16 lipca 2018, imieniny obchodzą: Eustachy, Maria, Benedykt, Marika

15°
Bielsko-Biała
16.07.2018
  • Wilgotność: 65%
  • Wiatr:zach 0km/h

jutro: 19°16°pojutrze: 20°16°
artykul,urodzinowe_balysowanie,44211.htmlurodzinowe_balysowanie

Kultura i rozrywka

2016-05-03 22:20 (Komentarze: 4)      

Urodzinowe Bałysowanie


Skromny wernisaż dorocznej wystawy urósł w tym roku do rangi Święta Gminy Tomice. Ale nie stało się tak bez poważnego powodu. Zabytkowa drewniana chata, w której mieści się Galeria Sztuki Bałysówka skończyła właśnie 150 lat. Obchody jej urodzin zostały nazwane Tomickim Bałysowaniem.

Organizatorzy zadbali o nawiązujący do XIX wieku klimat imprezy. Gości witali chlebem i solą artyści w strojach ludowych lub na nie stylizowanych. Przed szacowną „jubilatką” stanęły stoliki, przy których gospodynie z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy częstowały potrawami, jakie jadano już 150 lat temu. Niektóre z występów artystycznych też zapewne niewiele różniły się od dawnego wiejskiego muzykowania ze śpiewem i tańcami. Tak było w przypadku dziecięcego zespołu Tomiczanie oraz grup Woźniczanki, Radoczanki i Wesołe Gosposie z Witanowic. Bardziej współczesne były popisy zespołu wokalno- instrumentalnego Wiolinki, teatrzyku Trele-Morele oraz Galerii Artystycznej z Ośrodka Kultury Gminy Tomice.

- Ten dom ma dziwną właściwość. Wszyscy, którzy się przez niego przewijają czynią coś pięknego, coś szlachetnego, czynią drugiemu człowiekowi coś dobrego, chcą dzielić się tym, co mają najlepszego. W związku z tym proponowałbym dla niego drugą nazwę – Dom Szlachetnych Serc – powiedział w mowie wstępnej Jacek Pacek , który razem z właścicielką galerii Mirą Sabatowicz pełnił honory gospodarza imprezy. Mówiąc te słowa wskazał czerwone serca, zaprojektowane i wykonane przez Józefa Ogiegłę, którymi została przyozdobiona cała chata. Na niektórych z nich osoby o szlachetnych sercach składały swoje podpisy.

Ważną częścią uroczystości był wernisaż wystawy „Piękno niedostrzegane”, którą można będzie oglądać w Bałysówce (Tomice, ul. św Jakuba 2) jeszcze przez cały rok. Jej motywem przewodnim było hasło: „Są miejsca, których niszczyć nie wolno”. Takie, jak główna bohaterka uroczystości – chata, która ocalała dzięki temu, iż kupiła ją zafascynowana jej urodą Mira Sabatowicz. Inni potencjalni kupcy zamierzali drewniany, bliski ruiny dom wyburzyć. W galerii zawisły lub stanęły prace: Jana Bednarza, Edwarda Figlewicza, Andrzeja Filipca, Emilii Gąsienicy-Setlak, Grzegorza Giermka, Zbigniewa Jurczaka, Marii Koman, Janiny Kurnik, Tadeusza Kurnika, Rafała Lenarta, Ireny Lurie-Chudy, Marka Łasaka, Tadeusza Maja, Ireneusza Młynarczyka, Grażyny Obersztyn, Józefa Ogiegły, Krzysztof Pływacza, Stanisława Pustułki, Niny Ramzy, Miry Sabatowicz, Elżbiety Siwek, Joanny Szymańskiej, Tatiany Tokarczuk, Romana Wróbla, Zofii Wróbel oraz Zbigniewa Zająca-Corteza. Zdobią ją też rysunki dzieci z gmin Tomice i Brzeźnica.

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

 

eda

Powiaty: Sucha Beskidzka, Wadowice

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
8+4=*

świętujący, 2016-05-06 godz. 14:36
Święto wypadło okazale. Jeśli będzie w gminie kilka takich imprez, to niech każda nazywa się Świętem. Nikt z pewnością nie zastanawiał się czy użyta nazwa przystoi czy też nie. Każdy dobrze się bawił. Więc myślę, że pierwszy post to zwykle dywagacje.
terapeuta, 2016-05-05 godz. 21:07
Wspaniale i tak dalej.
od święta, 2016-05-04 godz. 18:28
Autopoprawka: św. Tekli a nie Takli
od święta, 2016-05-04 godz. 16:31
Nazywanie Tomickiego Bałysowania - Swiętem Gminy Tomice to za dużo. Wiem, że tak chcieliby organizatorzy 150-lecia domu mieszczącego "Bałysówkę" a może i inni ale tak się nie da bo może to być co najwyżej Swięto w Gminie Tomice. Niewielka różnica a jednak. Aby się tak stało trzeba uznania władz gminy. Bo Swięto Gminy Tomice może być jedno, niekoniecznie Tomickie Bałysowanie. A świąt w Gminie Tomice może być wiele. Za chwilę takim Swiętem Gminy Tomice też zechce być biesiada cykliczna "Na św. Takli będziem ziemniaki piekli" w Radoczy lub inna impreza. Rzeczywiście potrzebne jest uchwalenie w Gminie Tomice imprezy, która mogłaby mieć miano Swięta Gminy Tomice i przeciąć chęć nazywania takim przez inne imprezy. Czy to będą rokroczne Dożynki Gminne? a może inna znacząca data dla Gminy Tomice - zależne od samorządu gminnego. Dobrze aby w gminie się tą sprawą zajęto. Gratulacje dla organizatorów Tomickiego Bałysowania w 150 rocznicę domu "Bałysówka".
OK, zamknij