20 lipca 2018, imieniny obchodzą: Czesław, Fryderyk, Hieronim, Seweryn

20°
Bielsko-Biała
20.07.2018
  • Wilgotność: 76%
  • Wiatr:płn 13km/h

jutro: 26°13°pojutrze: 24°15°
artykul,wioska_woda_podzielona,60215.htmlwioska_woda_podzielona

Wydarzenia

2017-12-03 10:27 (Komentarze: 5)      

Wioska wodą podzielona


Dwa osiedla w niewielkiej Dąbrówce niespodziewanie dla wielu osób zostały od siebie oddzielone. Za sprawą spiętrzenia wody przy zaporze w Świnnej Porębie.

Do dolinki dzielącej osiedla - Ostałową Zagórską i Ostałową Dąbrowską, przez którą płynął strumyk, wtargnęła woda ze sztucznego jeziora. Przejście po drewnianej kładce, do której po obu stronach strumyka dobiegają chodniki, stało się niemożliwe. - Korzystały z niej głównie dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej w Dąbrówce - mówi wójt Stryszowa Jan Wacławski. - W wyniku piętrzenia wody kładka została zalana. W tej chwili uczniowie udający się do szkoły mają drogę okrężną o długości ponad trzech kilometrów i zgodnie z prawem oświatowym na samorządzie spoczął obowiązek zapewnienia im dojazdu. Ale parametry drogi (jest bardzo wąska - przyp. aut.) w tej części wioski są takie, że wysyłanie tam busa stanowi zagrożenie choćby podczas mijania się pojazdów - podkreśla.

W związku z takim stanem rzeczy wójt wystąpił do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, administrującego zaporą oraz sztucznym jeziorem, aby wykonał nad zalanym terenem kładkę linową, która połączy osiedla. Włodarz słał pisma i spotykał się z dyrekcją RZGW, lecz uzyskane informacje nie były optymistyczne. Takie przedsięwzięcie jak kładka nie było bowiem ujęte w kosztorysach związanych z realizacją zbiornika w Świnnej Porębie. Wójt dziwi się temu, gdyż na budowę zapory i towarzyszących jej inwestycji wydawane są miliardy złotych, a kładka kosztuje kilkadziesiąt tysięcy. Rozczarowało go zwłaszcza to, że w obu Ostałowych, po wieloletnich staraniach gminy (nawet na szczeblu rządowym), zaplanowano zabezpieczanie osuwisk zagrażającym ośmiu gospodarstwom, które mogą zwalić się do sztucznego jeziora - a przy tej okazji nie uwzględniono budowy kładki. A jak bardzo jest ona potrzebna, świadczy niedawne zdarzenie, o którym można usłyszeć na pograniczu Ostałowych. Chłopak idący do szkoły postanowił wybrać dotychczasową drogę. Chciał przeskoczyć nad wodą, która obecnie ma w tym miejscu kilkanaście metrów głębokości. Omal nie doszło do tragedii...

jad

Powiaty: Sucha Beskidzka, Wadowice

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
9+7=*

koń, 2017-12-12 godz. 13:14
Peło wójtowi nie pomogło ? a tak było pięknie .Kończ waść....
Wojtek, 2017-12-07 godz. 20:05
ssss, fajny jesteś w tym temacie !
Onufry, 2017-12-04 godz. 09:33
Pan wójt wskazana niemoc władzy finansowanej z pracy i podatków podatników. Czekam na zlacenie. Przywiozę kilka ciężarówek żwiru , rozplantuję wzdłuż i dzieci będą mogły biegać do szkoły a dziennikarze zaczną pisać skąd wziążć 500 + na pierwsze dziecko a nie o ***erelach.
Panie Wójcie, 2017-12-04 godz. 07:37
Niech pan zaprosi z wizytą kogoś z rządu, najlepiej panią premier, a droga szybko zostanie naprawiona. Ba, nawet ją asfaltem pokryją.
ssss, 2017-12-03 godz. 20:35
Mój dom murem podzielony. Podzielone murem schody. Po lewej stronie łazienka. Po prawej stronie kuchenka.
OK, zamknij