego” Sarnowskiego z nowego Miasta Lubawskiego.

ps

Powiaty: Żywiec

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
6+7=*

Fiodor!, 2017-12-01 godz. 09:35
Twierdza RADZIECHOWY
greg, 2017-10-09 godz. 07:04
Nazwy miejscowości pisze się z wielkiej litery. Powinno być "Nowe Miasto Lubawskie".
Marianna Malec, 2017-10-07 godz. 22:41
Jak w Jugosławi tylko miejscowym wojenki potrzeba,więcej tam pychy jak swiatłosci .Wescie się za różańce za mało modlitwy.
OK, zamknij