22 sierpnia 2018, imieniny obchodzą: Maria, Cezary, Tymoteusz, Zygfryd

15°
Bielsko-Biała
22.08.2018
  • Wilgotność: 61%
  • Wiatr:wsch 4km/h

jutro: 30°19°pojutrze: 28°16°
artykul,tomice_balysowali_patriotycznie,64667.htmltomice_balysowali_patriotycznie

Kultura i rozrywka

2018-05-13 18:27 (Komentarze: 2)      

Tomice: Bałysowali patriotycznie


Tegoroczne Święto Gminy Tomice, zwane Bałysowaniem (od Galerii Sztuki Bałysówka, przy której się odbywa) na pozór było podobne do poprzednich, miało jednak wyjątkowy, patriotyczny charakter. Zostały nim bowiem zainaugurowane lokalne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tak, jak w poprzednich latach, święto połączone było z wernisażem dorocznej wystawy artystów skupionych wokół Bałysówki. Tym razem nosi ona tytuł „Światłem malowane”, co nawiązuje do nurtu zwanego sztuką światła. Ekspozycję można będzie oglądać aż do kwietnia przyszłego roku, a są na niej prezentowane prace Jana Bednarza, Grzegorza Giermka, Zdzisława Juchy, Doroty Klimczak, Marii Koman, Rafała Lenarta, Ireny Lurie-Chudy, Marka Łasaka, Tadeusza Maja, Grażyny Obersztyn, Józefa Ogiegło, Krzysztofa Pływacza, Sylwii Prażmowskiej-Kulig, Niny Ramzy, Miry Sabatowicz, Elżbiety Siwek, Barbary Talar, Urszuli Wajdzik, Romana Wróbla, Zofii Wróbel, Zbigniewa Zająca „Corteza”, Janusza Zembatego, Andrzeja Zielińskiego oraz Tony’ego O’Connella – brytyjskiego malarza, który od niedawna mieszka w Wadowicach.

Otwarciu wystawy towarzyszyły prezentacje lokalnych zespołów, co również nie jest nowością. Tak samo wyglądały poprzednie edycje Święta Gminy Tomice. Tym razem jednak repertuar grup był dostosowany do motywu przewodniego Patriotycznego Bałysowania. Wystąpiły grupy śpiewacze: Radoczanki z Radoczy, Wesołe Gosposie z Witanowic, Woźniczanki z Woźnik, Biesiada z Tomic, a także Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zygodowic, chór z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tomicach oraz Teatrzyk Trele-Morele i Galeria Artystyczna, działające przy Ośrodku Kultury Gminy Tomice. Na scenie pojawiali się też ochotnicy, którzy mieli za zadanie zaśpiewać takie pieśni, jak „Przybyli ułani” czy „Rozkwitały pąki białych róż”. Swoimi głosami wspomagała ich cała publiczność.

Impreza o takim rozmachu nie mogłaby się obyć bez poczęstunku, który przygotowało Stowarzyszenie Wioski Naszych Marzeń. Były też różnorodne atrakcje dla dzieci, a także konkursy prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Tomickiej. Patriotyczne Bałysowanie zorganizowali: Urząd Gminy Tomice, Ośrodek Kultury Gminy Tomice oraz Galeria Sztuki Bałysówka.

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

 

 

eda

Powiaty: Wadowice

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
6-8=*

świetnie, 2018-05-13 godz. 22:43
Aby impreza pod Bałysówką mogła się nazywać Świętem Gminy Tomice, powinna być na to zgoda innych sołectw. Bo być może takim Świętem ma ochotę nazywać się Turniej Wsi w Gminie Tomice, który był organizowany w zeszłym roku w Lgocie.
świetnie, 2018-05-13 godz. 21:01
Kto był organizatorem według plakatu? Tylko Bałysówka a był jeszcze przecież gminny ośrodek kultury, urząd gminy a także miało udział stowarzyszenie tomickie. Jeśli inauguracja obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości to jakie są dalsze imprezy przewidziane w gminie do obchodów (kalendarz)?
OK, zamknij