23 stycznia 2017, imieniny obchodzą: Ildefons, Rajmund, Jan, Fernandy

-6°
Bielsko-Biała
23.01.2017
  • Wilgotność: 80%
  • Wiatr:poł 4km/h

jutro: -4°-6°pojutrze: -1°-6°
artykul,wielkie_sprzatanie_gor_zakonczone,45239.htmlwielkie_sprzatanie_gor_zakonczone

Pod patronatem

2016-06-04 21:05 (Komentarze: 1)      

Wielkie sprzątanie gór zakończone


W sobotę, 4 czerwca, przyszedł czas na finałową odsłonę akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2016”. Tym razem jej uczestnicy wyruszyli z workami na szlaki Hrobaczej Łąki. Wcześniej oczyszczali z porzuconych śmieci rejon Szyndzielni i Klimczoka (pisaliśmy o tym tutaj) i Babiej Góry (fotorelacja tutaj).

Tegoroczna akcja była jubileuszowa, ponieważ Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej przeprowadził ją już po raz piąty. W zorganizowanych w jej ramach wycieczkach wzięło udział w sumie około ośmiuset osób, a posprzątano ponad sto osiemdziesiąt kilometrów szlaków. - Bilans jest przerażający, ponieważ zebraliśmy aż dwanaście tysięcy litrów śmieci. Do przedsięwzięcia przyłączyło się w tym roku kilka nowych grup. Widać też integrację międzypokoleniową, ponieważ dzieci namawiają do wyjścia w góry rodziców – mówi koordynator akcji Norbert Owczarek.

Na szlakach i obok nich nie brakowało plastikowych i szklanych butelek, folii i innych wyrzuconych przez nieodpowiedzialnych turystów odpadków. - Podczas tegorocznego sprzątania znaleźliśmy między innymi czajnik, rondel, wiaderka i opony – mówią Ania, Magda, Asia i Amadeusz z Oddziału PTT w Chrzanowie.

W słoneczną sobotę, 4 czerwca, poszczególne grupy wyruszyły przed południem różnymi szlakami, a następnie z workami pełnymi śmieci spotkały się o 13.00 na polanie pod szczytem Hrobaczej Łąki, gdzie odbyły się gry i konkursy. Nie zabrakło biegu na czas z jajkiem niesionym na łyżce, „najwyżej położonego” turnieju szachowego, tworzenia przez poszczególne drużyny wierszyków o sprzątaniu gór oraz przeciągania liny. Wszystkie grupy otrzymały za uczestnictwo pamiątkowe puchary. Wyróżniono też osoby szczególnie zaangażowane w organizację akcji. Natomiast do najstarszego uczestnika i najmłodszej sprzątającej uczestniczki powędrowały gadżety „Kroniki Beskidzkiej”. Pierwszym był 72-letni Tadeusz Mreńca – prezes Koła PTTK „Beskidek” w Porąbce, a drugą 4,5-letnia Laura Grząba ze Stowarzyszenia „Wichura” z Pszczyny. Natomiast najmłodszą uczestniczką, która siłą rzeczy nie brała aktywnego udziału w akcji, była 10-miesięczna Róża Kudelska, „sympatyzująca” z bielskim oddziałem PTT.

W finałowym sprzątaniu Hrobaczej Łąki wzięły udział następujące grupy: Oddział PTT w Bielsku-Białej, Koło PTT w Kozach, Klub Górski „Pionowy Świat” z Gimnazjum nr 11 im. Jerzego Kukuczki w Bielsku-Białej, Szkolne Koło PTT „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej, Oddział PTT w Chrzanowie ze szkolnymi kołami z Chrzanowa, Jankowic i Trzebini, SKKT PTTK z Rybarzowic, Koło PTTK „Beskidek” z Porąbki, Stowarzyszenie „Wichura” z Pszczyny, Bielski Klub Alpinistyczny, pracownicy Grupy Kęty oraz Fundacja „Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia” z podopiecznymi Domu Dziecka w Cieszynie.

- Dziękujemy naszym sponsorom, a więc Grupie Kęty S.A., Przedsiębiorstwu Komunalnemu Komax z Kęt oraz Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego „Hańderek” z Buczkowic i Piekarni „Capri” z Rybarzowic, dzięki którym uczestnicy mogli zjeść na zakończenie sprzątania pieczone kiełbaski z chlebem – mówi prezes bielskiego oddziału PTT Szymon Baron.

Patronat prasowy nad akcją sprawowały Regionalny Portal Informacyjny beskidzka24.pl i „Kronika Beskidzka”.

Autorką fotoreportażu jest Magdalena Nycz

mn

Powiaty: Bielsko-Biała, Cieszyn, Oświęcim

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
6+8=*

Żabka , 2016-12-29 godz. 17:24
To temat dla interwencji Polsat wszystko sie wyjaśni .
OK, zamknij