16 lipca 2018, imieniny obchodzą: Eustachy, Maria, Benedykt, Marika

15°
Bielsko-Biała
16.07.2018
  • Wilgotność: 65%
  • Wiatr:zach 0km/h

jutro: 19°16°pojutrze: 20°16°
artykul,sztuka_i_kocie_mruczenie,19434.htmlsztuka_i_kocie_mruczenie

Kultura i rozrywka

2014-03-07 21:13 (Komentarze: 0)      

Sztuka i... kocie mruczenie


Jest takie miejsce w Tomicach, gdzie choć raz powinien zajrzeć każdy miłośnik malarstwa, rzeźby, zabytków i... kotów. To galeria sztuki Bałysówka, która prócz tego, że można w niej poznać twórczość wielu lokalnych artystów, mieści się w niezwykłym budynku.

To autentyczna chata z 1866 roku, wybudowana z drewnianych bali uszczelnianych mchem. Gdy malarka i rzeźbiarka Mira Sabatowicz oraz animator kultury Jacek Pacek ją odkryli, była w tragicznym stanie, lecz mimo to zachwyciła ich od pierwszego wejrzenia. Udało im się ją kupić i tak pięknie wyremontować, że teraz każdy może dostrzec jej urok. Można zatrzymać się przy niej tylko na chwilę, by nacieszyć oczy rzadko już teraz spotykaną architekturą, ale warto też obejrzeć skarby zgromadzone wewnątrz. Nigdzie indziej nie ma tak szerokiego przekroju prac lokalnych artystów.

Swoje dzieła wystawiają tam malarze i rzeźbiarze z gmin Tomice i Wadowice, a także nieco dalszych okolic, na przykład Suchej Beskidzkiej. Jeszcze do końca kwietnia można oglądać wystawę „Tomice w sztuce”. W każdy drugi piątek miesiąca o 17.00 w galerii odbywają się spotkania artystów i miłośników sztuki, otwarte dla wszystkich. Na jedno z nich przyszła urocza młodziutka kotka, która w tym magicznym miejscu poczuła się jak w domu i postanowiła zostać w nim na stałe. Teraz jest dodatkową atrakcją Bałysówki... Galeria znajduje się przy ulicy św. Jakuba 2. 

eda

Powiaty: Wadowice

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
9-5=*

OK, zamknij