20 sierpnia 2018, imieniny obchodzą: Bernard, Samuel, Sobiesław, Sabina

32°
Bielsko-Biała
20.08.2018
  • Wilgotność: 43%
  • Wiatr:zach 3km/h

jutro: 26°13°pojutrze: 27°16°
artykul,w_beskidzkich_schroniskach_ktos_kradnie_buty,60377.htmlw_beskidzkich_schroniskach_ktos_kradnie_buty

Wydarzenia

2017-11-23 20:20 (Komentarze: 8)      

W beskidzkich schroniskach ktoś kradnie buty


Po beskidzkich schroniskach grasuje złodziej... butów. Już w trzech miejscach zgarnął z półek drogie górskie obuwie. Tym samym zostawił osłupionych turystów w samych skarpetkach, a przecież w górach panują zimowe warunki. I niektórzy w tych skarpetkach byli zmuszeni wrócić do domu...

W beskidzkich schroniskach turyści czują się bezpiecznie. - Panuje przecież przekonanie, że w góry nie zapuszczają się źli ludzie, bo wymagają one siły charakteru. Spędzając nocleg w schronisku, w jednym miejscu zostawiam smartfona do ładowania, w innym plecak, a pod drzwiami do schroniska - buty. I nigdy nawet przez myśl mi nie przeszło, że ktoś te rzeczy może ukraść. Nie zdarzyło się to też moim bliskim - opowiada miłośniczka wędrówek po Beskidzie Żywieckim. Co ciekawe, do właścicieli wracają nawet rzeczy, które przez roztargnienie zostawili na szlaku. - Zgubiłem swoje ulubione rękawice zimowe niedaleko Rycerzowej. Następnego dnia mieszkaniec Bielska-Białej za pośrednictwem Facebooka skontaktował się ze mną, bo znalazł moje ogłoszenie, a sam takie ogłoszenie chciał zamieścić! I odesłał mi rękawice do domu - opowiada mieszkaniec Gliwic.

NIE MA SŁÓW

Niestety, na tym sielankowym obrazie czasem pojawiają się plamy. Przykładem jest to, co w ostatnim czasie dzieje się w części Beskidu Żywieckiego. Zaczęło się na początku października w Bacówce na Krawcowym Wierchu. Jak opowiadają pracownicy schroniska, ich gościom skradziono aż pięć par górskich butów. W tej bacówce, jak i w pozostałych tego typu, półki na buty znajdują się w przedsionku. - To bardzo przykre dla nas zdarzenie. Ale przede wszystkim dla turystów, którzy musieli wracać w skarpetkach. Po tym zajściu jesteśmy bardzo czujni. Zwracamy baczną uwagę na to, jeśli ktoś kręci się w tym miejscu. Poinformowaliśmy o tym właścicieli innych schronisk - opowiadają.

Nie był to koniec pasma kradzieży, bo złodziej z jeszcze większym rozmachem zaatakował w nocy z 28 na 29 października, gdy w górach była prawdziwa zima, a warstwa śniegu liczyła 30 centymetrów. Łobuz wparował do mieszczących się niemal po sąsiedzku schronisk na Hali Lipowskiej i Hali Rysianka. Z każdego wyniósł po trzy pary górskich butów. W jednym przypadku para piechurów straciła zupełnie nowe i bardzo drogie buty. - Nie mamy na to słów. Mam nadzieję, że to jednorazowy wyskok i nigdy więcej się nie powtórzy. Na szczęście miałem kilka par butów w schronisku i pożyczyłem je naszym gościom, by mogli bezpiecznie zejść na dół w zimowych warunkach. Właśnie odebrałem paczkę od turysty, który odesłał moje buty. Teraz okradzionym pozostaje przeszukiwanie ogłoszeń o sprzedaży i liczenie na to, że może znajdą swoją własność - opowiada Jakub Szupieńko ze Schroniska na Hali Lipowskiej.

- To fatalna sytuacja. Nie wiadomo, jak się teraz zachować. Chyba trzeba będzie wygospodarować osobne pomieszczenie i je zamykać. Ale jak ktoś się uprze, to weźmie się za wyważanie drzwi. Możemy tylko ostrzegać naszych gości i prowadzących pozostałe schroniska. Najbardziej boimy się tego, co będzie, gdy pojawią się turyści z nartami. Z reguły zostawiają narty nie tylko w schronisku, ale i na zewnątrz. Nigdy nic się nie działo, ale teraz na ludzi padł strach. Mamy nadzieję, że policja rozwiąże tę sprawę - komentuje Witold Wiewióra ze Schroniska na Hali Rysianka. Jak dodaje, pozbawieni butów goście mieli zapasowe lekkie obuwie, a jednej osobie obsługa pożyczyła własne.

Zszokowani kradzieżami są miłośnicy Beskidów skupieni w rozmaitych internetowych grupach. Mówią wręcz o tym, że skończyła się pewna era i już nawet w górach nie można nikomu ufać.

POLICJA ŚLEDZI

Właściciele schronisk o złodziejskich praktykach powiadomili policję. Śledztwo prowadzi Komisariat Policji w Rajczy. Jak przyznaje Mirosława Piątek, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Żywcu, sprawa nie jest prosta, bo trudno wysyłać policyjne patrole na wysokość 1200 metrów, i to w warunkach zimowych. Dlatego praca policjantów polega głównie na żmudnym zbieraniu informacji i próbie przyłapania złodzieja na sprzedaży butów. W tym celu mundurowi kontaktują się nawet ze swoimi odpowiednikami po słowackiej stronie gór. Dysponują zdjęciami skradzionego obuwia. Niestety, przełomu w śledztwie nie przyniosło nagranie z monitoringu jednego ze schronisk. Policjanci sami będą monitorować rynek, ale zwracają się też z apelem do turystów, aby zgłaszali im podejrzane ogłoszenia czy próby sprzedaży.

Kradzieże butów są bezsensowne z kilku względów. To nie tylko cios poniżej pasa, gdy zostawia się wędrowca bez tak podstawowej ochrony. Ceny butów z grubej skóry dobrej marki w sklepach sięgają nawet tysiąca złotych. Jednak za używane obuwie można dostać ledwie ułamek tej sumy. A turysta po raz kolejny musi sięgnąć głębiej do kieszeni.

Wszystko wskazuje na to, że za trzy złodziejskie ataki odpowiada ta sama osoba. Doszło do nich w schroniskach położonych blisko siebie. W pozostałych schroniskach Beskidu Żywieckiego nic takiego nie miało miejsca, a przynajmniej takich zgłoszeń nie ma żywiecka policja. Jak sprawdziła rzecznik bielskiej komendy Elwira Jurasz, komisariat w Szczyrku, który działa na terenie dużej części Beskidu Śląskiego, nie odnotował ani jednego przypadku kradzieży butów.

mk

Powiaty: Bielsko-Biała, Żywiec

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
7-1=*

moskal, 2018-01-05 godz. 07:56
W listopadzie 2016 roku z Chaty na Zagroniu zniknęło 5 par butów w tym moje w nocy z so17boty na niedziele. Sprawa była zgłaszana na policję. Możliwe, że to ta sama osoba patrząc na lokalizację.
bobik, 2017-12-11 godz. 12:28
teraz kradnie buty a za kilka lat może zostanie posłem lub nawet Marszałkiem Sejmu? A po prawdzie, zebździło się społeczeństwo.
slick, 2017-11-27 godz. 22:27
dziadostwo powszednieje i zagląda w miejsce gdzie do tej pory bylo nieobecne z uwagi na zasady, wartości...
okoń, 2017-11-25 godz. 16:50
Mój plan jest taki, namierzmy gościa i poczekajmy do prawdziwej zimy po to aby puścić go kilka kilometrów na bosaka. Dodał bym do tego zabranie mu spodni oraz majtek i pod eskortą wracałby tak do domu, jęsli by nie chciał to mógłby tak ubrany przeczekać do wiosny.
Alexander, 2017-11-25 godz. 13:22
Czasy turysty z lat 60-80 jak spacerowałem po schroniskach już nie wrócą to była ostoja ciszy kultury i dobroci jeden do drugiego ,byłem 2 late temu w górach i nic tylko płakać .
tuptuś, 2017-11-23 godz. 21:29
Złodziejom - jak się mawia - powinno się ucinać ręce. Ale temu głupcowi to najwyraźniej należałoby odciąć nogi...
micha, 2017-11-23 godz. 20:38
Majac tak drogie buty , wkladam do reklamowki i zabieram ze soba. Niestety ten zwyczaj zostawiania butow przy wejsciu nie jest najlepszym rozwiazaniem.
a kuku, 2017-11-23 godz. 20:26
Pewnie to z Ujsół jak na Krawcowym był.
OK, zamknij