25 czerwca 2018, imieniny obchodzą: Łucja, Wilhelm, Dorota, Witold

12°
Bielsko-Biała
25.06.2018
  • Wilgotność: 72%
  • Wiatr:płn 3km/h

jutro: 18°pojutrze: 19°13°
artykul,serniki_na_medal_i_koronowani_radni,51614.htmlserniki_na_medal_i_koronowani_radni

Kultura i rozrywka

2017-01-07 21:44 (Komentarze: 3)      

Serniki na medal i koronowani radni


Już wiadomo, kto w gminie Tomice piecze najsmaczniejsze serniki. A przynajmniej, które ze zgłoszonych na konkurs zorganizowany przez tomicki Ośrodek Kultury zdobyły najwyższe uznanie jurorów.

Rywalizacja przeprowadzona została w dwóch kategoriach. W pierwszej z nich startowały koła gospodyń wiejskich, a w drugiej indywidualnie mieszkańcy gminy. Wypieki oceniała komisja, w skład której wchodzili: kierowniczka Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wadowicach Mirosława Antos, sekretarz gminy Tomice Ryszard Góralczyk, artystka Mira Sabatowicz oraz dyrektorka Ośrodka Kultury w Tomicach Maria Paśnik. Ocenie podlegały walory smakowe oraz estetyka podania, przy czym pierwsza z tych cech była zdecydowanie ważniejsza. Jurorzy orzekli, że wśród ciast przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich zdecydowanie wyróżniało się dzieło pań z Tomic - sernik wiejski. Zwyciężczynie konkursu zdobyły przechodnią Złotą Chochlę, która wbrew swej nazwie wykonana została z ceramiki, a nie ze szlachetnego kruszcu, ale mimo to jest w gminie niezwykle cenioną nagrodą. W drugiej kategorii wygrał wypiek Anny Tatar z Radoczy. Dodać należy, że obydwa serniki były rzeczywiście przepyszne, bynajmniej nie tylko w opinii jurorów. Skosztować konkursowych ciast mogli wszyscy, którzy przybyli dzisiaj (7 stycznia) do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zygodowicach na uroczyste spotkanie noworoczne „Hej kolęda, kolęda...”, w czasie którego odbył się konkurs.

Na imprezie nie zabrakło też innych wypieków, a także rozmaitych potraw świątecznych. Ich degustację poprzedziła ponad dwugodzinna część artystyczna. Najbardziej zaskakujący był program „Zaśpiewajmy kolędę”, przygotowany przez śpiewające panie z KGW w Zygodowicach, wspomagane przez panów z miejscowej Orkiestry Dętej i OSP. Oprócz śpiewaków i muzyków pojawiły się w nim jasełkowe postacie, w czym nie byłoby nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że w role niektórych z nich wcielili się samorządowcy. Wójt Witold Grabowski przebrał się za świętego Józefa, a przewodniczący Rady Gminy Tomice Zygmunt Szymczak oraz jej członkowie Maciej Mrowiec i Szymon Putek wystąpili jako Trzej Królowie. Maryję zagrała Magdalena Kubarek, córka sołtys Zygodowic Bogusławy Kubarek. Swoje umiejętności zaprezentowały również Woźniczanki i nowa grupa śpiewacza złożona z pań działających w KGW w Tomicach. Najgorętsze brawa zdobyła jednak Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zygodowic, która wystąpiła na zakończenie. Publiczność nie pozwoliła muzykom odejść bez bisów.

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

 

eda

Powiaty: Wadowice

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
4+4=*

Spotkanie Noworoczne dla wybrańców, 2017-01-08 godz. 11:49
Lokalne kolędowanie pt. "Z kolędą przez pokolenia" tylko dla mieszkańców Woźnik i Zygodowic było zorganizowane przez SP w sali gimnastycznej w Woźnikach w przeddzień imprezy w Zygodowicach tj. 6 stycznia. Sala gimnastyczna była pełna chętnych mieszkańców więc jak miała pomieścić remiza w Zygodowicach zaproszonych w teorii wszystkich mieszkańców gminy na Uroczyste Spotkanie Noworoczne?
integracja wszystkich mieszkańców?, 2017-01-08 godz. 11:08
Konkurs serników był włączony w imprezę, która nazywała się "Hej kolęda kolęda - spotkanie noworoczne" i zostali na nią zaproszeni przez Wójta, OKGT wszyscy mieszkańcy gminy Tomice. Nierealnie bo remiza w Zygodowicach mogła pomieścić zaledwie uczestników jasełek, KGW biorących udział w konkursie, zaproszonych gości. Uroczyste Spotkanie Noworoczne w/g plakatu dla wszystkich mieszkańców gminy mogło być realne tylko w sali gimnastycznej (hali sportowej) a impreza była zrobiona w remizie Zygodowice tak naprawdę dla pokazania odnowionej remizy.
ważna Maria, 2017-01-08 godz. 08:38
Nic nie napisano o Marii obok Józefa a to postać kluczowa w jasełkach, pokazana z dzieciątkiem na ręku.
OK, zamknij