20 lipca 2018, imieniny obchodzą: Czesław, Fryderyk, Hieronim, Seweryn

20°
Bielsko-Biała
20.07.2018
  • Wilgotność: 76%
  • Wiatr:płn 13km/h

jutro: 26°13°pojutrze: 24°15°
artykul,sesja_inna_niz_wszystkie,60723.htmlsesja_inna_niz_wszystkie

Wydarzenia

2017-12-06 21:59 (Komentarze: 3)      

Sesja inna niż wszystkie


Przez cały dobiegający już końca rok 2017 odbywały się różnorodne wydarzenia związane z jubileuszem 700-lecia wsi i parafii Witanowice. Dziś nastąpiło ich uroczyste zwieńczenie. Była nim niezwykła sesja Rady Gminy Tomice w witanowickim Zespole Szkolno-Przedszkolnym, podczas której samorządowcy nie obradowali ani nie głosowali nad uchwałami.

Odczytana została treść tylko jednej, podjętej w listopadzie i ściśle związanej z jubileuszem. Radni wyrazili w niej między innymi uznanie dla założycieli i dawnych właścicieli wsi oraz wszystkich jej byłych i obecnych mieszkańców, a także zobowiązali się dbać o wielowiekowy dorobek Witanowic. Najciekawszą częścią sesji była prelekcja wygłoszona przez dra Przemysława Stanko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Przybliżył on zebranym historię wsi i opowiedział wiele ciekawostek z jej dziejów. Uświadomił też mieszkańcom, że choć pierwsza udokumentowana wzmianka o Witanowicach pochodzi z 1317 roku, miejscowość jest najprawdopodobniej starsza o 40 lub nawet więcej lat.

Na sesję przyjechał również projektant i budowniczy witanowickiej świątyni Antoni Mazur. Architekt bardzo ubolewał nad wyglądem dzwonnicy, wybudowanej później niż sam kościół i zupełnie niepodobnej do tej, którą zaprojektował. – Została sknocona w sposób przerażający. Tak, jakby na męża pięknej kobiety wybrano kuternogę. Pragnąłbym dokończyć pewne rzeczy niedorobione, a przede wszystkim zmienić dzwonnicę. Aby miała charakter i odpowiadała architekturze kościoła – mówił. Zebrani obejrzeli też nagranie wywiadu przeprowadzonego z nim w 2010 roku, udostępnione przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Ponadto odbyła się prezentacja albumu „Witanowice na starej fotografii”, a na koniec uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przedstawili program artystyczny poświęcony patronowi parafii w Witanowicach – świętemu Mikołajowi. Sesji towarzyszyła wystawa twórczości i osiągnięć najbardziej utalentowanych mieszkańców wsi, a także archiwalnych zdjęć i dokumentów. Zaś panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich częstowały wszystkich pysznymi kładzionkami ziemniaczanymi – lokalnym specjałem wpisanym na listę produktów tradycyjnych. 

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

eda

Powiaty: Wadowice

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
3+3=*

c.d. do sesji, 2017-12-07 godz. 09:33
Z uroczystości w dniu 6 grudnia i bardzo ważnej opinii zaproszonego na sesję architekta kościoła w Witanowicach jest temat do konsultacji z mieszkańcami parafii Witanowice o budowie nowej nie "sknoconej w sposób przerażający" dzwonnicy a Witanowice ewentualnie dodać do Gminnego Programu Rewitalizacji, który niekoniecznie musi być w zamkniętym obszarze Tomice - Wschód jak uchwalono.
propozycja, 2017-12-07 godz. 09:23
W Statucie gminy Tomice nie ma pojęcia "uroczysta sesja", którą nazwano odbytą w dniu 6.12. Jest tam sesja zwykła i sesja nadzwyczajna ale nie tożsama z taką sesją jaka odbyła się w dniu 6 grudnia. Jeśli chce się używać taką formę sesji i w przyszłości - powinna być wprowadzona do Statutu Gminy Tomice
sesja nie sesja, 2017-12-07 godz. 08:49
Jeśli według doktora Stańko, Witanowice powstały o 40 a nawet więcej lat wcześniej to obchody 700-lecia są spóźnione o tyle lat. Jeśli kościół witanowicki według projektanta ma inną sknoconą w sposób przerażający dzwonnicę i projektant ma wolę zmienić dzwonnicę to efektem sesji powinna być podjęta uchwała może intencyjna o przebudowie dzwonnicy. Sesja nazwana w gminie uroczystą dla obchodów również 700-lecia parafii nie była taką od tej strony bo msza się nie odbyła w dniu sesji lecz kilka miesięcy wcześniej.
OK, zamknij