23 maja 2018, imieniny obchodzą: Emilia, Iwona, Leoncjusz, Michał

17°
Bielsko-Biała
23.05.2018
  • Wilgotność: 66%
  • Wiatr:wsch 2km/h

jutro: 23°11°pojutrze: 23°12°
artykul,widziane_z_senatu_chwala_bohaterom,52878.htmlwidziane_z_senatu_chwala_bohaterom

Wydarzenia

2017-02-16 20:45 (Komentarze: 47)      

Widziane z Senatu: Chwała bohaterom


14 lutego to data, którą wszyscy kojarzą z tzw. Walentynkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest to także data powstania Armii Krajowej (właściwie przemianowania Związku Walki Zbrojnej w AK). W tym roku obchodzimy 75 rocznicę tego ważnego wydarzenia.

Armia Krajowa była fenomenem na skalę całej Europy i świata. W momencie maksymalnej zdolności bojowej (lato 1944) siły AK liczyły około 390 tysięcy osób. Żołnierze AK zapisali się na kartach polskiej historii wieloma brawurowymi akcjami. Jedną z bardziej brawurowych operacji wartych przypomnienia – także ze względu na jej związek z naszym regionem, o czym później – była tzw. akcja zbrojna „Kutschera”, której 73 rocznicę senatorowie uczcili 1 lutego. Generał Franz Kutschera pełnił funkcję dowódcy SS i policji w Warszawie. Przez kilka miesięcy jego urzędowania (od 16 października 1943 do lutego 1944) w 35 publicznych egzekucjach rozstrzelano blisko 1800 osób. Polskie Podziemie nie mogło pozwolić na dalsze mordowanie ludności cywilnej. Udany zamach na Kutscherę przeprowadzili żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz”. Choć kat Warszawy zginął na miejscu, w czasie akcji poległo czterech akowców: Bronisław Pietraszewicz „Lot” - dowódca akcji, Zbigniew Gęsicki „Juno”, Marian Senger „Cichy”, a także Kazimierz Sott „Sokół”. Wspomniany powyżej „wątek lokalny” wiąże się z osobą Aleksandra Kunickiego ps. „Rayski”, człowieka, który wyśledził i rozpracował Kutscherę. Kunicki co prawda nie pochodził z naszego regionu, jednak od 1923 roku mieszkał w Kozach. Przed wojną był szefem miejscowego kontrwywiadu, podczas swojej pracy z powodzeniem zwalczał lokalną hitlerowską V kolumnę. Po długim i pełnym wielu dramatycznych wydarzeń życiu zmarł w 1986 roku w Kozach.

6 lutego Marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w Muzeum Wojska Polskiego zainaugurowali obchody Roku Generała Józefa Hallera. Uchwałę o ustanowieniu roku 2017 Rokiem Generała Hallera podjął w listopadzie Senat. Zasługi generała Hallera dla wywalczenia i utrzymania polskiej niepodległości są ciągle niedocenione. Mam nadzieję, że właśnie zainaugurowane obchody Roku Generała Józefa Hallera przyczynią się do popularyzacji wiedzy o jego życiu i działalności. Warto w tym miejscu dodać kolejny „wątek lokalny”: ponad 30 lat po śmierci generała na emigracji w Londynie jego doczesne szczątki wróciły do Polski (stało się to dokładnie 22 kwietnia 1993 roku) dzięki staraniom harcerzy z 58 TDHP „Biali” im. gen. Józefa Hallera z Bielska-Białej (Hufiec Beskidzi ZHP).

Generał Józef Haller jest świetnym przykładem osoby, która pomimo swoich niemieckich korzeni wiernie służyła Polsce. Historia uczy, że w kwestii patriotyzmu najważniejszy jest świadomy wybór, identyfikacja z kulturą, historią i tradycją danego narodu. Pochodzenie etniczne, choć świadczy o „zakorzenieniu” w danej wspólnocie, nie jest najważniejsze. Polak „z dziada, pradziada” może zdradzić swoją ojczyznę i służyć obcym interesom. Taka pokusa zawsze istniała. Jest także i dziś – niestety – aktualna.

Podczas 34. Posiedzenia senatu jednomyślnie zdecydowaliśmy o wniesieniu do sejmu projektu ustawy o ustanowieniu Krzyża Zachodniego. Krzyż Zachodni ma być odznaczeniem nadawanym przez Prezydenta RP obcokrajowcom, którzy w latach 1939-1989, z wyjątkiem obszaru byłego ZSRR (pomagającym na tym terenie będzie przyznawany Krzyż Wschodni), udzielali schronienia lub innego rodzaju pomocy Polakom lub obywatelom polskim w obliczu różnorakich zagrożeń. W czasie tego samego posiedzenia podjęliśmy także uchwałę w sprawię upamiętnienia 500-lecia obecności protestantów na ziemiach polskich. Izba chciała w ten sposób uhonorować polskich protestantów, którzy przyczynili się do rozwoju naszej ojczyzny, a także oddać hołd ewangelikom walczącym o polskość i biorącym udział w walkach o niepodległość.

Do zobaczenia! 

Andrzej Kamiński

mir

Powiaty: Bielsko-Biała

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
5+5=*

pamiętający, 2017-03-02 godz. 07:49
http://memnews.pl/img/21316/1-marca-dzien-ofiar-zolnierzy-wykletych/
yes, 2017-02-27 godz. 21:08
http://memnews.pl/img/21256/swiat-nabija-sie-z-polskiego-rzadu/
Omen, 2017-02-27 godz. 20:49
Wynagrodzenie Bartłomieja Misiewicza jest większe niż Jarosława Kaczyńskiego, podaje "Super Express". Na konto najbliższego współpracownika Antoniego Macierewicza wpłynęło w 2016 roku 175 tys. zł, podczas gdy na konto prezesa PiS – 150 tys. zł. "Na wynagrodzenie Misiewicza składa się kilka kwot: wynagrodzenie zasadnicze (6 070 zł), dodatek funkcyjny (1 810 zł) oraz dodatek specjalny (4 121,24 zł)", informuje WP.pl. Łącznie daje to 12 tys. zł brutto miesięcznie. W ub. roku doszły do tego dochody za udział w radach nadzorczych dwóch spółek. "Misiewicz był członkiem rady Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Energii Ostrołęka. W tej pierwszej zarobił ok. 4 tys. zł, w tej drugiej ok. 16 tys. zł", podaje z kolei "Super Express".
szperacz, 2017-02-27 godz. 20:25
Coś wczas te szkodniki atakują :http://memnews.pl/img/21279/kaczynski-w-doborowym-towarzystwie/
6 króli, 2017-02-27 godz. 16:39
Oto przykład miłości , tolerancji i kindersztuby w wykonaniu czołowego przedstawiciela myśli naukowej i itelektualnej prof. Stefana Niesiołowskiego . Uczyć się , brać przykład.....  Witam państwa – program Gość radia zet – dziś gościem jest Stefan Niesiołowski z PO wita Monika Olejnik Dzień dobry pani , dzień dobry państwu. Panie pośle – czy nie czuje się pan źle obserwując spadające notowania PO? Nie - nie uważam, by notowania PO spadały. Ten sondaż mówiący o spadku popularności PO został zrobiony na zamówienie PiS. Jarosław Kaczyński nie może zrozumieć, że PO ma władzę. To już przekracza wszelkie normy – PiS bezczelnie zmanipulował ten sondaż. To kolejne ohydne, kłamliwe, żenujące, podłe, nikczemne, plugawe, obrzydliwe, haniebne, bezczelne kłamstwo PiS-u.…To…to…nie chcę tego nawet komentować…jak Kaczyński z tym całym PiS-em śmie robić jakieś kłamliwe sondaże…Nie…nie będę tego komentował…... Ich trzeba leczyć psychiatrycznie. Tu pomoże tylko psychiatra…Nie chcę tego komentować…. Tak pan uważa?? Tak tak uważam. Czy stanowisko szefa RE dla polskiego premiera uważa pan za sukces?? Tak – uważam za sukces i że to dobre dla Polski. Kaczyński z ta swoja partyjką…już nie chcę używać mocniejszych słów…To, co PiS mówi w tej sprawie to kolejne ohydne, kłamliwe, żenujące, podłe, nikczemne, plugawe, obrzydliwe, haniebne, bezczelne kłamstwo…To…to…nie chcę tego nawet komentować…jak Kaczyński z tym całym PiS-em śmie mówić cokolwiek premierowi. Ich trzeba leczyć psychiatrycznie. Tu pomoże tylko psychiatra…Nie chcę tego komentować…. Czy uważa pan że działania premiera Orbana na Węgrzech są niedemokratyczne? Ten cały Orban to taki ichni Jarosław Kaczyński. To, co PiS mówi w sprawie Wegier to kolejne ohydne, kłamliwe, żenujące, podłe, nikczemne, plugawe, obrzydliwe, haniebne, bezczelne kłamstwo.…To…to…nie chcę tego nawet komentować… Ich trzeba leczyć psychiatrycznie. Tu pomoże tylko psychiatra…Nie chcę tego komentować….itd...itd...it
readme, 2017-02-27 godz. 10:11
O ile pamiętam, to takiego chamstwa, rasizmu i fanatyzmu religijnego za rządów PO w Polsce i na forach internetowych nigdy nie było. PiS NISZCZY NASZ KRAJ, manipuluje i ZATRUWA umysły młodych ludzi. Nienawiść do drugiego człowieka, ze względy na jego preferencje polityczne, religijne czy narodowość jest szczytem zidiocenia, zacofania i zezwierzęcenia.
wwww, 2017-02-26 godz. 10:45
Jasiu, niedzielny poranek aby jeździć pijesz
hrabinia, 2017-02-26 godz. 09:27
@Jan z Wapienicy. Pisiarstwo nie będzie miało nikogo mądrego.Tam są tylko szuje kupione za jakieś marne grosze,które sami w inny sposób nie są w stanie zarobić.To są sfrustrowani nieudacznicy,którym nie wiedzie się i nie powiodło na niwie zawodowej. Dlatego szukają jeszcze miejsca u takiego samego jak oni.Pod skrzydłami kaczki.
hrabia Onufry, 2017-02-25 godz. 20:16
1. Andrzej Rzepliński, wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego z poparcia PO, kandydat PO na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w 2005 r., do 1981 należał do PZPR. Pod koniec lat 70. II sekretarz POP PZPR w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. 2. Tomasz Nowak, poseł PO był 1 marca 1989 r. zarejestrowany przez SB z Konina jako kontakt operacyjny, ps. “Aktor”. Pozyskany do sprawy o krypt. “Pegaz” (“zagadnienie” – kultura i sztuka). Zdjęty z ewidencji 9 stycznia 1990 r. Materiały zniszczono. 3. Zbigniew Pawłowicz, senator PO był zarejestrowany w 1977 r. jako tajny współpracownik Wojskowej Służby Wewnętrznej, czyli kontrwywiadu wojska PRL, ps. “Pawlik”.
hrabia Onufry, 2017-02-25 godz. 20:15
4. Marek Konopka, senator PO został w 1982 r. zarejestrowany jako tajny współpracownik kontrwywiadu wojska PRL ps. “Marzena”. 5. Michał Boni, doradca premiera Tuska w 1992 roku został wymieniony jako TW “Znak” na tzw. liście Macierewicza. 31 października 2007 wydał publiczne oświadczenie, że w 1985 Służba Bezpieczeństwa za pomocą szantażu zmusiła go do podpisania deklaracji współpracy. 6. Stanisław Jałowiecki, eurodeputowany PO występuje w katalogu IPN jako konsultant” SB z 1973 r., w tym roku został ostatecznie uznany przez Sąd Najwyższy za “kłamcę lustracyjnego”. 7. Andrzej Olechowski, współtwórca PO i do dziś jej członek znalazł się w 1992 r. na liście Macierewicza. Jako jeden z nielicznych polityków centroprawicowych złożył oświadczenie lustracyjne o przyznaniu się do współpracy ze służbami specjalnymi PRL – w okresie pracy w instytucjach międzynarodowych współpracował z wywiadem (Departament I MSW). Był jego kontaktem operacyjnym o pseudonimie “Must”. Członek PZPR. 8. Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka PO w PRL związana z “Głosem Robotniczym”, organem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Łodzi. W 1997 była kandydatem na stanowisko ministra kultury i sztuki w gabinecie Jerzego Buzka; wycofała się na skutek protestu AWS po oskarżeniu jej o udział w antysemickiej nagonce w 1968. 9. Kazimierz Kutz, poseł PO w 1971 r. został zarejestrowany przez SB jako kandydat na tajnego współpracownika. Po trzech latach zmieniono mu kategorię na “zabezpieczenie”, a półtora roku później sprawę zakończono “z powodu braku możliwości operacyjnych”. W latach 70. uczestniczył w naradach Komitetu Centralnego PZPR na temat kultury. Wygłosił przemówienie gdzie zaatakował Stanisława Bareję używając terminu “bareizm” jako synonimu kiczu. Od tego czasu reżyser “Misia” nie podał ręki Kutzowi. W stanie wojennym zwolniony z internowania po podpisaniu `deklaracji o lojalności’. Od 1983 mieszka w Warszawie w tzw. “Zatoce czerwonych świń”. W 2005 członek Komitetu Honorowego Kandydata na Prezydenta RP Włodzimierza Cimoszewicza. 10. Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Donalda Tuska w latach 1972-1981 członek PZPR, był szefem uczelnianej Podstawowej Organizacji Partyjnej. Według dokumentów IPN został zarejestrowany jako kandydat na tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa w 1985 r. Zaprzeczył jakiejkolwiek propozycji współpracy, a sam fakt zarejestrowania wiąże z wyjazdem na półtoraroczne stypendium do RFN w 1986 r. 11. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Donalda Tuska karierę polityczną zaczynała w latach 70. w PZPR. Z partii wystąpiła po wprowadzeniu stanu wojennego. 12. Jan Kuriata, poseł PO był zarejestrowany w 1984 r. jako tajny współpracownik SB, ps. “Piotr”. Zdjęty z ewidencji w 1990 r. Materiały złożono w archiwum; 13. Marian Czerwiński, poseł PO. W 1989 został posłem na Sejm X kadencji (tzw. Sejm kontraktowy) z okręgu Dębica z listy PZPR. Przewodniczący PO w powiecie dębickim. 14. Leszek Korzeniowski, poseł PO, przewodniczący PO w województwie opolskim, były członek PZPR. 15. Miron Sycz, poseł PO, b. członek PZPR. Należy do Stowarzyszenia Ordynacka. 16. Bożena Sławiak, posłanka PO, była członkiem PZPR. 17. Karol Węglarzy, radny sejmiku śląskiego z PO, w latach 1980-1985 pełnił funkcję posła na Sejm PRL VIII kadencji z listy PZPR. Od 2001 należy do Platformy Obywatelskiej.OK, zamknij