22 maja 2018, imieniny obchodzą: Helena, Wiesława, Julia, Ryta

25°
Bielsko-Biała
22.05.2018
  • Wilgotność: 81%
  • Wiatr:poł 2km/h

jutro: 22°12°pojutrze: 22°11°
artykul,w_piersccu_znaja_sie_na_regionalizmie,60690.htmlw_piersccu_znaja_sie_na_regionalizmie

E - EDUKACJA

2017-12-05 18:34 (Komentarze: 0)      

W Pierśćcu znają się na regionalizmie


W Szkole Podstawowej im. Zofii Kossak w Pierśćcu odbyła się kolejna Konferencja Regionalna z cyklu „Dziedzictwo kulturowe Śląska Cieszyńskiego, skierowana do nauczycieli regionalistów oraz słuchaczy studiów pedagogicznych w Ośrodku Doradztwa Zawodowego "Publisher - Innowacje" w Cieszynie.

Tematem przewodnim były zagadnienia związane z lokalnym folklorem i gwarą cieszyńską. Pierwsza z prelegentek, Lidia Lankocz, twórczyni i wieloletnia kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Goleszów”, opowiedziała o specyfice tańców cieszyńskich i zaprezentowała fragmenty nagrania „Goleszowskiego wesela” w wykonaniu prowadzonego przez nią przez 20 lat zespołu. Z kolei poetka regionalna z Zebrzydowic, Ewelina Szuścik, udzieliła nauczycielom praktycznych wskazówek na temat wykorzystania gwary cieszyńskiej w pracy szkolnej. Podczas konferencji zaprezentował się szkolny zespół regionalny „Junior” pod kierunkiem Justyny Wacławczyk i Violetty Wlach.

W dyskusji podsumowującej kilkugodzinne spotkanie nauczyciele praktycy dzielili się swoimi doświadczeniami z zakresu przygotowywania uczniów do występów w gwarowych konkursach recytatorskich. Zwracali również uwagę na ginące gwarowe zwroty i wyrażenia, a także na konieczność ich zachowania dla następnych pokoleń.

szyk

Powiaty: Cieszyn

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
4+2=*

OK, zamknij