21 kwietnia 2018, imieniny obchodzą: Bartosz, Feliks, Konrad, Anzelm

Bielsko-Biała
21.04.2018
  • Wilgotność: 43%
  • Wiatr:zach 2km/h

jutro: 20°pojutrze: 23°10°
artykul,wilamowianie_podbijaja_stolice,54699.htmlwilamowianie_podbijaja_stolice

Kultura i rozrywka

2017-04-21 13:12 (Komentarze: 0)      

Wilamowianie podbijają stolicę


Wilamowianie wystawili kolejny spektakl na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Ich interpretacje słynnych dzieł robią furorę.

28 marca w Teatrze Polskim młodzież ze Stowarzyszenia na rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Miasta Wilamowice „Wilamowianie” wystawiła spektakl w rodzimym języku (wymysiöeryś). „Óf jer wełt” („Na tamtym świecie”) to napisany w 1921 roku poemat wilamowianina Floriana Biesika, który wcześniej dosłużył się wysokiej rangi jako urzędnik kolejowy w Trieście, największym porcie Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Tęskniąc do rodzinnych stron, znalazł inspirację dla swego utworu. Była nią „Boska komedia” Dantego. Biesik zaludnił niebo, czyściec i piekło ówczesnymi mieszkańcami Wilamowic. Sztuka przygotowana przez wilamowian ukazuje epizody z życia autora oraz zabiera widza w podróż w zaświaty. Spektakl zorganizowali Stowarzyszenie „Wilamowianie” i wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Reżyserami oraz autorami scenariusza i muzyki są Justyna Majerska-Sznajder i Tymoteusz Król. Reżyserka, a zarazem prezes stowarzyszenia jest usatysfakcjonowana owocami pracy. - Wszystko poszło zgodnie z planem. Młodzież wykazała się ogromną mobilizacją i dała z siebie wszystko. Miała w pełni profesjonalne podejście i to przyniosło efekt. Odbieraliśmy gratulacje nawet od dyrektora teatru Andrzeja Seweryna - mówi. Widzowie byli zachwyceni nie tylko grą aktorską wilamowian. - Sam temat wzbudził duże zainteresowanie. Nic dziwnego, bo poemat ojca literatury wilamowskiej jest bardzo ciekawy - stwierdza Justyna Majerska-Sznajder.

Wszystko wskazuje na to, że spektakl „Na tamtym świecie” znowu pojawi się na scenie Teatru Polskiego. Szefowa stowarzyszenia jest też otwarta na propozycje innych teatrów i instytucji, które chciałby przybliżyć tę część kultury wilamowskiej.

Wcześniej Wilamowianie zrealizowali dwa inne projekty teatralne: „Der Kliny Fjyśt” („Mały książę”) oraz „Hobbit. Hejn.an cyryk” („Hobbit. Tam i z powrotem”), który również był wystawiony w Teatrze Polskim (26 lutego 2016 roku w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego).

W ostatnich latach mieszkańcy Wilamowic powracają do swojego języka dzięki zaangażowaniu młodych ludzi, działaniom Stowarzyszenia „Wilamowanie” oraz wsparciu ze strony projektów i programów akademickich. Patronat nad nauczaniem i rewitalizacją języka sprawuje Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Działalność teatralna wilamowian wpisuje się w założenia idei rewitalizacji języków - służy dążeniu do ocalenia języka przodków i przywrócenia mu prestiżu przez propagowanie jego wartości jako dziedzictwa kulturowego.

mk

Powiaty: Bielsko-Biała

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
9-1=*

OK, zamknij