20 kwietnia 2018, imieniny obchodzą: Czesław, Agnieszka, Marian, Czech

23°
Bielsko-Biała
20.04.2018
  • Wilgotność: 44%
  • Wiatr:wsch 1km/h

jutro: 26°pojutrze: 21°
artykul,sucha_chwasty_w_chrzcielnicy,56956.htmlsucha_chwasty_w_chrzcielnicy

Wydarzenia

2017-07-16 01:46 (Komentarze: 13)      

Sucha: Chwasty w chrzcielnicy


Omszały kamienny obiekt w kształcie kielicha, który stoi za starym kościołem w Suchej Beskidzkiej, na pierwszy rzut oka wygląda jak zaniedbana donica na ozdobnym postumencie. Złudzenie potęguje wypełniająca jego czarę ziemia i rosnące w niej chwasty. Mało kto przygląda mu się na tyle dokładnie, by rozpoznać w nim... chrzcielnicę. Kto jednak to zrobi, jest w szoku.

Chrzcielnicę wykuto z wapienia pińczowskiego, najprawdopodobniej w dziewiętnastym stuleciu. Jej dokładny wiek nie jest znany, wiadomo natomiast, że właśnie przy niej w 1876 roku sakrament chrztu otrzymała Kunegunda Siwiec, dziś kandydatka na ołtarze. Do lat 60. ubiegłego stulecia chrzcielnica służyła celowi, jakiemu była przeznaczona. Później, gdy zmieniano wystrój nowej świątyni w Suchej Beskidzkiej, wróciła do starej, w której stała pierwotnie. Choć od tamtej pory nie była już używana, nadal zajmowała miejsce godne tego niezwykle ważnego elementu wyposażenia kościoła. W którymś jednak momencie została wyniesiona na zewnątrz budynku i ustawiona w mało widocznym miejscu, gdzie powoli, ale nieubłaganie niszczeje. Kamień kruszy się pod wpływem działania warunków atmosferycznych i pokrywają go zielone liszaje porostów. Misę wypełnia ziemia, w której rosną chwasty...

– Byłam wstrząśnięta, gdy zobaczyłam ją w takim stanie i miejscu. Nie jestem zbytnio – jak ja to mówię - kościółkową osobą, ale zdaję sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w kościele pełnią ołtarz, tabernakulum i chrzcielnica. Poza tym, abstrahując od religijnego znaczenia każdego z tych obiektów, ta konkretna chrzcielnica jest zabytkiem. Ma co najmniej sto pięćdziesiąt, jeśli nie więcej lat. Trudno mi sobie wyobrazić księdza, który mógłby podjąć decyzję o wyrzuceniu jej za drzwi świątyni, a jednak któryś z nich to uczynił – mówi suszanka, która dopiero niedawno odkryła, że chrzcielnica stoi za budynkiem starego kościoła.

Ksiądz Andrzej Klimara, od trzech lat proboszcz Parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Suchej Beskidzkiej twierdzi, iż leży mu na sercu dobro zabytkowych przedmiotów, które znalazły się pod jego pieczą i stopniowo stara się je odnawiać. – Oddałem już do renowacji niektóre obrazy i krzyże. Zamierzam też zadbać o kamienne obiekty poukładane wokół kościołów. Jest tam więcej perełek, które zasługują na uwagę, nie tylko ta jedna. Nie wiem, dlaczego tam się znalazły, ale jeśli tylko zdobędę jakieś pieniądze na renowację zabytków, na pewno nie zostawię ich w miejscu i stanie, w jakim są obecnie – zapewnia.

Jak informuje, podjął już działania, by pozyskać środki na odrestaurowanie najbardziej wartościowych przedmiotów, a przede wszystkim całego nowego kościoła, który pochodzi z przełomu XIX i XX wieku i został zaprojektowany przez wybitnego architekta Teodora Talowskiego, zwanego polskim Gaudim. – Świątynia w Suchej jest chyba jego najpiękniejszym dziełem sakralnym, ale dosłownie się sypie. Już przynajmniej dwa razy się zdarzyło, że po nabożeństwie ktoś mi przyniósł kawałek cegły, która wypadła ze ściany. Ale na remont tego kościoła potrzebne są ogromne pieniądze, prawie jedenaście milionów złotych. Mamy już przygotowany program konserwatorski i złożyliśmy w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o dofinansowanie renowacji. Ubiegamy się również o zwrot ziem zabranych Kościołowi w czasach komunistycznych. Właśnie po to, aby pozyskać środki na odratowanie niszczejących zabytków – wyjaśnia. 

eda

Powiaty: Sucha Beskidzka

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
5-9=*

gość, 2017-07-22 godz. 02:40
Ależ ta chrzcielnica wygląda tutaj bardzo dobrze!. Dodaje klimatu temu pięknemu otoczeniu i zabytkowemu obiektowi.
Antek, 2017-07-21 godz. 15:58
misia musi by blisko proboszcza,że tak go broni,wiekszosc parafian uwaza,że takiego fatalnego proboszcza ta parafia jeszcze nie miała....
misia, 2017-07-20 godz. 22:46
Zostawcie suskiego Proboszczea w spokoju ,bo chłopina dwoi się i troi jak pozyskać pieniążki i jak doprowadzić kościółki do swietności i otoczenie ,ba ofiara jakaś musi być..
elloe, elloe ...., 2017-07-20 godz. 20:25
w Osieku czy w Suchej ,czy gdzie indziej, oblicze kościoła jest takie same , reformacja kościoła- pilne
kicek, 2017-07-20 godz. 17:27
Baldachim znaleziono w Osieku,a proboszcz w Suchej powoli pakuje walizy bo jest już na wylocie,ciemne interesy,kochanka na plebanii,hazard......
"historia magistra vitae ", 2017-07-19 godz. 20:46
czy to przypadkiem nie w Suchej niedawno znaleziono na strychu zafajdaczony , zabytkowy baldachim?
chwost, 2017-07-18 godz. 21:27
jaki kościół taka chrzcielnica
Ewa, 2017-07-18 godz. 11:45
Jedna ofiara z jednej mszy i sprawa załatwiona ale ich to nie interesuje to nie ich dzisiaj tam jest jutro go nie ma ,gdzie są ci księża jak kiedyś skromny dobry gospodarz do ludzi .
Katolik jeszcze, 2017-07-18 godz. 11:40
Czarni to największe hieny na kasę ich ubóstwo to w złotach luksusach wzór od Szatana rydzyka a ciemnota dalej wali na kasę TRAGEDIA.
odpowedzialność, 2017-07-17 godz. 13:50
Jak mógł proboszcz schować zabytek do szopy jak o nim nie wiedział? Najpierw musi dostać pieniądze od kogoś (też nie wie kto to ma być) i wtedy schowa. A suszanka, która niedawno odkryła zabytek - wiedziała choć nie musiała wiedzieć.OK, zamknij