27 maja 2018, imieniny obchodzą: Augustyn, Julian, Jan, Juliusz

21°
Bielsko-Biała
27.05.2018
  • Wilgotność: 53%
  • Wiatr:płn 3km/h

jutro: 27°14°pojutrze: 27°14°
artykul,sucha_bedzie_miala_nowego_pasterza,19219.htmlsucha_bedzie_miala_nowego_pasterza

Wydarzenia

2014-03-03 10:26 (Komentarze: 25)      

Sucha będzie miała nowego pasterza


Wprawdzie na stronach internetowych Archidiecezji Krakowskiej oraz suskiej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny nie ma żadnej oficjalnej informacji. Niemniej jest już to przesądzone. Suska parafia będzie miała nowego proboszcza.

Suska parafia od kilku miesięcy pozostawała bez gospodarza. Stało się tak wskutek odsunięcia od obowiązków księdza Stanisława Bogacza, który 7 grudnia przejeżdżając przez Zembrzyce skodą octavią stracił panowanie nad pojazdem i wpadł nim do rowu. Przybyli na miejsce kolizji policjanci ustalili, że duchowny ma w wydychanym powietrzu aż dwa promile alkoholu.

W minioną niedzielę podczas mszy świętych suscy parafianie wysłuchali listu jaki skierował do nich kardynał Stanisław Dziwisz. Dowiedzieli się z niego, że ks. Stanisław Bogacz nie będzie już proboszczem, ale nadal będzie mieszkał na plebanii i pomagał w duszpasterstwie. Jednocześnie poprosił parafian, by ci otoczyli modlitwą nie tylko ks. Bogacza, ale także nowego proboszcza. Na to stanowisko kardynał Dziwisz mianował ks. Andrzeja Klimarę, dotychczasowego proboszcza parafii pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Wysokiej koło Wadowic. Z listu nie sposób się dowiedzieć, czy nowy proboszcz przejął obowiązki, czy i kiedy to dopiero uczyni.

Ks. Andrzej Klimara urodził się w 1961 roku w Buczkowicach, a święcenia kapłańskie otrzymał w 1986 roku. Proboszczem jest od 8 lat. Wiernym rąbka tajemnicy odsłonił nieco ks. Stanisław Bogacz, który wyznał, że po zakończeniu leczenia oddał się do dyspozycji kardynała Dziwisza. Ten zaproponował mu przeniesienie do Krakowa i zajęcie się remontem zabytkowego kościoła oraz przyległych do niego budynków. Były już suski proboszcz jednak odmówił. W tej sytuacji kardynał zdecydował o pozostawieniu go w Suchej, ale nie na stanowisku proboszcza.

wojcio

Powiaty: Sucha Beskidzka

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
3+5=*

ok, 2015-10-13 godz. 21:05
Ja stawiam na 7 na czerwonym i 13 na czarnym a wy????
błogosławieni miłosierni, 2014-03-12 godz. 14:00
Całkiem nie rozumiem tych afer z promilami. Przecież księża pili od zawsze, wino mszalne czy jakiś inny alkohol piją w celu odprawienia mszy św. lub na "większą chwałę Bożą" i nie powoduja z tego powodu żadnych wypadków. Przyczyna musiała być inna. Poza tym 2 promile w wydychanym powietrzu, u księdza to żadna ilość. A tu od razu odsunięcie od obowiązków, relokacja do Krakowa. To straszne - gdzie jest chrześcijańskie miłosierdzie?
ancula, 2014-03-10 godz. 21:56
po przeczytaniu tych kometarzy naprawdę żal mi księdza że tutaj trafił mógł spokojnie zostać na Wysokiej i nadal coś działać, bo jeszcze sporo do zrobienia.....Przyjmijcie życzliwie, bo nie miał na tę decyzję wpływu a jest naprawdę świetnym człowiekiem.
nick, 2014-03-09 godz. 23:53
Pamiętacie jak kard.Dziwisz potraktował księdza z Grzechynii?,jak ustami rzecznika kurii mówiono,ze sakramenty,odprawiane msze są niewazne!!,i co nadeszła chwila prawdy,teraz ksiądz jest ok. wszystko na powrót ważne,ot chipokryzja!!,wstyd za takich chierarchów,wstyd!!.
gosia, 2014-03-06 godz. 18:44
dziękujemy za wpis pani z wysokiej,bardzo ladnie opisuje,nie jest nam tak prosto pogodzić się z tym,ale nasz proboszcz pozostaje w suchej tyle dobrze.
lilka, 2014-03-06 godz. 17:44
Drodzy Mieszkańcy Suchej Beskidzkiej!!!!Jestem mieszkanką Wysokiej. Sześć lat temu bylismy w podobnej sutuacji jak Wy. Po 25 latach wysłano naszego starego proboszcza na emeryturę, a otrzymaliśmy administratora Ks. Andrzeja Klimare.Z ogromnym dystansem i nieufnościa podchodziliśmy do zmian jakie nam narzucono z dnia na dzień. sama miałam mieszane uczucia bo tez wczytywałam sie w portale i informacje o nowym ksiedzu. Jednak dałam mu kredyt zaufania. dzisiaj kiedy przed chwilą przy dzwięku dzwonów patrzyłam w odjezdzjacy samochód naszego proboszcza (dodam że nie należę do zdewociałych parafianek-mam dwoje małych dzieci i jestem niestety jak większość dzis zabieganych , pracujacych mam zbyt mało w kosciele ) to zrozumiałam jak duzo dla naszej społeczności zrobił ks. |Andrzej. Nie tylko wspaniała, nowa światynia -bo to , tylko budynek, ale nauczył nas wiary. p okazał jak mozna być wspólnotą, zintegrował społeczność. Niestety zarzadzanie zasobami ludzkimi nie jest łatwe i potrzeba silnej osobowości( taką ma ksiadz Andrzej) aby czasami pochwalic, ale częściej postawić do pionu. Nie wierzcie wpisom na portalach, które głoszą osoby niezwiazane z Kościołem. Nikt nikogo nie zmuszał do ofiar zbieranych przez rade duszpasterską,Ksiadz dał wybór mozna bylo w kopertach (sama tak dawałam kiedy uznałam za stosowne np. raz na kwartał. Proszę Was nie oceniajcie ,a dajcie człowiekowi szanse!!! My dzis tez oczekujemy na nowego Gospodarza i choć żałujemy,że rozstalismy sie ze wspaniałym Gospodarzem i Duchownym, czekamy z nadzieja na Ks, Adama. Jest Wielki Post. Otoczcie sercem nowego Duszpasterza, a ocene wystawcie jak będzie odchodził.Szukajcie w człowieku dobra. Pozdrawiam wszystkich . Wysoczanka
czytelniczka, 2014-03-06 godz. 15:22
bardzo dobrze pisze krakowianin pochodzący z suchej popieram go zupełnie kardynal dziwisz takich ma doradcow bufonów, i to pochodzących niedaleko suchej skandal co się dzieje w tym Krakowie.szkoda ze nie znam tego pana bo dużo byśmy mieli sobie do powiedzenia,a te sprawę znam od dawna w Krakowie i to doskonale,tak wlasnie podaja reke,tego papież chyba ich nie uczyl szybko zapominają chanba to co się dzieje w Krakowie.
Krakowianin z pochodzenie z Suchej, 2014-03-06 godz. 10:30
Do wpisów parafian.Nie ustawajcie w modlitwach o ks. Stanislawa.To był jeden z najlepszch duszpasterzy- gospodarzy jacy pracowali w Suchej.Trzeba pamietać do czego doprowadził Jego poprzednik, który został przeniesiony gdzieś na Orawę. Jaki po sobie pozostawil bałagan. Z tym bałaganem musiał uporać się ks. Stanislaw i to zrobił. Teraz widać, tak w kościele, obrębie kościoła, na cmentarzu i innych budynkach kościelnych, aż miło na to patrzeć.Brońcie ks. Stanisława, bo został w tak haniebny sposób ukarany przez kardynała i jego pazerną świtę.Ta cała kuria to jedno wielkie bagno, tak określają działanie kurii ksieża, zwłaszcza ci młodzi, co to poniewierani są przez świtę kuryjną, bo nie dają grubych kopert. Parafianie nie dajcie się mamic listami kardynala,że to jest prośba ks.Stanislawa, bo to jest prośba przymusowa.Dlaczego ks. Kardynal powiedzial,że nie ma pretensji do ks. Staniława, a jak z nim postąpił ?..Moim zdaniem parafianie winni dalej korzystac z wszelkich dostęnych środkow, by zmienić ten haniebny osąd ks. Stanislawa, który jest lubiany jako duszpasterz, dobry człowiek, dobry gospodarz.Niedopuście do pracy jakiegoś nasłanego administratora, który pracując w Wysokiej zdzierał pieniądze od parafian, uruchomił ściągaczy , którzy chodzili po domach i ściągali pieniądze niby na kościół,lecz nigdy z tego się nie rozliczyl.Czy takiego administratora potrzebje Sucha?Suszanie obok modlitwy za ks. Stanislawa, niedopuście do zmiany swojego Proboszcza Stanislawa, tak jak uczynili to parafianie w innych parafiach, bo kardynał to nie jest bezkarnym sędzią który może sam wszystko robić w parafiach, które utrzymują kurię, a kuria tylko ściąga z parafii duże daniny, że niektóre biedniejsze parafie już tych haraczy nie wytrzymują, a przez to są poniżani przez pazernośc kardynała Dziwisza i jego świtę . Czy tak powinno być.Dosyć takich rządów kuryjnych, bo ludzie coraz więcej źle się na ten temat wypowiadają.Kardynal Dziwisz przez swoje postępowanie zapisuje się w kurii krakowskiej jako zły gospodarz, który nic nie nauczył sie od naszego Ojca Świętego, który nigdy nie robil krzywdy dla tch co dobrze i ofiarnie pracuja, jak tego przykłedem jest zmiana proboszcza w Suchej.
parafianie, 2014-03-05 godz. 15:56
z proboszczem przebywają parafianie i nie zyczymy sobie narzucać,nowego proboszcza,nasz proboszcz już kare poniosl na własnej skurze ile go można karac,kto pytal parafian czy chcą nowego proboszcza zly przykład idzie z góry jak się poza plecy osadza,o księdza bogacza będzie dopiero wojna jak się skrzykniemy na internecie.
parafianie., 2014-03-05 godz. 15:41
jeszcze sad go nie osadzil,a wielmożny kardynal dziwisz to zrobil,za wczasu,oby tego nie zalowal bo swoje zaufanie w suchej ma przesadzone.dosyc tego ksiądz bogacz zawsze będzie naszym proboszczem.ta sprawa dalej znajdzie swój koniec.OK, zamknij