24 maja 2018, imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna, Maria, Milena

23°
Bielsko-Biała
24.05.2018
  • Wilgotność: 50%
  • Wiatr:wsch 10km/h

jutro: 23°11°pojutrze: 23°13°
artykul,synapsy_nie_proznuja_-_zrealizowaly_drugi_film,56340.htmlsynapsy_nie_proznuja_-_zrealizowaly_drugi_film

Kultura i rozrywka

2017-06-21 11:09 (Komentarze: 0)      

Synapsy nie próżnują - zrealizowały drugi film


W Gimnazjum w Stryszawie Grupa Synapsy (tworzą ją stryszawscy gimnazjaliści) zaprezentowała swój kolejny film. Tym razem jego bohaterem, którego fragmenty życia przeniesiono na ekran, jest Stanisław Sikora znany w Polsce i świecie medalier i rzeźbiarz.

Zmarły w 2000 roku Stanisław Sikora w wieku 3 lat został półsierotą, gdyż na wojnie zginął jego ojciec. Od tamtej pory wraz z siostrą Elżbietą wychowywała ich  matka. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Stryszawie rozpoczął naukę w nieodległej Suchej. W wieku 14 lat za namową dyrektora suskiej szkoły wyjechał do Zakopanego, gdzie rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego. Był to czas intensywnej nauki, ale i wyczynów sportowych. Po ukończeniu zakopiańskiej szkoły rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 1937 wraz z przyjaciółmi artystami wyjechał do Paryża na Wystawę Światową. Na wystawie Arts et Techniques otrzymał srebrny medal za rzeźby w granicie i drewnie. W czasie II wojny światowej wrócił w rodzinne strony. Zajmował się odbieraniem meldunków od górskich kurierów i dostarczaniem ich do Delegatury Rządu Polskiego w Warszawie. W 1940r roku  poślubił w Zawoi malarkę Joannę Irenę Korecką. Po wojnie wrócił do Warszawy na Saską Kępę i do pracy twórczej. W roku 1948 w lokalu przylegającym do jego warszawskiej pracowni na Saskiej Kępie Stanisław Sikora przyjmował Pabla Picassa. Swoje prace prezentował na 22 indywidualnych wystawach krajowych oraz jednej zagranicznej. Jego rzeźby i medale odnajdziemy w większych muzeach krajowych oraz w muzeach w Arezzo, Moskwie, Paryżu, Rawennie, Skopje.

Opublikowanie filmu w internecie zaplanowano w okresie do połowy lipca, a wejdzie on w skład "Tryptyku Stryszawskiego", czyli trzech filmów o artystach ze Stryszawy.

 

wojcio

Powiaty: Sucha Beskidzka

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
4-8=*

OK, zamknij