20 sierpnia 2018, imieniny obchodzą: Bernard, Samuel, Sobiesław, Sabina

18°
Bielsko-Biała
20.08.2018
  • Wilgotność: 51%
  • Wiatr:zach 10km/h

jutro: 27°13°pojutrze: 28°16°
artykul,uratowala_zycie_nieznanej_dziewczynie,65334.htmluratowala_zycie_nieznanej_dziewczynie

Wydarzenia

2018-06-10 12:24 (Komentarze: 5)      

Uratowała życie nieznanej dziewczynie


Nawet nie wiedziała jak zdesperowana nastolatka ma na imię. Jednak gdy ta napisała w Internecie, że chce ze sobą skończyć, zaczęła działać. Dziewczynę spod Wrocławia, która połknęła garść tabletek, uratowano w ostatniej chwili. Wszystko dzięki wrażliwej 15-latce z jasienickiej szkoły i szkolnej pedagog.

15-letnia Patrycja Pyka mieszka w Wieszczętach, a uczęszcza do klasy gimnazjalnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jasienicy. - Lubię tańczyć, rysować i grać na komputerze. Bardzo interesuję się k-popem - opowiada. To właśnie dzięki zamiłowaniu do tej muzyki, a szczególnie południowokoreańskiego boysbandu BTS, zetknęła się z 16-letnią mieszkanką Świdnicy pod Wrocławiem. Rozmawiały przez aplikację telefoniczną Amino, gdzie funkcjonuje grupa dla fanów młodzieżowej grupy muzycznej. 14 maja wieczorem 16-latka zamieściła tajemniczy wpis, który mógł sugerować, że ma poważne problemy. - Patrycja próbowała wtedy nawiązać z nią rozmowę i prosiła, by dziewczyna, której imienia nawet nie znała, odezwała się do niej rano - relacjonuje Monika Lisiecka, pedagog w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jasienicy. Nazajutrz, już w szkole, mieszkanka Wieszcząt odebrała jeszcze bardziej dramatyczną wiadomość. - Krótka rozmowa z wirtualną znajomą utwierdziła 15-latkę w przekonaniu, że dziewczyna „z sieci” potrzebuje pomocy, ponieważ otwarcie wyznała, że zamierza ze sobą skończyć. 15-latka w tym czasie była już w szkole, więc o swoich wątpliwościach powiadomiła panią pedagog, a ta z kolei udała się na Komisariat Policji w Jasienicy, aby sprawę zgłosić stróżom prawa - mówi Elwira Jurasz, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. - Łatwiej jest pomóc komuś, kogo się zna. W tym przypadku mieliśmy do czynienia z wpisem nieznanej osoby. Nie było wiadomo gdzie mieszka, jak się nazywa i czy to nie jest po prostu jakiś wybryk - mówi Monika Lisiecka. Na sytuację, na którą inni machnęliby ręką, uczennica i pedagog nie pozostały jednak obojętne, co - jak się później okazało - pozwoliło uratować ludzkie życie.

- Mundurowi zareagowali niezwłocznie i powiadomili swoich kolegów z wydziału do walki z cyberprzestępczością katowickiej komendy wojewódzkiej. Ich celem było ustalenie, kim jest internautka, która umieściła niepokojący wpis, dotarcie do niej i sprawdzenie, czy nic jej nie dolega. W tym celu policjanci wykorzystali do współpracy dzielną 15-latkę, która w dalszym ciągu rozmawiała z internautką. Cały czas instruowali nastolatkę, w jaki sposób ma dyskretnie prowadzić rozmowę, aby uzyskać jak najwięcej potrzebnych danych, jednocześnie nie zniechęcając rozmówczyni - opowiada rzecznik bielskiej policji. Udało się dowiedzieć, jaki jest numer telefonu desperatki i w jakim mieście mieszka. Wkrótce policjanci ustalili personalia i dokładny adres dziewczyny. - Jak się okazało, była to 16-letnia mieszkanka Świdnicy w województwie dolnośląskim. Katowiccy policjanci powiadomili o sprawie miejscowych mundurowych. Nawiązano także kontakt z matką dziewczyny. Na jaw wyszło, że nastolatka miała problemy z depresją i zażyła tabletki, próbując odebrać sobie życie. Trafiła do szpitala pod fachową opiekę lekarską - informuje Elwira Jurasz.

Wszystko wskazuje na to, że 16-latka odzyskuje równowagę psychiczną i jest pod stałą opieką fachowców. - Od czasu do czasu ze sobą piszemy. Nawet zadzwoniła do mnie. Powiedziała mi, że żałuje tego, co zrobiła i więcej tego nie zrobi. Trzymam ją za słowo - stwierdza dzielna Patrycja Pyka. - Będziemy ze sobą w kontakcie. Cieszę się, że zdobyłam przyjaciółkę - dodaje z uśmiechem.

Bohaterską postawą dziewczyny z Wieszcząt zachwycają się w całej Polsce. W szkole pojawiły się ekipy stacji telewizyjnych, a uczennica i pedagog miały nawet „wejście” na żywo. Nie kryją, że to wyjątkowa sytuacja, podczas której trzeba walczyć z tremą. Patrycja jest nieco zszokowana tak dużym zainteresowaniem mediów, ale odczuwa przede wszystkim satysfakcję z tego, że dramatyczna historia zakończyła się happy endem.

- Kto wie, czy tak by było, gdyby nie wnikliwość i odpowiedzialność dziewczynki z Jasienicy. Na pochwałę zasługuje także postawa pedagog szkolnej, która nie zbagatelizowała sprawy i poważnie potraktowała wątpliwości uczennicy. Dzięki temu śląscy i dolnośląscy mundurowi już po niespełna trzech godzinach od zgłoszenia sprawy pomogli dziewczynie, mimo że początkowo znany był tylko jej internetowy pseudonim - podkreśla rzecznik bielskiej policji. - Uratowała życie 16-latki. Wszyscy w szkole jesteśmy dumni z Patrycji. To przykład do naśladowania - stwierdza Monika Lisiecka. - Mogę się tylko cieszyć, że mam takich uczniów i taką panią pedagog. Zobaczyły, że ktoś potrzebuje pomocy i wykazały się wielką empatią, nie zbagatelizowały sprawy. Prowadzimy lekcje dotyczące zagrożeń w Internecie, ale w tym przypadku zobaczyliśmy dobrą stronę „sieci”, bo właśnie tam pomocy szukała dziewczyna z innej części Polski - zauważa dyrektor szkoły Jolanta Duźniak.

- Gratuluję! Cieszę się, że mamy takich młodych ludzi, z których możemy być dumni. Gdyby każdy miał taką wrażliwość, to bylibyśmy lepszym społeczeństwem - ocenia wójt Jasienicy Janusz Pierzyna.

- Podczas godzin wychowawczych bardzo często zajmujemy się takimi zagadnieniami, jak cyberprzemoc, bezpieczne korzystanie z telefonu i odpowiedzialności karnej nieletnich. Jak widać, w Internecie można też dosłownie wołać o pomoc. Ta 16-latka cierpiała na depresję i ewidentnie szukała kogoś, kto zwróci na nią uwagę. W takich przypadkach trzeba reagować. Nie można ich bagatelizować i to właśnie, mając tylko szczątkowe informacje, zrobiła Patrycja. Teraz jest przykładem dla innych. Jej postawa zasługuje na wielką pochwałę i uznanie - komentuje pedagog.

mk

Powiaty: Bielsko-Biała

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
8-6=*

tukan, 2018-06-11 godz. 13:40
Dzielna dziewczyna. Brawo też dla portalu że pisze o takich pozytywnych sprawach
lola, 2018-06-10 godz. 21:15
brawo ty
jokot, 2018-06-10 godz. 16:36
piękna sprawa
Ania, 2018-06-10 godz. 16:29
Wielkie brawa!!!
:), 2018-06-10 godz. 13:42
Jest nadzieja dla młodego pokolenia :)
OK, zamknij