22 stycznia 2017, imieniny obchodzą: Anastazy, Wincent, Dominika, Mateusz

-2°
Bielsko-Biała
22.01.2017
  • Wilgotność: 85%
  • Wiatr: 4km/h

jutro: -10°pojutrze: -4°-6°
artykul,szyndzielnia_i_klimczok_posprzatane,43873.htmlszyndzielnia_i_klimczok_posprzatane

Pod patronatem

2016-04-23 19:48 (Komentarze: 2)      

Szyndzielnia i Klimczok posprzątane


Wśród „zdobyczy” znajdowały się butelki, folie, puszki, a nawet... termos, czajnik i kawałek żeliwnego pieca. Wszystko to porzucone było przy górskich szlakach, ale dzięki dorosłym, dzieciom i młodzieży biorącym udział w akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2016”, trafiło już do worków na śmieci.

Przedsięwzięcie, organizowane po raz piąty przez bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, odbyło się w sobotę, 23 kwietnia. Sprzątano szlaki w rejonie Szyndzielni i Klimczoka. W akcji uczestniczyły Oddział PTT w Bielsku-Białej, Koło PTT w Kozach, Szkolne Koło PTT „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej, Oddział PTT w Chrzanowie wraz ze Szkolnymi Kołami z Jankowic, Chrzanowa, Libiąża i Olkusza, SKKT PTTK z Rybarzowic oraz podopieczni Fundacji „Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia” z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Żywcu, Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny „Przystań” z Pszczyny, Domu Dziecka w Oświęcimiu oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Słoneczny Dom” z Bielska-Białej.

Grupa PTT Oddział w Bielsku-Białej sprzątała szlak niebieski z Olszówki Górnej w stronę Przełęczy Dylówki. Dwie grupy podopiecznych Fundacji Grupy Kęty oczyszczały ze śmieci szlaki czerwony i zielony z Dębowca na Szyndzielnię (od Dylówek także grupa PTT Oddział w Bielsku-Białej) i dalej czerwony do schroniska „Klimczok”. Członkowie Koła PTT w Kozach sprzątali szlak niebieski z Bystrej, Oddziału PTT w Chrzanowie czerwony z Bystrej, a SKKT Rybarzowice trakt ze Szczyrku do schroniska. Najdłuższą trasę wybrały Diablaki, które sprzątały szlak z Brennej na Błatnią i dalej żółty na Klimczok i do schroniska. W akcji wzięło udział równe 200 osób, w tym 131 dzieci i młodzieży. Udało się zebrać 3500 litrów śmieci.

Nie zabrakło gier i zabaw dla dzieci. Rywalizowano między innymi w skakaniu na skakance, rzucie szyszką do celu czy szukaniu piłki. Było też ognisko z pieczeniem kiełbasek. Natomiast najmłodsi i najwytrwalsi, którzy nie zlękli się przelotnego deszczu, mieli okazję spotkać się z ratownikami GOPR, którzy opowiedzieli, jak należy przygotować się do górskiej wycieczki, co mieć ze sobą oraz jak w razie zagrożenia zawiadomić ratowników. Była też okazja zobaczyć ich w akcji, a „poszkodowanych” udawały same dzieci.

- Serdecznie dziękujemy gospodarzom schroniska PTTK „Klimczok”, którzy odebrali od nas worki ze śmieciami, Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego „Hańderek” z Buczkowic – fundatorowi kiełbasek oraz goprowcom – mówi prezes bielskiego Oddziału PTT Szymon Baron.

Drugie sprzątanie w ramach tegorocznej akcji odbędzie się 21 maja w rejonie Babiej Góry, a finałowe – 4 czerwca na szlakach Hrobaczej Łąki.

Sponsorami przedsięwzięcia są Grupa Kęty S.A. i kęckie Przedsiębiorstwo Komunalne Komax Sp. z o.o., a patronat prasowy sprawują Regionalny Portal Informacyjny beskidzka24.pl i „Kronika Beskidzka”.

mn

Powiaty: Bielsko-Biała, Oświęcim, Żywiec

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
2-4=*

nik, 2016-05-05 godz. 15:00
jedni smiecą a inni za nich sprzątają
Jola z Mazur, 2016-04-24 godz. 11:24
Dziękuję Wszystkim Sprzątającym! Ocalacie dla nas wszystkich doskonałe dzieło Stwórcy -góry.
OK, zamknij