20 czerwca 2018, imieniny obchodzą: Diana, Bogna, Bogumiła, Florentyna

22°
Bielsko-Biała
20.06.2018
  • Wilgotność: 77%
  • Wiatr:zach 1km/h

jutro: 28°10°pojutrze: 16°
artykul,w_ustroniu_o_smogu,63011.htmlw_ustroniu_o_smogu

Wydarzenia

2018-03-08 10:24 (Komentarze: 5)      

W Ustroniu o smogu


"Zatrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski" – to temat konferencji, która odbyła się w Ustroniu. Główni organizatorzy – Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca i Uzdrowisko Ustroń – chcą doprowadzić do rzeczywistej poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Aby to zrobić, potrzeba nieustannej dyskusji, edukacji społecznej, stałego monitoringu zanieczyszczeń, ale także bardziej konkretnych działań. O nich właśnie była mowa pod Równicą.

– Zanieczyszczone powietrze to olbrzymi problem naszego kraju, powodujący corocznie śmierć tysięcy Polaków i pogorszenie się stanu zdrowia niemal całej populacji. Nie możemy dłużej zwlekać. Rozwiązywanie tego problemu musimy zacząć natychmiast – mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman, kardiolog, współzałożyciel i obecny prezes zarządu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

W pierwszej części konferencji można było wysłuchać wykładów dotyczących wpływu smogu na zawały serca i inne choroby układu sercowo-naczyniowego, a także na demografię czy ekonomię, w drugiej natomiast dyskutowano o konkretnych rozwiązaniach możliwych do wprowadzenia w perspektywie lokalnej i krajowej. Propozycji działań, wzorowanych na niektórych polskich miastach i gminach czy krajach zagranicznych, nie brakowało. Ich lista ma być przekazana parlamentarzystom, radzie ministrów i samorządom.

Wśród dobrych praktyk już stosowanych w kraju i poza jego granicami wyliczono: wymianę ogrzewania na ekologiczne, budowę domów pasywnych, termoizolację obiektów, ograniczenie wjazdu pojazdów do centrów miast, szczególnie tych, które nie spełniają norm emisji spalin, a ponadto skuteczniejsze egzekwowanie przestrzegania prawa w zakresie odpowiedniego ogrzewania, na przykład poprzez drony, jak również budowanie oczyszczaczy powietrza – tzw. wież antysmogowych czy podejmowanie działań obywatelskich, polegających przykładowo na wysyłaniu listów do sąsiadów-trucicieli.

 

Autorką zdjęć jest Dorota Krehut-Raszyk

szyk

Powiaty: Cieszyn

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
9-3=*

konkretne działania, 2018-03-09 godz. 10:52
Jakie przełożenie będzie miała konferencja na konkretne działania w Ustroniu i dalej w potrzebie wielu innych miejsc w Polsce? W mojej wsi.
Robert, 2018-03-09 godz. 00:16
Zaglądnijcie do nas na blog to znajdziecie dużo przydatnych porad antysmogowych: https://czujniki-smogu.pl/blog/ A w sklepie można zakupić wysokiej jakości oczyszczacze powietrza i czujniki PM2.5/PM10. Trzeba we własnym zakresie zadbać o siebie bo powietrze nie poprawi się tak szybko NIESTETY!
marcin, 2018-03-08 godz. 22:12
Oczywiście kolejni, którzy zabierają się za problem o d... strony zamiast leczyć przyczyny biorą się za skutki, jedna wieża za 10 mln zł. już w Krakowie stoi oczyszcza powietrze w promieniu aż 30 metrów..... Ale nikt nawet nie wspomniał o tym, że 90% procent smogu bierze się z nieprawidłowej metody palenia w tzw. kopciuchach, przez wyrzucenie jednej trzeciej niespalonego paliwa kominem a więc i swoich pieniędzy i że można by to zmienić praktycznie od razu i bez kosztów, ale po co? Z czym byłoby wtedy walczyć? Nikt by na tym nie zarobił. Zobaczcie z ciekawości na stronę http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/ gwarantuję, że warto, osobiście się przekonałem.
Janek, 2018-03-08 godz. 18:51
A ja myślałem że smok( g) mieszka tylko pod Wawelem.
Lodomir, 2018-03-08 godz. 16:44
Nudne to było :( żałuję że do chałpy nie spitoliłem .
OK, zamknij