25 maja 2018, imieniny obchodzą: Borys, Grzegorz, Urban, Magdalena

14°
Bielsko-Biała
03.01.2018
  • Wilgotność: 0%
  • Wiatr: 3km/h

jutro: pojutrze: 
artykul,wegierska_gorka_zablokowali_droge,56930.htmlwegierska_gorka_zablokowali_droge

Wydarzenia

2017-07-14 19:15 (Komentarze: 20)      

Węgierska Górka: Zablokowali drogę!


Mieszkańcy Węgierskiej Górki i Ciśca na około godzinę zablokowali dzisiaj (14 lipca) drogę biegnącą przez centrum Węgierskiej Górki. Mają już dosyć urzędniczych obiecanek-cacanek, które ciągną się w nieskończoność.

Kilkadziesiąt osób chodziło tam i z powrotem przez przejście dla pieszych przy rondzie w ciągu drogi powiatowej, która tak naprawdę jest zastępcza dla drogi krajowej nr 1. Ich życie zmieniło się koszmarny horror od 10 czerwca, gdy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Słowacy oddali do użytku fragment autostrady D-3 w pół profilu (z jedną jezdnią) od miejscowości Svrcinovec do Zwardonia. To automatycznie spowodowało, że od Słowacji do Polski mogą wjeżdżać tiry bez żadnych ograniczeń. A co najgorsze – z powodu braku tylko 8,5-kilometrowego odcinka ekspresówki Milówka – Przybędza – zmuszone są jechać przez centra Milówki, Ciśca i Węgierskiej Górki.

- I niestety z dnia na dzień tych tirów jest coraz więcej. W ciągu godziny potrafi ich przejechać nawet ponad sto! - podkreślają radni gminni Antoni Jarco, Jan Jurasz i Marian Pietrasina.

Samorządowcy, radni i mieszkańcy z Węgierskiej Górki, Ciśca i Milówki od dłuższego czasu proszą o zamontowanie fotoradarów, dodatkowych znaków, lepszego oznakowania przejść dla pieszych ,ograniczenia prędkości. Niestety ich apele do Starostwa Powiatowego w Żywcu i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wydają się trafiać w próżnię. Wściekli mieszkańcy postanowili się dość spontanicznie zwołać i zablokować okolice ronda w centrum Węgierskiej Górki w piątek (14 lipca) o 16.00. Jak zapowiedzieli tak zrobili. Mieszkańcy przez około godzinę chodzili po przejściu tam i z powrotem. To wystarczyło, aby w obie strony powstały kilkukilometrowe korki. Część kierowców wjechała na ulicę Trakt Cesarski, aby ominąć blokadę. Co ciekawe wjeżdżali od strony Żywca, chociaż widnieje tam zakaz wjazdu. Przy protestujących pojawiła się policja. Mundurowi zaapelowali do ludzi, aby zeszli z drogi. Mieszkańcy odpowiedzieli im salwą śmiechu. Zmieszani policjanci zadzwonili do swoich przełożonych z pytaniem co teraz. Po chwili pojawiły się policyjne posiłki. Na kolejne wezwanie ludzie również odpowiedzieli salwą.

- Bo jesteśmy totalnie wściekli! Bo wszyscy mają nas, gdzieś. Od wielu lat było wiadomo, że te tiry tu wjadą, ale decydenci mieli to w nosie i świetnie się bawili. W naszym okręgu bielskim mamy aż pięciu posłów z rządzącej partii, czyli z PiS? Gdzie oni są? Potrafią się tylko pokazywać i robić sobie „słodkie” focie na imprezach. O ludziach pamiętają tylko przy okazji wyborów wręcz żebrząc o nasze głosy! – mówili zdenerwowani mieszkańcy.

Po godzinie ludzie zeszli z pasa, a przez około 30 minut trwało rozładowywanie korków jakie powstały przez blokadę. Ale już wiadomo, że w piątek, 21 lipca, o 16.00 dojdzie po powtórki z blokadą. Natomiast gorąco w Węgierskiej Górce może być w piątek, 28 lipca. Wtedy to na hali widowiskowo-sportowej o 11.00 rozpocznie się spotkanie otwarte z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

ps

Powiaty: Żywiec

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
2-4=*

mieszkaniec, 2017-07-20 godz. 17:08
mam 35 lat za kierownicom spędzonych i to w ciężarówkach różnica między nami a tymi debilami kierowcami jest taka że my zaczynaliśmy od kategori b pojeżdziło się zrobilo sie c znowu się pojeżdziło i zrobiło się e. A teraz gość za bardzo na rowerze nie umie a może zrobić wszystkie kategorie na raz i puszczają takiego morderce na drogę z papierami. REFLEKSJA DO TEGO JEST TAKA Mądry człowiek wie że mieszkańcy mają racje i walczą o normalne życie , a to niestety musi przenieśc sie tez na innych obywateli ,bo rząd ma kilka tysięcy mieszkanców tam gdzie słonce nie dochodzi,ALE jak sie im sparaliżuje dużą cześć województwa i nie 10 000 ludzi a100 000 zacznie do nich miedz pretensje to muszą zobaczyć problem bo na razie nie widzą go.A burak jedno co potrafi to drzeć japę bo trafił na blokadę. JAK BYŁBYŚ TAKI MĄDRY BURAKU TO BYŚ WIEDZIAŁ ŻE BEDzIE BLOKADA PONIEWAŻ PRASA I RADIO ORAZ PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE CAŁY TYDZIEŃ O TYM INFORMOWAŁY ALE CÓŻ BURAK ZAWSZE BEDZIE BURAKIEM
PO, 2017-07-17 godz. 12:32
Niech sprowadzą Kijowskiego :) umie blokować protestować. Najlepiej to przywieźć pępuszka Grzegorza Schetynę 8 lat budować obejście :)
Staszek, 2017-07-17 godz. 10:47
Błaszczak sie wami zajmie. Kaze wam zaplacic za utrudnienia.
2 strony, 2017-07-16 godz. 10:46
Akcja jest skierowana przeciwko TIR-om i tak są dobrane zdjęcia. Ale na ostatnim zdjęciu jest pokazany sznur samochodów osobowych, które też ucierpiały w blokadzie. A chyba mogą jeździć po "prywatnej" drodze mieszkańców Węgierskiej Górki. Protest jest słuszny ale załatwienie problemu nie w ten sposób, sprawę trzeba było załatwić dawno. Bo samorządowcy byli zadowoleni jak Słowacy za nich załatwiają ograniczenie wjazdu TIR-ów, do czasu.
dead, 2017-07-15 godz. 21:28
Krytykujący protest zmienią zdanie jak jakiś tir sprasuje auto z rodziną w środku wtedy będzie wszystko ok. Jeszcze nikogo nie zabili temu krytykujecie
anty, 2017-07-15 godz. 19:55
Wyłapać i ukarać!
york, 2017-07-15 godz. 18:10
nawet sto tirów na godzinę ??? na tym rondku w Milówce? To chyba przelatują...
jozek furman, 2017-07-15 godz. 18:04
sedzia-tak ,w pelni sie z Toba zgadzam-i najpierw trzeba zrobic wiec,aby powyrzucac darmozjadow rzadzacych-
sedzia, 2017-07-15 godz. 17:35
wiekszosc ludzi ma racje-i kierowcy tirow-ich praca,ich zarobek i tez chca miec w miare spokojna glowe,,,ludzie mieszkancy -oczywiscie,ze maja racje-kto to widzial,aby ruch ciezkich tirow puscic przez misteczko,blisko zabudowan rodzin- I kto jest winny-oczywiscie te tepe glowy w rzadach,w sejmach,w radach-to oni wybierani I oplacani przez nas robia takie dziadostwo-zaden sie nie zastanowi nad takimi problemami-dla nich najwazniejsze koryto,posada,kasa I w d...ie cale spoleczenstwo,ktore ich utrzymuje---bez wzgledu na przynaleznosci partyjene-PiSy,PO,i inne gady-maja ludzi gdzies I najwazniejsze dla nich to spokoj I kasa-a myslenie I praca dla ludzi-to nie wiedza co to jest-wyrzucic tych wszystkich niby decydentow-najlepiej na ten bruk,po ktorym jezdza te tiry.
Tirynatory, 2017-07-15 godz. 10:30
Tiry na toryOK, zamknij