21 lutego 2018, imieniny obchodzą: Eleonora, Robert, Feliks, Fortunat

Bielsko-Biała
21.02.2018
  • Wilgotność: 82%
  • Wiatr:płn 2km/h

jutro: -2°-6°pojutrze: -2°-11°
artykul,rocznica_swieta_gor,57504.htmlrocznica_swieta_gor

Kultura i rozrywka

2017-08-07 10:30 (Komentarze: 0)      

Rocznica Święta Gór


W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 80. rocznicy Święta Gór.

Święto Gór z sierpnia 1937 roku było największym wydarzeniem kulturalnym zorganizowanym w Wiśle w okresie międzywojennym. Celem imprezy, która szerokim echem odbiła się w kraju, była prezentacje folkloru z całego łuku Karpat.

Rocznicowe spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle rozpoczęło się od multimedialnego pokazu, podczas którego dyrektor biblioteki Renata Czyż prezentowała archiwalne zdjęcia i przebieg Święta Gór. Potem głos zabrali zaproszeni na spotkanie eksperci: etnograf Małgorzata Kiereś z Muzeum Beskidzkiego w Wiśle i historyk Krzysztof Nowak z Uniwersytetu Śląskiego. Mówili między innymi o polityczno-społecznym tle przedwojennych festiwali folklorystycznych oraz udziale wojska w ich organizacji.  

Na zakończenie spotkania przypomniano inną, 80. rocznicę związaną z kulturą beskidzką czyli sukcesy miejscowych artystów odniesione na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 roku. Drzeworytnicy Paweł Steller z Ustronia Hermanic oraz Jan Wałach z Istebnej przywieźli z niej medale - pierwszy złoty, drugi brązowy. Obaj też wystawiali swe prace w Wiśle podczas Święta Gór.

slavko

Powiaty: Cieszyn

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
8+5=*

OK, zamknij