16 lipca 2018, imieniny obchodzą: Eustachy, Maria, Benedykt, Marika

25°
Bielsko-Biała
16.07.2018
  • Wilgotność: 58%
  • Wiatr:płn 0km/h

jutro: 19°15°pojutrze: 19°16°
artykul,wegierska_gorka_goralskie_dyktando,63851.htmlwegierska_gorka_goralskie_dyktando

Kultura i rozrywka

2018-04-11 19:50 (Komentarze: 0)      

Węgierska Górka: Góralskie dyktando


Łatwo nie było, bo nie dość, że dyktando, to w dodatku jeszcze gwarowe. W Węgierskiej Górce już po raz szósty młodzież przystąpiło do nietypowego konkursu.

Dyktando gwarowe odbywa się pod hasłem "Nigdy nie zaginie górolskie godanie", a jego patronem jest nieżyjąca już Renata Madejczyk.

- Na uczestników ze szkół podstawowych i klas gimnazjalnych czekało nie lada wyzwanie. Konkurs składał się z dwóch części. Można było wziąć udział w jednym etapie - pisemnym lub w obu - pisemnym oraz ustnym. Część pisemna dotyczyła znajomości gwary dorzecza Górnej Soły. Czytany tekst gwarowy należało zapisać w języku gwarowym, a następnie „przetłumaczyć” na język literacki. Uczestnicy mieli także za zadanie wyjaśnić znaczenie wyrazów i zwrotów gwarowych, rozwiązać krzyżówkę oraz przypisać nazwy do rysunków przedstawiających regionalne narzędzia. W części ustnej trzeba było wygłosić jeden tekst mówiony prozą lub wierszem - informuje Agnieszka Mocek, dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Węgierska Górka.

Jury przy swojej ocenie brało pod uwagę autentyczność gwary, dobór tekstu do okoliczności, ogólny wyraz artystyczny, autentyczność stroju i ewentualnych rekwizytów. Do części pisemnej przystąpiło 25 uczestników, a do ustnej – 10.

Podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie nagród zaplanowano w sobotę (21 kwietnia) o 18.00 w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka. Przy tej okazji odbędzie się koncert Kapeli PoPieronie.

ps

Powiaty: Żywiec

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
8+4=*

OK, zamknij