20 lipca 2018, imieniny obchodzą: Czesław, Fryderyk, Hieronim, Seweryn

24°
Bielsko-Biała
20.07.2018
  • Wilgotność: 72%
  • Wiatr:płn 20km/h

jutro: 26°13°pojutrze: 24°15°
artykul,wielki_film_zdolnej_mlodziezy_film,49541.htmlwielki_film_zdolnej_mlodziezy_film

Kultura i rozrywka

2016-11-04 21:36 (Komentarze: 2)      

Wielki film zdolnej młodzieży (film)


Ogromnym sukcesem zakończyło się pierwsze przedsięwzięcie, jakiego podjęła się stryszawska Grupa Artystyczna Synapsy. Dzieci i młodzież z możliwie najmniejszą pomocą dorosłych od początku do końca zrealizowały film „Władysław Front – malarz ze Stryszawy”.

Niewątpliwie ojcem sukcesu jest Piotr Pochopień, instruktor w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie, animator kultury, miłośnik regionalizmu. Kilka miesięcy temu zgłosił się do programu „Synapsy” realizowanego przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018”. Projekt przewiduje organizację do 2018 roku szeregu szkoleń i warsztatów dla animatorów kultury. Piotr Pochopień musiał przy tym wskazać partnera, którym będzie pedagog. Wybrał Małgorzatę Kłapytę, polonistkę z Gimnazjum w Stryszawie. Oboje wzięli udział w szeregu wspólnych zajęć, ale także warsztatach odpowiadających ich preferencjom i zainteresowaniom. Piotr Pochopień uczył się fotografii, czy też brał udział w warsztatach literackich, a Małgorzata Kłapyta w warsztatach teatralnych, interpretacji literatury.

Duety, które ukończyły warsztaty miały prawo wystąpić o grant na realizację jakiegoś przedsięwzięcia. Stryszawska para postanowiła zrealizować film pod hasłem „Ciekawi, znani, a nieznani…”. Gdy ich wniosek znalazł się wśród 12 nagrodzonych grantem rozpoczęła się ciężka praca. W stryszawskim Gimnazjum oraz GOK rozpoczęto nabór uczestników programu. Ostatecznie zgłosiło się trzech uczniów ze szkoły podstawowej i 21 gimnazjalistów. Ci najpierw mieli przedstawić trzy osoby żyjące lub nie, o których warto nakręcić film. Z wielu propozycji wybrano w głosowaniu żyjącego w latach 1902-1982 Władysława Fronta, stryszawskiego malarza nieprofesjonalnego, tworzącego w nurcie realizmu naiwnego, pejzażystę i kopistę, a z zamiłowania zduna, murarza, kamieniarza i przewodnika górskiego. – Gdy już wybrany został bohater filmu można było ruszyć z pisaniem scenariusza, szyciem strojów, nauką obsługi kamery, montażu i realizacji dźwięku. Projekt zakładał, że dzieci i młodzież wszystko będą robiły możliwie samodzielnie, więc nasz film jest w pełni amatorski. Uczestnicy projektu sami dokonali nawet obsady ról. Realizacja była trudna bo pogoda nam nie sprzyjała. Na dni zdjęciowe i montaż musiało nam wystarczyć zaledwie 14 dni – mówi Piotr Pochopień.

Jak spisała się stryszawska młodzież? Sami oceńcie

wojcio

Powiaty: Sucha Beskidzka

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
2+8=*

Beata K., 2017-01-23 godz. 11:09
Piękne!
Marta, 2016-11-04 godz. 23:07
Oglądnęłam, podziwiam młodzież i wogóle pomysł powstania filmu! Super!
OK, zamknij