20 lipca 2018, imieniny obchodzą: Czesław, Fryderyk, Hieronim, Seweryn

25°
Bielsko-Biała
20.07.2018
  • Wilgotność: 66%
  • Wiatr:płn 17km/h

jutro: 25°13°pojutrze: 24°15°
artykul,wadowice_organy_pokazaly_pelna_moc,57515.htmlwadowice_organy_pokazaly_pelna_moc

Kultura i rozrywka

2017-08-07 14:20 (Komentarze: 0)      

Wadowice: Organy pokazały pełną moc


Wadowiccy wielbiciele muzyki organowej są w siódmym niebie. Wysłuchali już jednego wspaniałego recitalu, a dwa kolejne mają przed sobą. W Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach rozpoczęły się Wadowickie Koncerty Organowe.

Cykl otworzyła wczoraj (6 sierpnia) dr Jennifer Pascual, dyrektor muzyczny katedry św. Patryka w Nowym Jorku oraz przewodnicząca Amerykańskiego Stowarzyszenia Organistów. Choć przyjechała z dalekich Stanów Zjednoczonych, okazało się, że jest doskonale zaznajomiona z twórczością polskich kompozytorów. Wykonała między innymi utwory Feliksa Nowowiejskiego, Fryderyka Chopina i Mieczysława Surzyńskiego. Z organów w wadowickiej bazylice potrafiła wydobyć zupełnie niesamowite dźwięki. Pokazała pełną skalę możliwości tego zbudowanego w 2010 roku instrumentu i zebrała zasłużone owacje na stojąco. Oczywiście publiczność nie pozwoliła jej odejść bez bisów.

W następną niedzielę (13 sierpnia) o 17.00 zagra kolejny wirtuoz organów – dr hab. Witold Zalewski, dyrektor artystyczny Wadowickich Koncertów Organowych. Nie ma wątpliwości, że i on dostarczy publiczności niezapomnianych wrażeń. Ostatni koncert, który odbędzie się 20 sierpnia, wzbogacony zostanie śpiewem. Oprócz organisty Marka Pawełka wystąpi sopranistka Ludmiła Staroń. Organizatorem tego niezwykłego wydarzenia jest Wadowickie Centrum Kultury, wspierane przez parafię Ofiarowania NMP w Wadowicach. 

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

eda

Powiaty: Wadowice

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
4-6=*

OK, zamknij