19 sierpnia 2018, imieniny obchodzą: Bolesław, Jan, Borysław, Julian

17°
Bielsko-Biała
19.08.2018
  • Wilgotność: 60%
  • Wiatr:płn 4km/h

jutro: 29°16°pojutrze: 26°13°
artykul,w_miejskich_autobusach_jednym_za_zimno_innym_za_goraco,66664.htmlw_miejskich_autobusach_jednym_za_zimno_innym_za_goraco

Wydarzenia

2018-08-09 09:08 (Komentarze: 3)      

W miejskich autobusach: Jednym za zimno, innym za gorąco


Pasażerowie skarżą się na funkcjonowanie klimatyzacji w autobusach miejskich. Pojawiły się sygnały, że kierowcy nie zawsze włączają chłodzenie. Bywa też, że jedni pasażerowie narzekają na to, że jest za gorąco, a inni, że... za zimno. Sprawdziliśmy jak z tą klimatyzacją rzeczywiście jest.

Do redakcji docierają pretensje pasażerów komunikacji miejskiej. Największe działa wytoczyła czytelniczka, która denerwuje się, że w Bielsku-Białej zakupiono autobusy wyposażone w klimatyzację strefy pasażerskiej, a w ogóle się jej nie używa, a przynajmniej na liniach, którymi jeździ.

Trzeba zacząć od tego, że nie wszystkie pojazdy przewoźników w ogóle są wyposażone w klimatyzację, która obejmuje nie tylko przestrzeń kierowcy, ale i pasażerów. - MZK w Bielsku-Białej posiada 133 autobusy, w tym 61 wyposażonych jest w klimatyzację całopojazdową. Pozostałe 72 pojazdy posiadają klimatyzację kabiny kierowcy - informuje biuro zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej. Z kolei Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach dysponuje jedynie siedmioma autobusami, posiadającymi pełną klimatyzację.

Jak się okazuje, ustawianie temperatury nie zależy od widzimisię kierowcy. W czechowickim PKM-ie klimatyzacja działa automatycznie, a jest ustawiona na 24 stopnie Celsjusza. - Gdy temperatura w pojeździe jest wyższa, to klimatyzacja włącza się sama - tłumaczy dyrektor przedsiębiorstwa Jan Matl. Podobnie jest w Bielsku-Białej. - Schładzanie powietrza w autobusach wyposażonych w klimatyzację całopojazdową odbywa się w cyklu automatycznym. Temperatura w pojazdach ustawiona jest na około 23 stopnie. W stosunku do tych pojazdów pasażerowie nie zgłaszają uwag krytycznych - dowiadujemy się w MZK. Komfort termiczny to jednak tak indywidualna sprawa, że jedni pasażerowie mówią o tym, że jest im za ciepło, a inni, że jest im za zimno i obawiają się przeziębienia.

Dyrektor Jan Matl, choć zapewnia, że „klima” zawsze będzie hulać, nie w każdym przypadku widzi sens jej używania. - Jeżeli mamy do czynienia z linią, na której autobus zatrzymuje się bardzo często i są otwierane drzwi, to wydajność klimatyzacji siłą rzeczy jest słaba - zauważa. Dodaje, że eksploatacja autobusów wyposażonych w system chłodzenia jest droższa, gdyż trzeba go serwisować, w tym pamiętać o odgrzybianiu, bo można by się było spotkać z pretensjami, że jazda autobusem przełożyła się na czyjąś chorobę. Na dodatek takie autobusy spalają więcej paliwa. - Mimo to, szczególnie biorąc pod uwagę zmieniający się klimat, nie wyobrażam sobie kupowania nowych autobusów bez klimatyzacji. Musiałbym się gęsto tłumaczyć, gdybym postąpił inaczej - wskazuje Jan Matl.

Szef czechowickiego PKM-u przytacza też anegdotę, dowodzącą, że skargi pasażerów nie zawsze mają realne podłoże. Gdy parę lat temu wypuszczono na testy autobus wyposażony w pełną klimatyzację, to po ich zakończeniu zaczęły napływać skargi na kierowców, że złośliwie nie włączają „klimy” a przecież w żadnym kursowym autobusie klimatyzacji jeszcze nie było...

mk

Powiaty: Bielsko-Biała

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
5-1=*

obywatel, 2018-08-09 godz. 17:12
W doopach się poprzewracało! 34 w cieniu a im klima (24 stopnie) przeszkadza?
Alexander 15 lat TIR, 2018-08-09 godz. 13:17
Przy takich upałach duże zmiany to zabójstwo a jeszcze jak dmucha na ciebie zimne to głupota ma być temperatura w autobusie przy takich temperatura ok 25 i delikatny nadmuch ale to musi być myślący kierowca nie fofer z klapkami i wystraszony jak ma jechać jeszcze na nowej trasie .
kierowca bombowca, 2018-08-09 godz. 10:52
Niedługo to socjalistyczne społeczeństwo będzie się skarżyć, że drinków z palemką nie podają w autobusach...
OK, zamknij